• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Türkiye Yunan vatandaşlarına PCR testini kaldırdı!

Türkiye Yunan vatandaşlarına PCR testini kaldırdı!

Türkiye Yunan vatandaşlarına PCR testini kaldırdı!
 
Edirne Valiliği 31.05.2021 günü yayınladığı basın duyurusunda, Edirne ilindeki kara sınır kapılarından geçişlerle ilgili yeni uygulamayı duyurdu. Yeni uygulamaya göre Türkiye Yunan vatandaşlarından da PCR testi istemeyecek.

Duyuruya göre 1 Haziran 2021 tarihinden geçerli olmak üzere; Afganistan, Bangladeş, Hindistan, Nepal, Pakistan, Brezilya, Güney Afrika ve Sri Lanka’dan gelen yolcular 14 gün yurtlarda karantinada kalacak ve 72 saat önceden yapılmış PCR testi istenecek.

Yine, Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu istenecek.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelenler hariç, Sağlık Bakanlığı diğer ülke vatandaşlarına örnekleme yöntemiyle PCR testi uygulayabilecek.

Yukarıdaki paragrafların dışında kalan ülke vatandaşlarından ise, 14 gün önce aşı yaptıranlar ile hastalığı son 6 ay içerinde geçirdiğini ibraz edenler, resmi makamlardan alacakları belgeleri ibraz etmeleri durumunda PCR testi istenmeyecek ve karantina uygulanmayacak.

Bu kapsama Yunan vatandaşları da dahil olmaktadır. Yunan vatandaşları aşının üzerinden 14 gün geçtiğini ve hastalığı son 6 ayda geçirdiklerini resmi belgelerle ibraz ettiklerinde Türkiye’de PCR testine tabi tutulmayacak ve karantina uygulanmayacak.
 
Yunanistan ve Türkiye'ye giriş - çıkışlarda neler istenmektedir?

Son uygulamalara göre, Yunan vatandaşlarından,  Yunanistan'dan çıkışta istenen PLF yolcu formu kaldırılmıştır. Sadece pasaport veya ulusal kimlik ibraz etmek yeterlidir.

Türkiye'ye varışta ise 1 Haziran 2021 tarihi itibariyle PCR testi kaldırılmıştır. İstenildiğinde, örnekleme yöntemiyle  Sağlık Bakanlığı PCR testi yapabilir.
 
Türkiye'den Yunanistan'a giriş yapan Yunan vatandaşları

1- Yolcu  dönüş PLF  formu. 
2- ikinci doz aşının üzerinden 14 geçtiğini belirten belge.
3- Negatif PCR testi.
4- Hastalığı geçirdiğine dair belge.
2,3,4 maddelerinden birini yerine getirmek yeterli olmaktadır.
 
 
Edirne Valiliği basın duyurusunun tamamını aşağıda okuyabilirsiniz:

31.05.2021

BASIN DUYURUSU

İçişleri Bakanlığımızca ülkemizin  kara, hava, deniz sınır kapılarımızdan girişlerle ilgili 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşağıdaki kararlar alınmış ve ülkemize girişlere ilişkin daha önceki uygulamalar yürürlükten kaldırılmıştır.

Ülkemize Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilerden ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı talep edilecek ve bu kişiler Valiliğimizce belirlenen öğrenci yurtlarında 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır.

Birleşik Krallık, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen kişilerden girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı istenecektir.

İkinci ve üçüncü paragrafta ifade edilen ülkelerin dışındaki ülkelerden Edirne’de bulunan sınır kapılarımızdan ülkemize girişlerde ise; en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Bu ülkelerden ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya Türkiye’ye  girişten önce azami 48 saat içerisinde yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

İkinci paragrafta sayılan ülkelerden gelenler hariç olmak üzere tüm sınır kapılarımızdan ülkemize yapılacak girişlerde kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVİD19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. ve gerekirse karantina ve tedavi tedbirleri uygulanacaktır.

Test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden Hindistan mutantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşulları 14. günün sonunda PCR testi negatif sonucuyla sonlandırılacaktır.

İçişleri Bakanlığı Genelgesinin 6. maddesi gereğince; dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için, uçak gemi mürettebatı, kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförleri PCR testi ve karantina uygulamasından muaf tutulacaktır.

Öte yandan bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada sınır kapılarımızda düşük ücretli hızlı PCR testi yapılacağı yönünde haberlerin yer aldığı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından izin ve ruhsat verilmiş PCR testlerinin dışında PCR testi yapılması mümkün olmayıp, bu yöndeki haberlerin herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır.

Türkiye giriş yapmak isteyen kişilerin mağduriyetine sebebiyet verilmemesi için resmi kurumlar dışında yapılan açıklama ve beyanatların esas alınmaması önem arz etmektedir.

Sınır kapılarımızdan geçişler, 31.05.2021 tarihli İçişleri Bakanlığı Genelgesi esaslarına göre 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren uygulamaya konularak yürütülecektir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.Kaynak:rodop rüzgarı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın