• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam188
Toplam Ziyaret5337325
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ömer ÖZKAYA
Bozulan bilim ve savaş ahlak
26/08/2015
Bozulan bilim ve savaş ahlak
 
Ağustos 24, 2015
 
Bill Gates sıradan, siyasi hesapları olmayan bir işadamı mı yoksa, devasa serveti ve kadrosundaki binlerce süper beyinle, giderek güçlenen küresel bilimsel diktatörlüğün bir mensubu mu? 
 
Akıllı telefonlar nerede olduğunuzu biliyor. Çünkü akıllı telefonların içine yüklediğiniz uygulamaların neredeyse hepsinde GPS bulunuyor. Ve bu uygulamalar daha önceden belki de farkında bile olmadan verdiğiniz izin sayesinde bankanıza nerede olduğunuzu haber veriyor.
 
Bankanız, kredi kartı bilgilerinize sahip olduğu için nerelerden alışveriş yapmayı sevdiğinizi biliyor. Tabii hesaplarınızda ne kadar para olduğunu da. Eğer hesabınızda çok da nakit yoksa... İşte tam da bu noktada kafanızın içinde olmayan bir ses devreye giriyor: Telefonunuzun mesaj sesi! İçinde bulunduğunuz durumu bir fırsata çevirmek isteyen bankanız, size bir mesaj göndermiş, eğer 20 dakika içinde kredi alırsanız, mesajı "evet" diye cevaplarsanız size çok iyi faiz oranları öneriyor, hem de içinde bulunduğunuz mağazadan %20 indirimli alışveriş hakkı! Tabii ki mağazayı elleriniz torbalarla terk ediyorsunuz... Teknoloji, tasarrufun değil, tüketimin emrinde! 
 
Ölüm, uzaydan gelecek 
 
Bilim insanları çok değiştiler... Bir İbn-i Sina, bir Pastör veya bir Edison'un hayalini boşuna aramayın. Onlar; beyaz saçları, nurlu yüzleri, merhamet ve şefkat ışıklarıyla yanan gözleriyle tanınırlardı. Hafif kamburlaşmış sırtlarında sanki dünyaya dağıtacakları saadetin yükünü taşırlardı. 
 
Kadın, ihtiyar, çocuk, asker ayrımı yapmadan her şeyi, ama her şeyi yok eden atom bombasını ancak Modern Batı medeniyeti icad edebilirdi, nitekim onlar yaptı. Atom ve hidrojen bombaları ile yetinmedi, çok daha ölümcülünü geliştirmek için birbirleriyle yarışa girdiler. Şimdi de akıllı-katil robotları seri halde imal edebilmek için gece gündüz çalışıyorlar. Sosyologlar ve davranış bilimleri uzmanları, askeri darbe ve ekonomik kriz peşindeki karanlık mahfillere danışmanlık yapıyorlar. Çok yakında insan, mucidi insan olan, insanüstü özelliklere sahip bir yaratıkla karşı karşıya kalacak. Uluslararası mücadele, sadece birkaç ülkenin erişebildiği uzaya taşınıyor, ölüm, uzaydan gelecek. Özetle ahlakını kaybetmiş bilim, insanı ya gütmenin ya da öldürmenin peşinde. 
 
Baskın, kahpelik sayılırdı 
 
Harp ahlak ve kaidelerine saygı adına da bir şey kalmadı. Çok değil, yaklaşık 100 yıl önce, centilmenlik icabı, harp mutlaka evvelce ilan olunur ve baskınlar, harp ahlakınca korsanlık ve kahpelik sayılırdı. 1900'lerden sonra ise, bu gibi baskınlar adeta stratejiye faydalı ve lüzumlu bir hareket ve hatta bir kaide olarak kabul edilmeye başlandı. Terör, savaşın asli unsuru haline geldi. 
 
Eskiden savaşlar ne kadar şiddetli olursa olsun, harplerde centilmence jestler cereyan ederdi. Plevne Savaşı'nda esir düşen Gazi Osman Paşa'nın Rus Çarı Aleksandr tarafından ağırlanması, Kut'ül Amare'de esir düşen İngiliz generali Towshend'in Türk komutan Halil Paşa tarafından ağırlanması, eski savaş ahlakına uygun davranışlardı. Fakat, ne 1. Dünya Savaşı ve ne de 2. Dünya Savaşı'nda taraflar arasında, verdiğimiz misallere benzer hemen hiç bir muameleye rastlanmaz. 
 
Birinci Dünya Savaşı sonunda, arada mütareke olduğu halde, İngilizler tarafından Türk asker ve devlet adamlarına yapılan muamelelere, İkinci Dünya Savaşı sonunda da Japon ve Alman general ve idarecilerine tatbik olunan intikamcı muamelelere bakılırsa, teknolojinin ilerlemesine rağmen savaş ahlakının çok gerilemiş bulunduğuna hükmetmek yanlış olmaz. 
 
Modernite, hakikatin yerine insanı, vahyin yerine rasyonel aklı merkeze alır. Bunun sonucu, göklerle olan irtibatın zayıflamasıdır.
 
Ömer Özkaya / Güneş Gazetesi


1544 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Oyunu anlayamamak - 08/03/2016
Oyunu anlayamamak
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var - 01/03/2016
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var
12 Mart Muhtırası - 07/02/2016
12 Mart Muhtırası
Parçalanmışlık - 02/02/2016
Parçalanmışlık
ABD’ye Devredilişimiz - 26/01/2016
ABD’ye Devredilişimiz
Yönlendirme - 21/01/2016
Yönlendirme
Tilki Uygarlığı - 17/01/2016
Tilki Uygarlığı
Öngörmek - 13/01/2016
Öngörmek
Olaylarla Esir Alınmak - 22/12/2015
Olaylarla Esir Alınmak
 Devamı