• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam190
Toplam Ziyaret5337327
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ömer ÖZKAYA
Bir ülkenin ele geçirilmesi
15/12/2015
Bir ülkenin ele geçirilmesi
 
SSCB'nin dağılmasından hemen sonra, 80 binden fazla Rus işletmesi özelleştirildi. Rusya'nın dev maden, metal ve petrol şirketleri, Rus Parlamentosu'nun onayına sunulmadan, "seçilmiş" bazı kişilere satıldı. Küresel Sermaye ile irtibatlı Rus Yahudilerinin bir kısmı, dönemin Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile işbirliği yaparak kendi egemenliklerini kurdu ve sermayelerini günden güne artırdı. Devlet Başkanı Yeltsin oligarkları, oligarklar da Yeltsin'i destekliyordu. Bir süre sonra Rusya tamamen oligarkların egemenliğine girdi. Halk, ekmek bulamazken, 40'lı yaşlardaki bir avuç seçkin, dolar milyarderi oldu. Oligarklar, sadece para kazanmakla yetinmek istemiyorlardı, medyaya da girdiler, maksatları, Rusya'nın siyasi, askeri ve idari bürokrasisini de şekillendirmekti. 
 
Ruhani uyarı 
 
Küçük bir zümre az bir para ile devletin en önemli iktisadi teşebbüslerini kontrol altına almıştı. Bunlar tek bir kurşun atmadan Rusya'ya hakim olmuşlardı. Rusya sıradan bir ülke değildi. Nükleer silahı, petrolü, doğalgazı olan, uzay sanayisine sahip, doğal kaynakları zengin ve dünyanın ikinci büyük ordusuna sahipti.
 
Soğuk Savaş yıllarında silah, uzay, atom sanayiinde büyük başarılara imza atmış Rus bilim insanları yiyecek ekmek bulamazken dünün bu çocuklarının basına yansıyan savurgan hayatlarına daha fazla tahammül edilemeyeceğinin ilk işaretini, daima devletle beraber hareket etmiş olan Rus Ortodoks Kilisesi'nin başı Patrik II. Aleksey verdi. Patrik, "1917 devrimi de bu koşullarda olmuştu. Eski hatalardan ders alınmazsa yakında isyan çıkar. Günün birinde birileri çıkıp rahatlıkla 'bölüşmenin zamanı geldi' diyebilir ve bence haklı da olur" dedi. 
 
Oligarkların Rus şirketlerini ucuza kapattıktan sonra bunları çokuluslu şirketlere pazarlaması ve satmak istemesi, Rus derin devletini harekete geçirdi. Görev süresinin dolmasına daha 6 ay varken, Boris Yeltsin aniden istifa etti. Televizyonlar yayınlarını kesip Kremlin Sarayı'na bağlandı. Ekranlardaki Yeltsin, "Vatandaşlarım beni affedin" diyordu. Bu, bir dönemin sonuydu. Yeltsin görevini, Putin'e devrettiğini açıkladı.
 
İngiltere'ye sığındılar 
 
Emanetçi oligarklar arasında ilk hedef, Rusya Yahudi Kongresi Başkanı medya devi Vladimir Gusinsky oldu. Vergi kaçırmakla suçlanan ve gözaltına alınan Gusinsky, 4 gün sonra serbest kalır kalmaz yurtdışına kaçtı. İkinci hedef Rus Havayolları Aeroflat'ın sahibi Boris Berezovsky oldu. Berezovsky, Rusya hükümeti ile girdiği mücadeleyi kaybetti, sonunda o da Rusya'yı terk etti. Oligarkların kaçabilen büyükleri İngiltere'ye, küçükleri ise İsrail'e sığındı. Neredeyse tamamı aynı zamanda İsrail pasaportu taşıyan oligarkların, yağma yoluyla elde ettikleri servetleri koruma amaçlı öne sürdükleri argümanlar şunlar oldu: "Putin demokratik reformları geri götürüyor, muhalefeti bastırıyor, iktidarı merkezileştirerek ve anayasaya aldırmayarak Rusya'ya zarar veriyor." 
 
Baltık'tan Çin'e kadar uzanan hat üzerinde bulunan Rusya'ya komşu 5-6 ülkede, kadife devrimlerle Moskova'ya düşman iktidarlar işbaşına getirilerek Rusya bu kez de dışarıdan kuşatıldı. 
 
Bir ülkede, o ülkenin varlığını ve geleceğini koruyan asli bir güç odağının bulunması elzemdir. Aksi halde o ülke kısa zamanda ele geçirilebilir. İşte Rusya örneği gösteriyor ki; dünyada bir ülkeyi ele geçirmesini ya da kuşatmasını bilen bir takım yapılar vardır. Eğer devletinizin bunlarla mücadele edecek çeşitli mekanizmaları yoksa ülkenizi yönetemezsiniz.
 
Ömer Özkaya


1236 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Oyunu anlayamamak - 08/03/2016
Oyunu anlayamamak
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var - 01/03/2016
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var
12 Mart Muhtırası - 07/02/2016
12 Mart Muhtırası
Parçalanmışlık - 02/02/2016
Parçalanmışlık
ABD’ye Devredilişimiz - 26/01/2016
ABD’ye Devredilişimiz
Yönlendirme - 21/01/2016
Yönlendirme
Tilki Uygarlığı - 17/01/2016
Tilki Uygarlığı
Öngörmek - 13/01/2016
Öngörmek
Olaylarla Esir Alınmak - 22/12/2015
Olaylarla Esir Alınmak
 Devamı