• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam186
Toplam Ziyaret5337323
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ömer ÖZKAYA
“Aklıma geldi”
21/09/2015
"Aklıma geldi"
 
Eylül 21, 2015
 
New York Yataklı Vagon Şirketi'nin Müdürü, genç bir Fransız göçmeni ofisinde kabul etti. Delikanlı kötü bir İngilizce ile şunları söyledi: "Şirketinizin, müşterilerine restoranda verdiği çay şekerlerini, ufak paketler halinde sunmak istediğinizi ve bunun için yeni bir yol aradığınızı biliyorum. Bugüne kadar yapılmış bütün denemelerden bir sonuç alınamadığını da biliyorum. Kağıt içine konan kesme şeker taneleri, birkaç hafta içinde kendiliğinden dağılmaktadır. Müşteriler bundan çok rahatsız. Ben, yeni bir usül buldum ve patentini aldım. Benim fikrimi denemek ister misiniz?" 
 
Delikanlı cebinden kağıt içine konmuş birkaç kesme şeker çıkardı. "İşte" dedi, "Bu iki şekeri, sizin şirketinizin kağıda sarılı şekerleriyle birlikte bir sandığa koyup mühürleyin. Sandığı iki ay sonra açarız. Benim usulüm, ‘50 bin dolar değerindedir' diye tescil edilmiştir. Eğer iki ay sonra sonuçtan memnun kalırsanız, bu parayı bana verirsiniz, ben de keşif beratını size devrederim." 
 
-Pekala. 
 
İki ay sonra sandık, noter huzurunda açıldı. Şirketin iki adet kesme şekeri un ufak olmuştu. Genç Fransız'ın şekerleri ise olduğu gibi duruyordu. Genç 50 bin doları aldı. Şirketin kimyagerleri toplandılar, delikanlıdan keşfinin mahiyetini öğrenmek istediler. Şirket, artık müşterilerinin şikayetini önleyecek formülü elde edecekti. 
 
Genç Fransız, bir şeker paketini eline aldı ve "İhtira beratım bir iğne deliği üzerinedir. Şu gördüğünüz paketçikleri bir defa iğne ile delmek kafidir. Ben kimyadan falan anlamam" dedi. 
 
Kesme şekerin dağılmaması için, daima hava alması lazımdır. Bu gencin "aklına gelen" basit bu keşiften sonra, dünyanın bütün kahvehanelerinde satılan şekerlerin paketlerinde bir iğne deliği açılmıştır. 
 
İlham ve icad 
 
Günlük hayatımızda gelişi güzel kullandığımız, "içime doğdu", "gönlüme düştü" ve "aklıma geldi" sözleri aslında oldukça önemlidir. Aklımıza nereden geldi, nasıl geldi, gönderen neresidir? 
 
İcad sahasında her dâhinin kendine has bir yolu ve usulü vardır. Büyük adamların, dâhilerin keşiflerini, çok kere ani olarak zihinde zuhur eden fikirlere borçlu olduklarını biliyoruz. Kaide teşkil etmemekler beraber, dahiyane fikirlerin beklenmedik anlarda zuhur ettikleri tespit edilmiştir, birdenbire zihinde meydana gelirler. 
 
Meşhur İngiliz romancısı Sir Walter Scott "Fikirler uyku esnasında gelir. Bu gece ilhamdan mahrum isem, ehemmiyeti yok! Yarın uyanınca muhakkak olacaktır" derdi. 
 
Büyüklerimizden Mümin Vatansever, Aydın Menderes'e "Beyefendi siyaset nedir?" diye sorar. O da, "Cenab-ı Hak, dünyada bir şeyi yapmayı murad ettiğinde, ilham gökyüzünden geldiği için, bakar dünyada kimin anteni kalkık ise, işte o "ol" emri, o adamın antenine iner" diye cevap verir. 
 
Abdülkadir Geylani'ye göre de "Allah bir husus için seni dilemişse, seni ona hazırlar. Göğsünü açar, oraya hikmet doldurur." 
 
Wirelessi açık, anteni kalkık ve bir hayat disiplinine sahip olanların aradıkları, akıllarına gelir. 
 
Diğer yandan mesele, bir konuda fikir sahibi olmak değil, onu kullanıp meyvelerini toplamaktır. Eyleme geçmeyen her fikir, toprağın altında, ekonomiye kazandırılmayı bekleyen altın gibidir. 
 
Sizin en iyiniz, sözün en güzelini söyleyen değil, en küçük işi en iyi şekilde yapandır.
 
 
Ömer Özkaya / Güneş Gazetesi


1566 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Oyunu anlayamamak - 08/03/2016
Oyunu anlayamamak
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var - 01/03/2016
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var
12 Mart Muhtırası - 07/02/2016
12 Mart Muhtırası
Parçalanmışlık - 02/02/2016
Parçalanmışlık
ABD’ye Devredilişimiz - 26/01/2016
ABD’ye Devredilişimiz
Yönlendirme - 21/01/2016
Yönlendirme
Tilki Uygarlığı - 17/01/2016
Tilki Uygarlığı
Öngörmek - 13/01/2016
Öngörmek
Olaylarla Esir Alınmak - 22/12/2015
Olaylarla Esir Alınmak
 Devamı