• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam185
Toplam Ziyaret5337322
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ömer ÖZKAYA
Çevreleme ve TSK
20/08/2015
Çevreleme ve TSK
 
Temmuz 23, 2015
 
Kara Kuvvetleri eski Komutanı Org. Aytaç Yalman: "Değişimi algılayamadık. Berlin Duvarı yıkıldı, Sovyetler parçalandı. Türkiye tasavvuru değişti. Biz eski anlayış içerisinde, ABD'nin, İngiltere'nin şeyinde bu işi götürürüz fikrindeyken birdenbire karşımıza Büyük Ortadoğu Projesi çıktı, ‘Ilımlı İslam' çıktı. Bu kavramları anlayamadık. ABD birçok şeyi Silahlı Kuvvetler üzerinden götürürdü Türkiye'de. Ilımlı İslam için Türkiye'yi model alıp Ortadoğu'yu kontrol etme anlayışı olunca, Silahlı Kuvvetler kenara itildi. ‘Vesayet' hiçbir zaman diyemedim, ‘ağırlığını hissettiren bir kurum'duk... Bu şekilde gideceğini düşünmüştük..." (Yalman'ın Hürriyet'te yayınlanan röportajından, 14 Aralık 2014 / http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hayat/27764812.asp)
Truman döneminde ABD'nin dış politikası; Komünist saldırganlığın "çevrelenmesi" şeklinde tanımlandı. Bu politika, 1947 yılında İngiliz hükümetinin ABD'yi, artık Yunanistan ve Türkiye'yi askeri ve finansal olarak Sovyetler karşısında desteklemeye gücünün yetmediğini bilgilendirmesiyle birlikte değişime uğradı.
 
Bu yükü üstlenirken, Truman, Mart 1947'de Kongre önünde yaptığı bir konuşmada şöyle konuşmuştu: "Silahlı azınlıkların veya dış güçlerin boyunduruğu altına girmek karşısında direnen özgür halkları desteklemenin, ABD'nin politikası olması gerektiğine inanıyorum. Özgür halkların kendi kaderlerini kendi istedikleri şekilde belirlemelerine destek olmalıyız. Yardımlarımız öncelikli olarak ekonomik ve askeri olmalı; keza bunlar ekonomik istikrar ve düzenli siyasi süreçler için asli önem arz ediyor... Eğer bu önemli dönemeçte Yunanistan ve Türkiye'ye yardım etmez isek, bunun etkileri Batı ve Doğu için son derece geniş çaplı olacak..." 
 
"Rusya'yı Çevreleme" teorisini başlatmasıyla bilinen Truman Doktrini'nin gerisinde George F. Kennan vardı. Kendisi ABD'nin Moskova büyükelçiliğinde görevliydi ve Şubat 1946'da Dışişleri Bakanlığı'na gönderdiği uzun bir telgrafta, Sovyetlerin savaş sonrası politika hedeflerini inceliyordu. Bu telgraf, Washington'da oldukça ses getirdi ve ulusal güvenlik bürokrasisi içerisinde geniş bir çevreye ulaştırıldı. 
 
Kennan'ın bu telgrafının daha genişletilmiş hali, "Sovyet Tutumu'nun Kaynakları" başlığıyla, Temmuz 1947'de Foreign Affairs'ta yayımlandı ve "çevreleme" politikasına dair ilk açıklamalar burada yer aldı. Söz konusu makalesinde Kennan, "Kapitalizm ile sosyalizm arasındaki temelden gelen karşıtlık, Sovyet liderlerin zihnine kazılı. Moskova, kapitalist dünyanın hedeflerinin, Sovyetlerin çıkarlarına zıt olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla Sovyetler Birliği'ne yönelik olarak Amerika'nın uygulayacağı herhangi bir politikanın ana unsuru, uzun vadeli, sabırlı, ancak kararlı olmalı; Rusya'nın yayılmacı eğilimlerini sıkı bir şekilde çevrelemeli" diyordu. 
 
Bu maksatla, siyasi ve coğrafi konumlarıyla, Rusya'yı çevreleme stratejisinde doğal bariyer durumundaki Yunanistan-Türkiye-İran-Pakistan hattında, ordulara özel önem verildi: "Soğuk savaş sırasında Türkiye, Avrupa'nın doğusunda NATO'nun ileri cephesi pozisyonundayken, ülke içi statüko da orduya doğal olarak önemli bir rol veriyordu. Misyonu, Batı'nın koruması altında olduğu için her şey mazur gösteriliyor ve meşruluğunu kimse sorgulamıyordu. Büyük Sovyet düşmanının ortadan kalkmasıyla iç statüko değişti." (İspanya'nın Ankara eski Büyükelçisi Joan Clos - İspanyol El Periodico gazetesi, 14 Mart 2010) 
 
1950'ler ila 27 Nisan 2007 arasında sürdürdüğü hükmün kaynağını kendinden menkul zanneden ORDU'nun "başına gelenler", bir de bu açıdan ele alınmalı. 
 
Ömer Özkaya / Güneş Gazetesi


1028 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Oyunu anlayamamak - 08/03/2016
Oyunu anlayamamak
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var - 01/03/2016
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var
12 Mart Muhtırası - 07/02/2016
12 Mart Muhtırası
Parçalanmışlık - 02/02/2016
Parçalanmışlık
ABD’ye Devredilişimiz - 26/01/2016
ABD’ye Devredilişimiz
Yönlendirme - 21/01/2016
Yönlendirme
Tilki Uygarlığı - 17/01/2016
Tilki Uygarlığı
Öngörmek - 13/01/2016
Öngörmek
Olaylarla Esir Alınmak - 22/12/2015
Olaylarla Esir Alınmak
 Devamı