• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yalçın KOÇAK
info@yalcinkocak.com
O MERİDYEN YADA SIFIRDAN BAŞLAMAK
09/12/2014
O MERİDYEN YADA SIFIRDAN BAŞLAMAK
 
Varlığın kıymeti, nasıl yoklukla anlaşılıyorsa. Elden çıkan değerinde kıymeti, geç anlaşılıyor. İngilizler istiyor; aramızı da bozmayalım diye verdiğimiz "Tuzlak bir yer, ot büyümez" denilen Katar'da bu gün dünyanın en büyük doğal gaz rezervi bulunuyor. Bu yıl itibari ile 45 bin $ GSMH'ya ulaşmış, zenginlik fışkırıyor.
 
Hangi birisini yazalım; Bergama Sunağınımı, Askelepionu mu, Kanatlı deniz atınımı liste uzun mal çok, sahibi ve sahipleneni yok.
 
Hadi sıfırdan başlayalım; Üç yüz yıldır batılı Oryantalistlerin bizden çalmaya devam ettikleri toprakları, tapuları, madenleri, defineleri, hazineleri ve de Kültürümüzü, harsamızı yetmedi Karakter ve mizacımızı unutturulan tüm değerlerimiz ve inancımızı, yasaklanan tüm kapı ve çatılarımızı gasp edilen, alınan, çalınan tüm haklarımızı ve mallarımızı hatta organlarımızı geri istemenin zamanı gelmiştir.1884 yılında zayıflığımız ve doğurduğu zafiyetimizden istifade eden İngilizler; Ayasofya'nın kubbesindeki hilalin içinden geçerek, Yerebatan sarnıcı önündeki yuvarlak mermer sütunun üzerinden geçen doğrunun dünyanın ilk meridyeni, yani sıfır numaralı meridyen olduğu kabulü ile tüm haritalar, kartografi, ve saat sistemi bu diğer adıyla halka-i Hilafet ve halka-i Saadet denilen sıfır meridyene ait taşı kırarlar ve götürüp. Greenwich'e dikerler ve sıfır burası derler.
 
1925 yılında da Baytarla, Nalburla, Duvarcı ile bir sahte Coğrafya kongresi toplarlar bunu kendilerince de tescil ederler, sıfır bura derler.
 
Sıfır meridyen İstanbula bağlı olarak İMT "İstanbul Ana Zamanı" halâ bazı Arap ve Afrika ülkelerinde kullanılmaktadır.
 
GMT. Bir Kültür hırsızlığıdır, Unesco'ya göre tablo ve tarihi eser hırsızlığından bir farkı yoktur. Aslına rücu edilmeli iade edilmelidir.
 
İMT'mi bilen İngiliz yetiştirmesi Kurnaz Arap İstanbul'la aynı meridyende olan Mekke'ye o kutsal şehrimize ve o beyti makdise yakışmayacak cesamette yükseklikte bir kule ve tepesine saati dikerek İslamik Mean Time (İMT) imitasyonuna gitmektedir.
 
Tüm dünyayı saran ve ilgilendiren en önemli zaman diliminin başlangıcı boğazın kenarındaki yedi tepeli şehre İstanbul'a aittir.
 
Sıfır meridyen bir gerdanlıktır ve İstanbul'a aittir. İstanbul gerdanlığını geri istiyor. Vermezler. Çocuklarımız çalındığını bilsin, çocukları ebeveynlerinin hırsızlığını bilsin.
 
Bizim yapabileceğimiz gençlerimize bunu aktarabilmek, unutulmamasını sağlamaktır.
 
 YALÇIN KOÇAK
 
----------------------------------------- 

Osmanlı, başlangıç meridyeni olarak Ayasofya'yı seçmiş

 

Günümüzde coğrafi konum ve saatlerin belirlenmesinde Londra'daki Greenwich semti başlangıç meridyeni olarak kullanılıyor. Osmanlı Devleti'nin ise Ayasofya'yı başlangıç meridyeni olarak kabul edip yüzyıllarca bütün hesaplamalarında kullandığı ortaya çıktı. Yedikıta Tarih ve Kültür Dergisi son sayısında Osmanlı döneminde başlangıç meridyeni olarak kullanılan Ayasofya'yı ele aldı.
 
