• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yalçın KOÇAK
info@yalcinkocak.com
İstanbul ve Ayasofya
12/01/2015


İstanbul ve Ayasofya
 
Yeni yüzyılda Dünya yeni değerler arıyor. Huzur paktları, mutluluk panları arıyor.
 
İstanbul'u fethimizin nişanesi olarak Ayasofya, Cami yapılmıştır. Gezdikçe görüyor ve öğreniyoruz ki; Rumeli coğrafyasında tüm kayıp beldelerimizde Fetih camilerimizin hepsi müze yapılmıştır. Güya Ayasofya Vakıftır Balkan Antantı arifesinde İngilizlerinde tezgâhı ile Yunan'a jest olması için sahte bir imza ve kararla müze yapılmıştır.
 
Balkan Antantı olmamıştır ama Ayasofya müze olarak kalmıştır.
 
Tıpkı Haliç Kongresinde Musul ile ilgili hiçbir şey alamadığımız gibi.
 
Ayasofya'nın kubbesindeki Âlem ve Hilali halâ birilerini rahatsız etmektedir.
 
Bu Âlemin taşıdığı hilâl ve misyonu, unutturulan gücü; birilerinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.
 
Bu hilâl İslam âleminin baş şehrini "Der Saadet'i temsil ediyor" Bu gün Gündem edindiğimiz sıfır meridyenimizin de bir adı Halka-i Saadet.
 
Bu hilâlden tüm hilâl coğrafyasının sıfırı başlangıç meridyeni geçiyor. İnsanlar bunun neresindeler kubbedeki hilâle göre günü ve yönü tayin ederlerdi ve onun gösterdiği zamana bağlı olarak ibadet ederlerdi bu bir misyondur, bu bir vizyondur, aidiyettir.
 
Nostaljik belgeselin adı Hilâfettir. 90 yıl olmuştur depoya kaldırıldığı. TBMM'nin şahsı manevisinde mündemiç "ileride kullanılmak üzere katlanmış, muhafaza edilmiş" kılındığı, işte bir diğer yüklenen misyonun da Halka-i Hilâfet adlı tarifin de mazrufuydu.
Ayasofya'nın Hilâli ve İstanbul eski Dünya'nın kadim merkeziydi, İstanbul'a yelken şişirmemiş bir denizcinin kaptan sayılmadığı, İstanbul'a mal satmamış bir çerçinin tüccar sayılmadığı bir coğrafyadan bahsediyoruz. Coğrafya deyip de İngiliz harita yapıcılarını anmadan geçemeyiz. Canımızı yakan kumaş biçer gibi hoyratça coğrafyamıza neşter vuran makastarları, narkozsuz organlarımızı kesen sömürgeci haritacıları da yazacağız.
 
Ceneviz ve Venedik'in, İtalyan ve Fransızların imtiyaz koparmak için birbirlerini tepeledikleri İstanbul'dan bahsediyoruz.
 
Zamanın sıfırı İstanbul'du diyoruz. Saatlerin, gecenin, gündüzün, yeni günün başlangıcı İstanbul'u konuşuyoruz.
 
Sıfır Meridyen'in İstanbul'a verdiği İMT İstanbul Mean Time'den İstanbul ana zamanından bahsediyoruz. Bu 1925'e kadar böyleydi 1884 de kabul etmediğimiz sahte ve oy sayısı ile muhtevası şaibeli bir coğrafya kongresi ile İstanbul'umuzdan çalınmış bir tarihi hazinedir. İMT İstanbul'un Gerdanlığıdır. Grenwich bir kültür tarihinin, tarihi bir taşın çalınıp saklandığı yerdir.
 
Çalınmıştır, isterim; vermezler, hiç değilse varislerim bilsinler. Yitik mallarımı, hazinelerimi, kayda geçsinler. İngiliz'den iki adette gemi alacaklı olduğumu bilsinler.
 
Bu gün hala 11 ile 15 Afrika ve Uzakdoğu ülkesi saatlerini İ.M.T.'e bağlı kullanıyor. Bilinmesinde yarar var, gördüğüm bir konuyu paylaşayım istedim.
 
Az bir gayret, azim ve niyet ile olabilecekleri ve zamanını da bilelim istedim.
 
1884'de New York'a giden Polonya asıllı Alfred Rüstem Bey bunları bilmiş ya da öngörmüş olsaydı, acaba bize nasıl bir vasiyet bırakırdı?
 
Lozan'da Fener başpiskoposluğu için Hilâfetten dahi daha eski bir müessesedir diye Fransız delegesini İsmet paşaya ricacı kılan İngiliz; Lozan'dan 1 yıl 1 ay sonra Hilâfeti kaldırttığı gibi, 90 yıl önce Aynoroza gitmekten kurtardığı Feneri de bu gün ekümenik yapmaya uğraş verirken bizim dışımızda ki Hilâfet çalışmalarına dikkatinizi çekmeye çalışırım. Gazi Mustafa Kemal'in açılmayan, açtırılmayan vasiyeti bu günü ve konjönktürü tarif ediyor; ey Kemalistler, ey Atatürkçüler gelin şu gizlenen açılmayan vasiyetler konusunda ortak tavır koyalım, bakın neler çıkacak, neler???
 
Aralık 1914 Sultan Reşad'ın Halife olarak Cihad-ı Ekber ilanının. 100. Yılındayız üzerinde dikkatlice durulması gereken bir konudur. Cihadı Halife ilan eder. Güneydoğumuzda bir tiyatro oynanıyor ama mermileri ve akan kanı gerçek, halifesi sahte, cihadı düzmece, El cezirede tetiğe değen Müslüman parmağı, akan gene Müslüman kanı peki senaryo nerede yazıldı, yapılmak istenen nedir?
 
Konumuzla ilgili kısmına gelmek istiyorum.
 
Mekke de imitasyon bir İ.M.T. yapılmaktadır. Her ne kadar İslamic Mean Time dense de İstanbul Mean Time'nin kopyalanması, klonlanması. Aynı saat diliminde ve yaklaşık aynı sayılabilecek meridyende olması sebebiyle sahte bir İ.M.T. oluşumuyla karşı karşıya olduğumuzun bilinmesi fikrimi yüksek sesle paylaşıyorum, Rüstem paşanın yapamadığını yapmaya çalışıyorum. Bize rağmen bir Hilâfet projesi yapılmaktadır. Enstrümanlarının hazırlığının tamamlanma çalışmalarından biriside Mekke projesidir, Mekkede ki saat kulesidir ve bu kulede ki hilale bağlı İMT İslamik Mean Time'dir. Taklitçiliktir, İstanbulun zamanın sıfırı sıfat ve misyonunu bir kez daha çalmaktır.
New Mecca'ye gidiyorum. Ne demekse? Altında çok çapanoğlu yatmaktadır.


2042 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UNUTTURULAN TARİH… - 08/03/2016
Kut-ül Ammare; Tarihimizdeki şerefli birçok sayfadan birisi ve 100.yılı önümüzdeki 29 Nisan’da gelecek olan kutlu gün.
61, BİTyeniği VAR..! - 01/03/2016
61, BİTyeniği VAR..!
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN - 01/03/2016
BULGARİSTANDA ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN
BREXİT, İngiliz dışarı.. - 02/02/2016
BREXİT, İngiliz dışarı..
Yeni YÖK? - 26/01/2016
Yeni YÖK?
KAOTİK AVRUPA… - 17/01/2016
KAOTİK AVRUPA…
ÜÇÜNCÜ BİN YIL… - 13/01/2016
ÜÇÜNCÜ BİN YIL…
Yine mi Musul?.. - 22/12/2015
Yine mi Musul?..
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON - 15/12/2015
KORKU İMPARATORLUĞU, ARMAGEDON
 Devamı