• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yalçın KOÇAK
info@yalcinkocak.com
Hukuk ilim değilmiş…
17/02/2015
Hukuk ilim değilmiş...
 
1847 yılında Alman Savcı hukuk adamı Kirchmann "Hukukun ilim açısından değersizliği" adlı uzun bir tez hazırlar ve bu nesnel alanın ilim olmadığı gerçeğini ortaya koyar. Cumhuriyet tarihinde belki en çok hukukçu üyesine sahip olan mecliste en çok kanun yazımı hatası da bu döneme ait, ne garip. YÖK'de Hukukçuların ağırlıklı olduğu bir dönemi görürken, hukuksuzlukların tavan yaptığı, meslek taassubuyla yapılan yanlışların ve yalanların ülkenin demokratik geleceğini etkileyecek mertebelere ulaştığını, adeta gerçekleri görememe körlüğüne vardığını son kararlarında da görüyoruz.(Fakülte açma müracaatını yapan üniversite zaten en az 3 akademisyen kontratını koymadan müracaat dosyası tanzim edemiyor.)
 
Suyun içindeki varlık, suyun kıymetini bilemez, kaldırma gücünde bilmez. Ancak yaşam şartlarını kaybettiğinde bunların ne olduğunu çok kısa bir süreliğine anlamasına anlar ama iş işten geçmiş olur.
 
YÖK ve Akademisyenler, talebeler ve okullar, aileler, toplum, millet, devlet bizden, sizden ne bekliyor, biz ne yapıyoruz; iddialı bir hocamız, bir rektörümüz çıkıp ta ben çok iyi mühendisler yetiştiriyorum, iyi hukukçular yetiştiriyorum Dünya ve Avrupa çocuklarımızın, mezunlarımızın diploma almasına sabırsızlık bekliyor diye biliyorlar mı ? YOK. Sebebi kim YÖK..
 
En fazla böbürlenen KPSS de aldıkları ek kurslar ve derslerle devlete memur olarak giren hukukçuları üzerinden AÜHF ile Konya Hukuk, bu mudur başarıda ki Guguk. Bitmişliğimizin farkına varmak da bir erdemdir.
YÖK üniversiteleri bilime değil diplomaya erişim sağlıyor. Akademisyenlerde saygınlık yalnızca not korkusuna, belasına kalmış, işte tükenmişlik burada başlıyor. Akademisyende bilim için eğitim yapmamıştı maaş, kadro, iş ve aş için yapılan ilimde de proje çıktısı olarak bunlar alınırdı. Fazlasını beklemek hem haram, hem de safdillik olurdu.
 
Bu bozuk ham maddelerden ürün yapar, Tübitaka, Üniversitelere, HSYK'ya, Kamuya, Güvenlik ve Adalet camiasına yönetici verirsen vay haline, koca devlet bugünkü gibi gülünecek hallere düşer.
 
Olmayan nüfusu ile, devşirme idarecileriyle 600 yıl süren devletimiz ve tecrübeleri ortada, 90 yıl 70 milyon nüfus ve çıta yerlerde sürünüyor. Sistem çatırdıyor.
 
Ey Bürokrasi; en pahalı hizmeti ben satın alıyorum. Verdiğin hiç bir Lisans, İzin ve Ruhsat harcı ve haracı peşin alındığı için Ruhsatiye ve Peştemaliye bana hizmeti ucuza getirmiyor, Telekom, Su, Elektrik, Araç Muayenesi, Bankacılık, Özel Üniversitecilik, Petrol ve Gaz fiyatları ve hizmet kaliteleri ile Dünya standartları ortada. Üniversite harçlarında ki rezillik de yanınıza kar olsun.
 
Şimdi tutturmuşlar; Eğitimde Uluslararasılaşma, Kalite, Akreditasyon, ECTS,DS v.s.
 
Baştan tavsatma dediğimiz iş başlamış Globalleşme diye çeviri yaparsan onu da birileri uluslararasılaşma diye takla attırır. Beyler bunun diplomatik adı vardır, Beynelmilel olmaktır. Ya da kendi çöplüğünüzde yerinde saymaktır, eşelenip kokuşmaktır.
 
AB sözleşmesine, müktesebata imza koyduk EURO'yu kabullendik, Yüksek eğitime taraf eden Lizbon sözleşmesini TBMM 5463 sayılı iç hukuk haline getiren kanunu çıkardı ve 21 kara cübbeli paganizmin, Keşişler Meclisinin uzantıları hala mı EHEA'da da 2547 diyorlar.
 
Pes Yahu... Anayasamızıda mı bilmiyor bu adamlar.
 
Kalite ve Akreditasyon ise ortaya bir kalibrasyon sorunu çıkarıyor,
 
Hangi kalibrede öğrenci istiyorsun?. O'nu yetiştirecek kalite ve kalibrasyon da Akademisyenin var mı? Hedefin nedir?
 
Hangi kalite kuruluşuna bağlı olacaksın. EHEA denilen bir Avrupa Yüksek Eğitim Alanı tarifi var, kuralları var. Biliyor musun?. ENQA adlı bir AB Kalite ajansı var, üye olmazsan verdiğin diplomalar kıta Avrupa'sın da bir alt guruptan işlem görüyor. YÖK'ü yok sayıyor, muhatap kabul etmiyor.
 
Kaç Akademisyenimiz Avrupa Eğitim Alanında ders verecek yeterliliğe sahiptir. Avrupa bilim adamları kulübü kaç akademisyenimize üyelik teklifinde bulunmuştur. Kriterse bu? Gayrısı; ahbap çavuş ilişkisi. Körler, sağırlar birbirini ağırlar muhabbeti ile dağıtılan tıtirler, hak edilmemiş makamlar ve katlar ve kadrolar. Yandaş Hakemli Akademik dergilerde parayla sayfa sütun makale yazdırarak alınacak Akademik sıfatlar ne işe yarar, kapı pencere dinler, Röntgencilik ve İhbarcılık yapar, kovuculuk ve fitne üretirler. Şekil 1 A da görüldüğü gibi.
 
Hocalarımız da haklı; onlar Hür Üniversitelerde yetişmediler, onlar ne Hürriyet esaslı, Aklın yolu Türk Maturidi'nin itikattaki mezhebimizi bilebildiler. Ne de tahkiki bir İman'a sahip olabildiler. Arabın Eşariliği Asabiyeti itibariyle Arabesk toplumun çocuğuna taklidi ilimden sonra kolay gelmişti, İmanı da taklitti nasıl olsa.


1802 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UNUTTURULAN TARİH… - 08/03/2016
Kut-ül Ammare; Tarihimizdeki şerefli birçok sayfadan birisi ve 100.yılı önümüzdeki 29 Nisan’da gelecek olan kutlu gün.
61, BİTyeniği VAR..! - 01/03/2016
61, BİTyeniği VAR..!
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN - 01/03/2016
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
BREXİT, İngiliz dışarı.. - 02/02/2016
BREXİT, İngiliz dışarı..
Yeni YÖK? - 26/01/2016
Yeni YÖK?
KAOTİK AVRUPA… - 17/01/2016
KAOTİK AVRUPA…
ÜÇÜNCÜ BİN YIL… - 13/01/2016
ÜÇÜNCÜ BİN YIL…
Yine mi Musul?.. - 22/12/2015
Yine mi Musul?..
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON - 15/12/2015
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON
 Devamı