Astronom Yakup Emre'nin kaleme aldığı, 'Osmanlı Başlangıç Meridyeni Ayasofya'ydı' başlıklı yazıda tarihte başlangıç meridyeni olarak kullanılan yerler konusunda önemli bilgilere yer veriliyor. Derginin araştırmasına göre tarihte ilk başlangıç meridyeni Kanarya Adaları olmuş. Astronom Emre'nin makalesinde şu bilgiler yer alıyor: "İlk çağın Batlamyus haritasında başlangıç meridyeni, şimdiki Kanarya Adaları'ndan geçirilmiştir. 6'ıncı yüzyıl haritalarında ise kimi zaman Bağdat ve İskenderiye, kimi zaman da Yeşil Burun Adaları'nın kullanıldığı görülmektedir. 17'inci yüzyıl ortasında Kanarya Adaları'nın en batısındaki Ferro Adası'ndan geçtiği farz edilen meridyen, başlangıç sayılmıştır. Ancak, o sıralarda okyanustaki böyle bir adacığı esas alarak boylam farkını bulmak güç oluyordu. Bu yüzden birçok ülke kolaylık olması için, kendi başşehirlerinden geçen meridyeni başlangıç olarak almışlardı. Fransa için Paris, Almanya için Berlin'den geçen boylam kullanılmıştır. Bu arada İngiltere'nin başlangıç meridyeni de Londra yakınındaki Greenwich'ydi."
 
OSMANLI DEVLETİ GREENWİCH'E SINIRLI DESTEK VERMİŞ
 
Derginin haberinde, "1884 yılında Osmanlı Devleti'nin de aralarında bulunduğu 25 ülkeden 41 delege, dünyanın saat dilimlerini belirlemek üzere, 'Uluslararası Meridyen Konferansı' için Washington'da bir araya geldi. Bu konferansta Greenwich, 22 oyla '0 meridyeni' olarak kabul edildi. Böylece, kısaltılmışı GMT olan 'Greenwich Mean Time (Greenwich saati)' dünyanın kullanacağı uluslararası zaman dilimi olarak kararlaştırıldı. Konferansa Osmanlı Devleti'ni temsilen katılan Ahmed Rüstem Efendi oyunu, 'Uluslararası ilişkilerle sınırlı olmak kaydıyla ortak saatin kabulünden yana' kullanmıştı. İngiltere Kraliyet Rasathanesi adıyla da anılan gözlemevi 1675 yılında, İngiltere Kralı II. Charles tarafından Greenwich'te kurdurulmuş, uzun yıllar denizciler ve haritacılar tarafından başlangıç meridyeni olarak kabul görmüştü. 1884'teki konferansta Washington, Berlin ve Paris gibi şehirlerin yerine Londra'daki Greenwich semtinin seçilmesinin en önemli sebeplerinden biri olarak, dünya deniz ticaretini yürüten denizcilerin yüzde 70'inden fazlasının Greenwich zaman dilimini kullanıyor olması gösterilmektedir. Bu konferanstan sonra Osmanlı haritacıları da, hazırladıkları dünya haritalarında Greenwich'i esas almışlardır. Ancak, Osmanlı'nın hâkim olduğu toprakları gösteren haritalarda Ayasofya Camii'nin kubbesinden geçen ve 'Arz-ı Halife' veya 'Arz-ı İstanbul' denilen meridyen, başlangıç meridyeni olarak kullanılmaya devam etmiştir. Müslümanlar da saatlerini buraya göre ayar etmişlerdir. Bu uygulama Takvim, Saat ve Ölçülerde Değişiklik Kanunu'yla (1932) son bulmuş, ülke içinde de Greenwich esas alınmıştır." ifadelerine yer verildi.
 
BİZANS'IN 'SIFIR NOKTASI' SULTANAHMET MEYDANI
 
Bizans İmparatorluğu zamanında ise Milyon Taşı'nın başlangıç meridyeni olarak kullanıldığı belirtilen araştırmada, şu bilgiler verildi: "Milyon Taşı halen Ayasofya Camii karşısında Sultanahmed Meydanı'nın kuzeybatı köşesinde, Yerebatan Sarnıcı yakınında bulunmaktadır. Bu taş, Konstantinopolis şehrine ulaşan tüm Antik Roma yollarının başlangıç noktası ve dünya üzerindeki diğer şehirlerin bu şehre olan uzaklığının hesaplanmasında kullanılan 'Sıfır Noktası'ydı ve İtalya'nın başşehri Roma'daki 'Milliarium Aureum' anıtıyla aynı işi görüyordu. Taşın, İmparator I. Konstantin tarafından 4. Yüzyılda yerleştirildiği sanılmaktadır."
 
