• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.772118.8473
Euro20.425820.5076
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam187
Toplam Ziyaret5337324
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ömer ÖZKAYA
CHP ve Sansür
20/08/2015
CHP ve Sansür
 
Haziran 25, 2015
 
Basın tarihimizde sansür ve gazete kapatma denilince akla hemen padişah II. Abdülhamid gelir. Oysa 1940'lı yıllarda, Cumhurbaşkanı İnönü'nün, basın konusunda büyük yetki verdiği Matbuat Umum Müdürü Selim Sarper, kendine göre uygunsuz hükmü vererek her gazeteyi istediği süre içinde kapatma kararı ile yayın yasağı koyar ve buna kimse itirazda bulunamaz, bulunsa da, karardan dönülmesi mümkün olamazdı. Verilen ceza, telefonla bildirilmiş olan süre sonuna kadar devam ederdi. 
 
Tek Parti dönemidir... 1940 yılının bir gece yarısı Tasvir-i Efkar gazetesinin telefonu çalar ve yazıişleri müdürü şu sert hitap ile karşılaşır: "Burası Ankara... Ben Selim Sarper! Dikkat ediyorum, Cumhurbaşkanı'na ait havadisleri hep üçüncü sahifeye koyuyorsunuz. Eğer bundan böyle bir daha Cumhurbaşkanı'na ait haberleri üçüncü sahifeye koyarsanız, gazetenizi derhal kapatırım. Bugün de Cumhurbaşkanı'na ait bir haber vardır, bunu birinci sahifeye koyarsınız. İkinci mesele: Ben şimdi İngiltere Sefareti'nde bir kokteylden geliyorum. İngiliz sefiriyle görüştüm. İngiliz sefiri bana Velid Ebüzziya Bey'in makalelerinden şikayet etti. Binaenaleyh Velid Bey o tarzda yazılar yazarsa, bu sebepten dolayı da gazeteyi kapatırım." 
 
Yazıişleri müdürü, Selim Sarper'in bu sert çıkışları karşısında şaşırır, geveler, bir kast olmadığını anlatmaya çalışışır, fakat sayın umum müdür dinlemez ve telefonu kapatır. 
 
Ertesi gün rahmetli Velid Ebüzziya hadiseyi haber alır, şu korkunç cümleyi sarfeder: "Biz de bu herifi bizim matbuat müdürümüz zannederdik, meğer bu, İngiliz Sefareti'nin matbuat ateşesi imiş."
 
Küfür yağmuru ve kapatma 
 
Tek Parti döneminde, İnönü ve ailesine ait haberleri, 1. sayfadan girmemek suçtu. Milliyet yazarı Hasan Cemal: "Gece vakti sepete atılan (yani kullanılmayan) haber, İnönü'nün validesi hanımefendi ile eşi hanımefendinin İstanbul'u teşrif ettikleri haberidir ve milli şeflik devrinin en ağdalı günlerinde Milli Şef'in ailesine ait haberlerin gazetelerde yalnız yer bulması değil, ille de başmakalenin tepesindeki başköşeye konması zorunludur! Ertesi günü Matbuat Umum Müdürü Selim Sarper, telefona çağırttığı Atfı Sakar'ı kendine özgü küfür yağmuruyla bir güzel yıkadıktan sonra, ‘gazetenizi kapattım ulan' deyip, telefonu da suratına çarpıverir. (Milliyet - 02.09.2001, Sayfa 21) 
 
37 kez kapatılan gazete 
 
37 kez kapatılan Tasvir Gazetesinin sahibi Ziyad Ebuzziya: "Ankara'dan gelen Cumhurbaşkanı'nın eşinin resimli haberinin değerlendirilmesi takdirini Yazı Müdürümüz Ahmet İhsan Bey'e bırakıp kendisine gönderdim. Ahmet İhsan Bey o gün gazetenin mündericatı dolu ve daha önemli haberler olduğu için ‘Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün eşi Mevhibe İnönü, Ankara Olgunlaştırma Enstitüsü'nü şereflendirerek sergiyi gezdi.' haberini 3. sayfanın ortasında baş köşeye oturtmuş. 
 
Ertesi günü Matbuat Müdürü Sarper beni aramış, bulamayınca Ahmet İhsan Bey'i şöyle azarlamış: "Muhteşem Cumhurbaşkanımızın, Muhterem Refikaları Mevhibe İnönü Hanımefendinin resmini gazetenizin baş sayfasında daha büyük puntolarla göstereceğinize, 3. sayfaya lâyık görmüşsünüz. Gazetenizin, yarından itibaren 1 hafta süre ile yayını yasaklanmıştır." (Şemsi Sılkım - Yeni Çağ - 15.08.2010)
 
Ömer Özkaya / Güneş Gazetesi


851 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Oyunu anlayamamak - 08/03/2016
Oyunu anlayamamak
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var - 01/03/2016
Dünyanın bir ahlak hareketine ihtiyacı var
12 Mart Muhtırası - 07/02/2016
12 Mart Muhtırası
Parçalanmışlık - 02/02/2016
Parçalanmışlık
ABD’ye Devredilişimiz - 26/01/2016
ABD’ye Devredilişimiz
Yönlendirme - 21/01/2016
Yönlendirme
Tilki Uygarlığı - 17/01/2016
Tilki Uygarlığı
Öngörmek - 13/01/2016
Öngörmek
Olaylarla Esir Alınmak - 22/12/2015
Olaylarla Esir Alınmak
 Devamı