• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.023719.1000
Euro20.491120.5732
Takvim
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam286
Toplam Ziyaret5352258
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Anasayfa

RUBASAM Dış Politika uzmanı Hasan Özkan bu akşam ÜLKE TV’DE Taha Dağlı’nın hazırlayıp sunduğu ‘Uluslararası Gündem’in bu haftaki konukları Rubasam Dış Politika uzmanı Hasan Özkan, Mete Sohtaoğlu, Ceyhun Aşirov, Ünal Atabey ve Süha Çubukçuoğlu. Uluslararası Gündem 14.10.2020 (bu akşam) Saat: 22.00’de canlı yayınla Ülke TV'de.
Yunanistan başbakanı Miçotakis Meriç sınırındaki yeni çelik çitin temelini atacak. Başbakan Kiriakos Miçotakis, Batı Trakya Meriç iline geliyor. Başbakanlık bürosundan yapılan açıklamada Miçotakis’in 17 – 18 Ekim tarihlerinde Meriç ilini ziyaret edeceği bildirildi.
Yunanistan’da Medreselere de “Tayinli Encümen” geliyor Yunanistan-Batı Trakya'daki medreselerde tayinli müftülerin encümen heyeti başkanı olarak atanmasını öngören yasal düzenleme 2 Ekim 2020 tarihli resmi gazetede yayımlandı. Yapılan yeni düzenlemeye göre, medreselerdeki encümen heyetlerinin başkanlığına doğrudan tayinli müftüler getirilecek. Devletin bu müdahalesi ile medreselerdeki encümen heyetlerinin kontrolü tamamen öğrenci velilerinin elinden alınacak.
Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni doğal gaz rezervi müjdesi. Başkan Erdoğan, "Cumartesi günü Fatih sondaj gemimize giderek, hem çalışmaları bizzat yerinde görecek, hem de yeni rezerv miktarını açıklayacağız." dedi. Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu.
Yunanistan-Rodop KINAL milletvekili İlhan Ahmet’in dokunulmazlığı kaldırılmadı. Yunanistan Savcılığı tarafından dokunulmazlığının kaldırılması talebi bugün Yunanistan parlamentosu genel kurulunda oylandı. Yunanistan Rodop KINAL Milletvekili İlhan Ahmet hakkında açılan hakaret davası nedeniyle Yunanistan Savcılığı tarafından dokunulmazlığının kaldırılması talebi bugün Yunanistan Parlamentosu genel kurulunda oylandı.
Yunanistan’daki 155 yıllık fabrika kilit vuruyor: Üretime Türkiye’de devam edecek Yunanistan’ın en eski beyaz eşya firmalarından BSH / PITSOS, 31 Aralık 2020 itibariyle Yunanistan’da üretimini komple durduracağını açıkladı.
Yunanistan’a girişlerde uygulanan ‘Yalnız korona testi olanlar geçebilir’ uygulaması uzatıldı Yunanistan’da yayınlanan kararnameye göre, kara sınırlarından ülkeye girecek olanlara son 72 saat içinde yaptırılmış negatif Kovid-19 testi zorunluluğu 25 Ekim 2020 tarihine kadar uzatıldı.
Yunanistan Danıştay Genel Kurulu, Batı Trakya Türk toplumuna ait özerk müftülüklerin yetkilerini ciddi anlamda sınırlandıran ve idari yapısını değiştiren 52/2019 sayı ve tarihli cumhurbaşkanlığı kararnamesinin iptali için açılan davayı reddetti.
YUNTÜRK:Azerbaycanlı kardeşlerimizin her daim yanındayız! 30 yılı aşkın süredir Dağlık Karabağ bölgesini işgal atında tutan Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın sivil yerleşim birimlerine saldırıları iki ülke arasında 12 Eylül 2020 tarihinde varılan ateşkese rağmen devam ediyor.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB): Güçlü Türkiye güçlü diaspora 21. yüzyılın ilk çeyreğinde Türkiye, dış politikada önemli bir ölçek değişimine gitti. Bu değişim ortaya konan güçlü, aktif ve çok yönlü vizyon ile sağlandı. Bu süreç bir takım yeni kurum ve kuruluşlara olan ihtiyacı da doğurdu. Bu kurumlardan biri olan ve Türkiye’nin birikim ve hizmetlerini, faaliyet alanlarında tüm dünyaya ulaştıran Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) da 2010 yılında kuruldu.
Bölgemizdeki adaletsizliklerin,yasadışı ve gayrimeşru tüm eylemlerin arkasında Yunanistan var. Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Büyükelçi Çağatay Erciyes: Bölgemizdeki adaletsizliklerin,yasadışı ve gayrimeşru tüm eylemlerin arkasında Yunanistan var. 1.Ermenistan’da Ermeni işgalini; 2.Libya’da darbeci savaş ağasını;3.Suriye’de eli kanlı rejimi 4.Doğu Akdeniz’de Sevilla haritasını (Yunanistan//GKRY maksimalist deniz sınırı iddialarının sembolü) destekleyen Yunanistan’dır. Yunanistan tüm bu sorunları yaratan koalisyonun üyesi olduğu için hiçbir çözümün parçası olamaz. Yunanistan "Düşmanımın düşmanı dostumdur'' anlayışıyla hareket ettiği sürece, her zaman başarısız olacak ve bölgemizde barışı ve istikrarı tehlikeye atacaktır.