(CİHAN)
 
----------------------------------- 
 
Zamanın merkezi: Greenwich
 
Dünyanın başlangıç meridyeninin bulunduğu İngiltere'nin başkenti Londra'daki Greenwich her gün ziyaretçi akınına uğruyor. Burasının "0 noktası" olarak kabul edilmesinin hikayesi ise yaklaşık 130 yıl öncesine uzanıyor

ntvmsnbc ve Ajanslar
 
Coğrafya derslerinde ve kitaplarında enlem ve boylam konusu anlatılırken sıkça adı geçen ve bir çok kişiye yabancı olmayan Greenwich, Londra'nın güneyinde, Thames nehri kenarında bulunan bir semt. 
 
İngiltere'nin birçok semti gibi yeşil alanlar ve parklarla çevrili Greenwich'in dünya genelinde tanınmasını sağlayan ise Greenwich parkının içinden yürüyerek ulaşılan dünyaca ünlü gözlemevi. 
 
Küçük bir tepeyi tırmanarak ulaşılan Greenwich Kraliyet Rasathanesini her gün çok sayıda turist ziyaret ediyor. "Sıfır noktasını" simgeleyen çizginin ve çelikten yapılmış dünyanın önünde durarak hatıra fotoğrafı çektiren ziyaretçiler arasında Türk vatandaşları da bulunuyor.

 

Kızıyla birlikte "0 noktasını" ziyaret eden Ali Başer isimli Türk vatandaşı, ilkokuldan beri okuduğu "Greenwich"i gördüğü için çok mutlu olduğunu söyledi. Başer sadece "bir çizgi" olarak hayal ettiği Greenwich'teki gözlemevi ve etrafındaki müzelerden de etkilendiğini ifade etti.

 


22 OYLA GREENWICH SAATİ

 

 

Greenwich meridyeni sadece İngiltere'den geçmiyor. "0 boylamı" Fransa, İspanya, Cezayir, Burkina Faso ve Gana gibi ülkelerden de geçerek, dünyanın doğu ile batı yarım küresini ayırıyor. 

Londra'daki bu "hayali boylam" sadece dünyada yönün bulunmasına yardımcı olmuyor, aynı zamanda iki boylam arasındaki 4 dakikalık zaman farkı dünyadaki "uluslararası zaman dilimini" belirliyor.

 

 

19. yüzyıla kadar her ülke güneşe göre kendi zaman kavramını belirlerken, 19. yüzyılın sonlarında demiryollarının ve iletişim ağlarının gelişmesiyle küresel zaman ve saat kavramına duyulan ihtiyaç artıyor. 

1884 yılında 25 ülkeden 41 delege Washington'da bir araya gelerek, "Uluslararası Meridyen Konferansını" düzenliyor ve dünyanın saat dilimlerini belirleyecek kararı almaya çalışıyor. Bu konferansta yapılan oylama sonucu 22 oyla Greenwich "0 meridyeni" olarak belirleniyor. Oylamada, San Domingo karşı, Fransa ile Brezilya ise çekimser oy kullanıyor. Böylece, kısaltılmışı GMT olan "Greenwich Mean Time (Greenwich saati)" dünyanın kullanacağı uluslararası zaman dilimi olarak belirleniyor. 
 
Washington, Berlin ve Paris gibi şehirlere karşın Londra'daki Greenwich semtinin yapılan konferansta seçilmesinin nedenlerinden biri olarak, dünya deniz ticaretini yürüten denizcilerin yüzde 70'inden fazlasının oylamadan önce de Greenwich zaman dilimini kullanıyor olması gösteriliyor.

 

 2419 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UNUTTURULAN TARİH… - 08/03/2016
Kut-ül Ammare; Tarihimizdeki şerefli birçok sayfadan birisi ve 100.yılı önümüzdeki 29 Nisan’da gelecek olan kutlu gün.
61, BİTyeniği VAR..! - 01/03/2016
61, BİTyeniği VAR..!
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN - 01/03/2016
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
BREXİT, İngiliz dışarı.. - 02/02/2016
BREXİT, İngiliz dışarı..
Yeni YÖK? - 26/01/2016
Yeni YÖK?
KAOTİK AVRUPA… - 17/01/2016
KAOTİK AVRUPA…
ÜÇÜNCÜ BİN YIL… - 13/01/2016
ÜÇÜNCÜ BİN YIL…
Yine mi Musul?.. - 22/12/2015
Yine mi Musul?..
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON - 15/12/2015
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON
 Devamı