• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
 • https://twitter.com/yun_turk
                         

Anasayfa

 
 
 
 • 1
 •  
 • 2
 •  
 • 3
 •  
 • 4
 •  
 • 5
 •  
 • 6
 •  
 • 7
 •  
 • 8
 •  
 • 9
 •  
Hz. Muhammed'in ölümünden sonra başlayan ve Emevi Halifesi I.Yezid'in ordusu tarafından Hz.Ali'nin oğlu ve Peygamber Efendimizin torunu Hz.Hüseyin'in 10 Muharrem 680 tarihinde şehit edilmesiyle İslamı kuşatan fitne, 1336 sene sonra Müslümanları yine tehdit ediyor. Aralarındaki en büyük farkın imamet konusunda olmasına rağmen dün Kerbela'da kafa kesen Yezidi mantık, bugün farklı isimler altında İslam coğrafyasında kol geziyor.
Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın siyasi organı Dostluk Eşitlik Barış Partisi’nin yeni genel merkez binası yapılan çirkin saldırının ardından törenle hizmete açıldı.
2015’in sonlarında, tam olarak 24 Aralık’ta Türkiye basınından, İstanbul'daki Gayrımüslim (Rum) Cemaatinin geleneksel Noel etkinliği "Kalanda"nın, büyük şehrin göbeği İstiklal Caddesi'nde Yunanca ve Türkçe ilahiler söylenerek kutlandığını öğrendik. Ne güzel, Allah versin her yıl kutlasınlar. Demokratik Türkiye’nin kendilerine sunduğu bu haktan sorunsuzca yararlansınlar... Bu, onların en doğal hakkı.
YUNTÜRK ,Yunanistan Türkleri Derneğimizin kurucu üyesi ve Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu 2.Dönem Genel Başkanı Sayın Süheyl ÇOBANOĞLU başarılı bir ameliyat geçirmiştir.Sağlık durumu iyi olup tedavisine devam edilmektedir. Sayın başkanımıza büyük geçmiş olsun diyor, acil şifalar diliyoruz.
Tüm üyelerimiz ve siz gönüldaşlarımızın yeni yılını tüm yüreğimizle kutlar, daha nice yılları sevdiklerinizle birlikte sağlıkla, başarıyla, geçirmenizi dileriz...
BULGARİSTAN'DA 'DA TODOR JİVKOV BAŞKANLIĞINDAKİ TOTALİTER BASKICI KOMÜNİST REJİM TARAFINDAN 24.12.1984 TARİHİNDE BAŞLATILAN VE MART 1985'E KADAR DEVAM EDEN ÜLKE GENELİNDEKİ "SOYA DÖNÜŞ" ADI VERİLEN "TÜRKLERE ZORLA AD DEĞİŞTİRME İLE DİNİ VECİBELERİNİ, ÖRF VE ADETLERİNİ YERİNE GETİRME YASAKLAMALARI" ŞEKLİNDE UYGULANAN ASİMİLASYON POLİTİKALARI, ETNİK VE KÜLTÜREL KIRIM UYGULAMALARININ 31.YILDÖNÜMÜNDE BİR DAHA ŞİDDETLE KINIYORUZ.
Soğuk Savaş yıllarında, Amerikan ve İngilizler'in kontrolü altında, Yunanistan-Türkiye-İran-Pakistan hattı, Rusya'nın sıcak denizlere inmesinin önüne bir duvar olarak çekilmişti. SSCB de kendisini kuşatan bu hattı, Yugoslavya, Mısır, Suriye, Irak ve Hindistan'la arkadan çevrelemişti.
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) ve üyesi dernekler, 21 Aralık 2015 tarihinde Almanya’nın Staufenberg şehrinde düzenlenen istişare toplantısında bir araya geldiler.
Yüz yıllık konular bir bir ısıtılarak tekraren önümüze konuyor, Çok hassaslar, bunları yaparken uyarıcı olmak da istemiyorlar, gözümüzü açalım da istemiyorlar ama yaptıkları canımızı acıtıyor, canımıza tak ediyor.
Kuzey Afrika’nın gelini sayılan Libya’da yaşayan dürüst ve basiret sahibi rahip Aryüs'ün tek derdi tüm cihanşümul Hristiyanlarını saplandığı bataklıktan kurtarmaktı. Bu düşüncesi doğrultusunda 4. yüzyılın ilk çeyreğinde yani 312 yılında rahip Arius (280-336) Aryanizm mezhebinin temelini atmıştı. Ayrıca Aryanizm mezhebinin kuruluşu I. Konstantin’in Hristiyanlığı resmen tanıdığı 313 Milan fermanı ile ilginç bir şekilde kesişmektedir.
Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun
Günümüzde STK’ların toplumsal gelişimin önemli aktörleri haline gelmesi gerekirken bazı STK’lar sadece günü kurtarmanın peşine düşerken, RUBAFED ise bunun tam aksine hem kendi üyelerinin hem de ülke sorunlarına değinmesiyle ön plana çıkıyor.
20 Aralık 1963 günü Mağusa’daydım. Namık Kemal Lisesi öğrencisiydim ve babam yurt dışında görevli olduğu için yurtta kalıyordum. Namık Kemal Lisesi’nin bir evvelki sene kaldığımız yurdu ana binanın hemen yanı başında, günümüzde kütüphane olarak kullanılan yerdeydi. Yaz başında ana binanın üst kısmına yurt yapımı inşaatı başlamış ve bitince de ilk konukları bizler olmuştuk.
Milletvekili İlhan AHMET, Trakya’nın ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sosyoekonomik durumuna ve geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Umutluyduk, çünkü SYRIZA’da siyaset yapan insanlarımız da SYRIZA’nın gerçek bir değişiklik yaratacağı konusunda güvenimizi artırmışlardı. Maalesef hep birlikte yanılmışız.
DEB Partisi sorunların çözümü için imza kampanyası başlatıyor. Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sorunlarıyla ilgili imza kampanyası başlatıyor. DEB Partisi, ekonomi, işsizlik, siyasi temsil, azınlık eğitimi, milli kimliğin inkarı, müftülük, vakıflar, dernekleşme özgürlüğü sorunlarına çözüm talebiyle imza kampanyası başlattığını duyurdu.
Konumuz başka, ama bu hafta meydana gelen provakatif eyleme değinmeden de edemezdim. Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, taşınma hazırlıkları yaptığı yeni Genel Merkezine Salı günü sabaha karşı kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” diye adlandıran karanlık bir grup tarafından menfur bir saldırı düzenlendi. Bu saldırıda Batı Trakya Türklerinin sembol ismi, DEB Partisi kurucusu, merhum dava insanımız Dr. Sadık Ahmet adına oluşturulmaya çalışılan bölüme ve genel merkezin diğer alanlarına büyük zarar verilmiş ve Sadık Ahmet’in elim trafik kazasını geçirdiği araç çalındı.
Ülkemiz Dışişileri bakanlığı, DEB partisinin Gümülcine'deki genel Merkez binasına yapılan saldırı karşısında bir AÇIKLAMA yayımladı. Olayı kınadı ve provokatörlerin tutuklanıp adalete teslim edilmesi için Yunan Emniyet teşkilatının gerekli çalışmaları yapacağını duyurdu. Biz bu açıklamayı okuduğumuzda... ŞAŞIRDIK.
İngiltere devleti 1882 yılında Mısır'ı işgal ettikten sonra Taşöz adası Mısır vakıf idaresine bağlı olduğu için Mısır'ın elinde kalmıştı. Bilhassa Taşöz adasının Ege’nin en tepe noktasında bulunması ve aynı zamanda Selanik’e yakın olması sebebiyle stratejik bir öneme sahipti. Zaten Yunanistan tarihi nedenlerden dolayı Taşöz adası üzerinde hak iddia etmekteydi.
İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan'ın, bölgedeki ortak çıkarlarından dolayı yakınlaşmaya başladığı bildiriliyor.
... 10 ...
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar3.49753.5116
Euro3.90723.9229
Hava Durumu
Anlık
Yarın
27° 31° 21°
Takvim

Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam140
Toplam Ziyaret4950290
Üyelik Girişi