• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yalçın KOÇAK
info@yalcinkocak.com
Welcome Paba..mız
27/11/2014


Welcome Paba..mız

 

Papa 28.11.2014'te yani bu hafta ülkemizi Sn. Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak ziyaret ediyor. Bu cümlenin ardını düşelim, ne çapanoğulları çıkıyor altından bakalım.
 
Papa; 80 dönümlük Vatikan denilen bir ülkenin devlet başkanıdır, hem de Katolikosun yanlıştan arınmış kutsal kişisi,papasıdır. Etrafı tamamen İtalya ve İtalyanlar tarafından sarılmış, aslında bizim tarafımızdan kurtarılmayı bekleyen esaret alanındandır. Biz geç kaldık.
 
Fatih İstanbul'u fethederken Doğu Roma'yı (Bizans) bitirdi, asıl hesap Batı Roma yani Vatikan idi, Kızıl elmasını da şöyle ifade etmişti " Atımı San Pierre Kilisesinin mihrabında yemleyeceğim " işte o San Pierre başındaki papa İstanbul'a geliyor, Ortodoksların Aziz Andreas yortusu için, ziyaretin gerisi seremoninin perdeleme ve tesettür kısmı. Devlet başkanı kisvesiyle gelip, karşılanıp da dini ayinde protokolda yer almak?
 
Tıpkı, kendinden evvelki selefi papa 16. Benediktus, ve 35 yıl evvelki papa 2. John Paulus'un geldiği gibi aynı yerde, aynı gün bilmem anlıyor musun? 29-30 Kasım 1979-2006-2014.
 
Demek ki eski Cumhurbaşkanlarımızda aynı tarihlerde boşmuşlar ve papa hazretlerini tesadüfen aynı tarihlerde çağırmışlar. Mavra'ya bırakalım, bu makaraya daha çok ip sarılır, bu matara çok daha su alır bu pirinç daha çok su götürür. Tabi yerseniz.
 
Tayyip beyin yapacağı o gün müsait değilim diyerek ziyareti nezaketle ötelemek idi.
 
Şimdi tarihi açalım.
 
Fener Rum Patrikhanesinin kuran ve aziz ünvanı alan havariyundan aziz Andreas'ın adına yapılan yortunun tarihi 30 Kasım. Aziz Andreas Ortodoks idi, Katoliklerin neyine?
 
Şimdi daha derinlere inelim.
 
Türk papa lakaplı 9 yıl İstanbul'da Vatikan temsilciliği yaparak Türkçeyi, İslamiyeti ve de Türk'leri fevkalade tanımış olan 23. Johonnes lakaplı papa Roncalli ile başlamak lazımdır. (1958-1963 arası 4 yıl 7 ay papalık yaptı, ve Konsil topladı.!) Bu Konsil II. Vatikan konsilidir ve Ortodoks dünyası ve biz Müslüman dünyası için çok önemli kararlar almıştır ve elan uygulanmaktadır. *Bölünmüş Hıristiyanlar ve *Hıristiyan olmayan topluluklarla Kilisenin ilişkisi bu konsil de alınan kararlar üzerinden yürütülmektedir..
 
Hıristiyanlığın tebliğcileri olan misyonerleri için ek tebliğ metodlarının geliştirildiği ve Müslümanları içeriden göçertmek üzerine oluşturulan fikir projesi " Diaolog" metodunun ilk defa bu Konsil kararı olarak misyonerliğin beş şartına ilave olarak 6. şart kabul edilmesini sağlayan kişidir. Celal Bayar ile dostluklarından ve Bayar'ın Yassı ada zulüm mahkemelerinden kurtulmasındaki rolü ile de tanınır. Şişli belediyemiz bir sokağına onun adını da vermiştir.
 
1964 yılının papası 6. Paul dur. II. Vatikan konsilinin ve selefinin kararlarını uygulamaya başlatmak ona düşmüştür. İstanbul Ortodoks ve İslam aleminin başıdır, tacıdır. Yahudiler içinde yuvalanılacak bir merkez özelliğindedir. Oradan başlanılmalıdır. 
 
5 Ocak 1964'de Türk papa Roncalli ‘nin çırağı 6. Paul Kudüs'ten zeytin dağında şu bizim ekmeğimizle büyüttüğümüz münkir İstanbul Rum Patriği sıfatlı Athenagoras efendi ile buluşurlar ve II. Vatikan Konsilinin bölünmüş Hıristiyanlar ile ilgili çalışmalarını başlatırlar. Bunun karşılığında bizim ne çalışmalarımız var, ayrı yazı konusu Ancak; Vatikan'ın İslam alemi ile dialog ve dialogçular üzerinden " Hıristiyan olmayanlarla kilisenin ilişkisi" siyasetine ve üçer beşer yıllık stratejilerine karşı refleksler oluşturulmalıdır. Ülkenin mescit ve camilerine imam olarak yetiştiştirilen kişilerin kifayetsizliğini, bu işlere nasıl meze olabildiklerini hep birlikde gördük, yaşadık. Vatikancılarında, Kudüsçülerinde hedefi Ayasofyanın kubbesindeki alemin taşıdığı Hilal'dir.

Dialogçuluğu ve Medeniyetler flörtü meselelerini bilmem bir nebze anlatabildik mi?
 
Bu tasallutlar İstanbul'a ve Ayasofya'ya hakim olmanın bedelidir, faturasıdır.
 
Ecdat tarafından temiz ve helal şehit kanları ile ödenmiştir.
 
Bozuk zihniyetlerin, bozuk fıkra ve taifelerin din adına dindar gözüken dini dar olanların insaf ve tekeline bırakılamayacak kadar önemli bir Türklük ve İslam meselesidir. 

Yalçın Koçak

 1585 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UNUTTURULAN TARİH… - 08/03/2016
Kut-ül Ammare; Tarihimizdeki şerefli birçok sayfadan birisi ve 100.yılı önümüzdeki 29 Nisan’da gelecek olan kutlu gün.
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN - 01/03/2016
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
61, BİTyeniği VAR..! - 01/03/2016
61, BİTyeniği VAR..!
BREXİT, İngiliz dışarı.. - 02/02/2016
BREXİT, İngiliz dışarı..
Yeni YÖK? - 26/01/2016
Yeni YÖK?
KAOTİK AVRUPA… - 17/01/2016
KAOTİK AVRUPA…
ÜÇÜNCÜ BİN YIL… - 13/01/2016
ÜÇÜNCÜ BİN YIL…
Yine mi Musul?.. - 22/12/2015
Yine mi Musul?..
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON - 15/12/2015
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON
 Devamı