Azerbaycan ve Türkiye’ye yönelik protesto yürüyüşü Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan olaylar Gümülcine'de bir grup Yunanlı ve Ermeni tarafından protesto edildi. 11 Ekim Pazar akşamı Gümülcine'deki kılıç anıtı önünde toplanan yaklaşık 120 gösterici, Azerbaycan ve Türkiye'nin bölgeden çıkmasını istedi.
TRİPOLİÇE SOYKIRIMI (23 Eylül 1821) Türklerin Anadolu’ya girmesine, Balkanları fethetmesine, İstanbul’u almasına, Viyana kapılarına dayanmasına engel olamayan Hristiyan alemi, doğumundan itibaren çocuklarını “Türk düşmanı” olarak yetiştirmekteydi. Yüzyıllar boyunca ekilen kin ve nefret tohumları 19.ncu yüzyıla gelindiğinde kartopu gibi büyümüştü. Osmanlılar bilimsel, teknik, ekonomik, siyasi ve askeri gelişmelere ayak uyduramayıp eski gücünü kaybedip geri çekilirken Türk ve Müslümanlar korkunç bir vahşetle SOYKIRIM’la yok edildiler. Mora ayaklanmasında “ETNİK TEMİZLİK/SOYKIRIM” bir yöntem olarak benimsenmiş ve daha sonraki ayaklanmalara model olmuştur.
BATI TRAKYA’NIN UÇAN ARABASI Günümüz dünyası son yirmi yıldır teknolojik açıdan bir geçiş süreci yaşıyor. Bu zaman zarfında birçok yeni buluş ve icat hayatımıza girdi, hatta vazgeçilmezimiz oldu. Bilgisayarlar, cep telefonları, çeşitli robotik ya da mekatronik gelişmeler günlük yaşamımızı da kolaylaştırdı. Son zamanlarda ise “Uçan Araba”lar konuşulmaya başlandı. Birçok ülkede birçok firma prototiplerini oluşturarak, tanıtımlarını yaptılar. ABD, Çin, Japonya, Kanada, Malezya ve Slovakya gibi ülkelerden sonra nihayet Türkiye’de milli uçan araba projesiyle söz konusu teknoloji üzerinde çalışan ülkeler arasına girdi. Prototipi tanıtılan bu araca, dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik ve robot biliminde çalışmalar yapan ilk bilim insanı Şırnak Cizre’li “El – Cezeri” nin ismi verildi.
EGE ADALARINI NASIL KAYBETTİK?Osmanlı İmparatorluğunun Venediklilerden, Cenevizlilerden ve Rodos Şövalyelerinden aldığı, bir bölümü Anadolunun doğal uzantısı olan Ege adalarına ilk çıkışımız 1089-1090 yıllarında ÇAKA Bey komutasında Midilli ve Sakız’ın fethiyle gerçekleşmiştir. Daha sonra Menteşe, Aydın, Saruhan ve Karesi Beylikleri bölgede hakimiyet kurdular. Daha sonra Yıldırım Beyazıt (1389-1402), Çelebi Mehmet (1413-1451), II.nci Murat (1421-1451) dönemlerinde akınlar ve işgaller yapılmışsa da kalıcı bir fetihe dönüşmemiştir.
İtalya kendileri için Orlando kardeşlere 3 zırhlı siparişi vermiş, ancak zırhlılardan üçüncüsünü satın almamıştır. Orlando kardeşler de 1909 yılında, ellerinde kalan bu üçüncü gemiyi satmak için Osmanlı Devleti’ne teklifte bulunmuştur. Donanmayı güçlendirmek isteyen Osmanlı yönetimi, zırhlıyı almak istemiş ancak ekonomik sıkıntılar nedeniyle biraz çekimser kalmıştır. Bunun üzerine Orlando kardeşler zırhlıyı Yunanistan’a teklif etmişlerdir. Osmanlı gibi büyük bir devletin alamadığı bir gemiyi Yunanlılar da almaya güç yetiremeyeceklerini görmüşlerdir. Fakat bu sırada Yunanlılara böyle bir teklif yapıldığını haber alan George Averof Vakfı, yaklaşık 24.000 drahmi fiyat teklif edilen gemi için Yunan Devleti’ne, gemiye George Averof’un adının verilmesi şartıyla 8.000 drahmi hibe etmiştir. Bu parayı alan Yunan Devleti de kalan parayı tamamlayarak gemiyi satın almıştır.
 3  ...