• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam195
Toplam Ziyaret5372902
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

MÜEZZİNOĞLU MÜBADİLLERİ AĞIRLADI

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) öncülüğünde oluşturulan heyet, Çalışma Bakanı ile öğle yemeğinde buluştu.


MÜEZZİNOĞLU MÜBADİLLERİ AĞIRLADI


Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) öncülüğünde oluşturulan heyet, Çalışma Bakanı ile öğle yemeğinde buluştu.

 
Geçtiğimiz aylarda kurulan Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu (KARDEF) tarafından oluşturulan ve bölgedeki il derneklerinin temsilcilerinden oluşan heyet, hükumetin Batı Trakya doğumlu Çalışma ve Sosyal Güvenlik  Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından misafir edildi.

Toplantıda Kardef ve derneklerin çalışmaları hakkında bilgi veren heyet, 2017 yılında yapılması ön görülen etkinlikler ve projeler hakkında Müezzinoğlu ile istişarelerde bulundu.

Ankara’daki toplantıda Ak parti Samsun milletvekili Dr.Ahmet DEMİRCAN,Ak parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Ak parti Bursa milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Samsun ,Sinop,Amasya,tokat ,Giresun illerinden Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu temsilcileri(Samsun mübadele derneği,Asarağaç derneği) ile Tokat Balkan Türkler Derneği , Tokat Erbağ Balkan Türkleri derneği, Ankara Lozan Mübadilleri Derneği  bugun bakanlıktaki makamında  çalışma ve sosyal güvenlik bakanı hemşehrimiz Mehmet Müezzinoğlu ile birlikte oldular.

Sayın bakana Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonunun amaçları,kapsamı,hedefleri ve faaliyet gösterdiği iller hakkında  sunum yapıldı. Samsun,Sinop,Amasya,Tokat,Giresun illerindeki mübadil ve Balkan göçmeni insanlarımızın durumu,istek ve önerileri iletildi.

Görüşmelere Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu başkan yardımcısı Ahmet BİLTEKİN, Samsun mübadele derneği başkan yardımcısı Adem GÜNER, Tokat Balkan Türkleri Başkanı Yavuz Cemil ERDEM,Tokat-Erbağ Balkan Türkleri Başkanı Ümit KÜÇÜK,Amasya Mübadele Derneği Başkanı Fahrettin Kayalar,Ankara Lozan Mübadilleri başkanı Osman Budak ,Sinop Mübadele Derneği yönetim kurulu üyesi Doç.Dr. Deniz Alpar ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Karadeniz bölgesindeki  dernek ve fed başkanları bölgenin durumunu, yaptıkları çalışmaları ,hedeflerini Bakan Mehmet MÜEZZİNOĞLUNA ilettiler.

Samsun mübadele derneğinin uluslararası düzeyde yapmış olduğu faaliyetler hakkında detaylı sunum yapıldı. Özellikle Karadeniz bölgesinde ve balkanlarda TRT ile yapılması planlanan projenin sayın bakan tarafından da yakından takip edileceği ve destek olunacağı ifade edildi. Ayrıca 28 ocak 2017 cumartesi  günü samsunda uluslararası düzeyde  yapılacak olan Mübadelenin 94. Yıldönümü etkinliklerine sayın bakanımız davet edildi. Yunanistan dan da  üst düzeyde katılımın olacağı etkinlerin detayları görüşüldü.

Çalışma bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise, kısaca kendi hayatından bahsettikten sonra “Rumeli dernekleri, sıradan hemşeri kuruluşlarından farklı olmak zorundadır… Onlar, evladı fatihan torunları olarak Rumeli’de bırakılan mirasın bekçileri olmanın bilinciyle çalışmalıdır. Karadeniz Bölgesinde çok sayıda Balkan kökenli vatandaşımız yaşıyor. Bölgede yaşayan insanlarımızın Balkanlar ile olan duygu bağının korunması için Kardef’e çok görev düşüyor.” biçiminde konuştu. 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın