• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yalçın KOÇAK
info@yalcinkocak.com
KÜÇÜLEREK BÜYÜME...
17/07/2015
KÜÇÜLEREK BÜYÜME...

 

Bu İngiliz ekonomistlerin icadı bir iktisadi ve idari modeldir. Bir çok şirketiniz olmuştur bunların aynı iş kolunda olanları birleştirir yada kapatır sayıyı azaltırsınız, şirketlerinizin sayısı azalmıştır ama çalışan sayısınız da azaldığı için giderlerinizde azalmış olur, depolar ve lojistik getirileri de hesaplandığında karlılığınız fevkalade artmış olur.
 
Siyasete adım attığımda, ticaret yapmama kararımı bu modelle en az hasarla atlattım. Ticaretle doğru sonuçları olan bir model ve kavramdır, doğrudur.
 
Ancak siyasette ve diplomaside aynı sonucu vermeyeceği ve siyasetçileri büyüme hayaliyle avlayıp, dışarı çekip ütmek ve küçültmek, parçalamak olarak tanımlayabileceğimiz bu tehlikeli oyuna gelmememiz lazım.
 
BÜYÜLTÜR GİBİ YAPARAK, ÜTME;
 
Hani farenin kovuğunun önündeki peynire bakıp peynir çok güzel harika, mesafe de çok kısa " illaki bir bityeniği var " tekerlemesi, günümüzde üzerinde çok çalışılması gereken bir tezdir.
 
Güneyimiz hem Irak ve hem Suriye toprak bütünlüklerini savunamamaktadırlar. Bunlar bizim eski tebamızdır, hısım ve akrabalarımızdır. Müslümandırlar ve Türktürler, sonuçta İnsandırlar. Menzili 40 kilometre olan Fırtına obüslerini sınıra dizip ateş hattı altında bir güvenlikli alan yapamadık mı? 
 
Sınır emniyetimiz için kendimiz bir milli çekiç güç oluşturamadık mı? Angajman kuralları dediğiniz NATO'ya sizlerin angaje olduğunuz kurallar mıdır? 
 
Bakın beyler 1989 Bulgaristan göçünde de yanlış yaptık, dernekçiliği meslek ve meşrep edinmiş ikircikli yaşayan kahpe ruhsuzlardan sebep merhametimizden maraz doğdu, Kapıların sonuna kadar açık olmasına sebep olanlar Jivkovdan başarılı Bulgar iş adamı olarak ödüller, Mavi Franklar aldı ve demokrasiye geçen Bulgaristanda siyaset; göç sonrası geri gidilmemesi sebebiyle Bulgarlara kaldı. Sözde Türklere kaldı.
 
İki şık var; Toprak sahibini arar tezine göre eski asil sahibine iade edin; bölgeye tarihinde olduğu gibi huzur gelsin, Bu şık zaten bir büyüme değil Toprağın tarihte ki sahibine rücusudur ya da statüko devam etsin iki devletinde toprak bütünlüğünü korunsun. Tarihe not düşelim; Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğü Benim toprak bütünlüğüm gibidir, önemlidir. Oralara kayıtsız kalamayız, kalmamalıyız. Sonrasını düşünmeliyiz sıra kime gelecek ayılmalıyız. 
 
İranın da görüşü aynı, Almanyanın da; Tabi fikrin yarısında.

 1809 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UNUTTURULAN TARİH… - 08/03/2016
Kut-ül Ammare; Tarihimizdeki şerefli birçok sayfadan birisi ve 100.yılı önümüzdeki 29 Nisan’da gelecek olan kutlu gün.
61, BİTyeniği VAR..! - 01/03/2016
61, BİTyeniği VAR..!
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN - 01/03/2016
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
BREXİT, İngiliz dışarı.. - 02/02/2016
BREXİT, İngiliz dışarı..
Yeni YÖK? - 26/01/2016
Yeni YÖK?
KAOTİK AVRUPA… - 17/01/2016
KAOTİK AVRUPA…
ÜÇÜNCÜ BİN YIL… - 13/01/2016
ÜÇÜNCÜ BİN YIL…
Yine mi Musul?.. - 22/12/2015
Yine mi Musul?..
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON - 15/12/2015
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON
 Devamı