• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.070519.1469
Euro20.632220.7149
Takvim
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam312
Toplam Ziyaret5352949
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Anasayfa

Kırım’da referanduma sayılı günler kaldı. 16 Mart’ta sandıktan çıkacak sonuç oldukça önemli. Şayet, Rusya’ya bağlanma kararı çıkar ise (ki gelişmeler böylesi bir sonucun hiç de sürpriz olmayacağını gösteriyor) asıl kriz ondan sonra patlayacak. Şu ana kadar verilen mesajlar bu yönde...
Tarih ve siyaset tartışmalarında bu iddia üzerinde sıklıkla durulur. Gerçekten de insanoğlu hatalarına sadıktır ve hatalarından da, pişmanlıklarından da kolayca uzaklaşamaz. Yüz yıl önce dünya siyaseti çok karmaşık ve kötü bir durumdaydı. Bütün dünya –kabul etse de, etmese de- büyük bir savaşın eşiğindeydi.
Yaklaşan 30 Mart Yerel seçimlerinde İstanbul Esenler ilçesinden aday olan Rumeli-Balkan kökenli adaylar Federasyonumuz üyesi kardeş derneklerimizden Esenler Rumeliler Derneği’nin organize ettiği kahvaltıda bir araya geldi.
BULGARİSTAN’DA TÜRK VE MÜSLÜMANLARIN “ADLARINI DEĞİŞTİRMEK”SURETİYLE UYGULANAN ASİMİLASYONUN 30.YILDÖNÜMÜNDE YAYINLANAN BULGAR GİZLİ ARŞİV BELGELERİ-(1)
"İstiklal Marşının Kabulünün 93. Yıldönümü Kutlu Olsun"
Geçen hafta Bulgaristan’da “faşist” marjinal bir kısım örgütlerin organize ettiği ve yöneticilerin de göz yumduğu, Filibe Cuma Camiine yapılan saldırı ve Vakıf mallarının Bulgaristan Baş Müftülüğüne İadesi Davası görülen, Filibe Mahkemesi ile T.C. Filibe Başkonsolosluğu önünde yapılan sokak gösteri ve eylemlerinden ibaret değildi.
Özkan Hüseyin'den çağrı
Uluslararası Politika dünyasında, güçlü devletlerin, hak hukuk çerçevesinde değil, kendi çıkarları doğrultusunda masaya koydukları kurallar insan, ülke, millet, kavim, ırk, demokrasi, özgürlük ve dokunulmazlık haklarına uysa da uymasa da geçerli oluyor.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Malkara Devlet Hastanesinin temel atma törenine katıldı.
Tarihe baktığımızda Balkanlarda, Batı Trakya’da Türk kadını 1360’tan beri var olmaktadır. 1360’tan 1913’e kadar Türk kadını ve eğitimi diye bir kavram oluşmamıştır ki bu durum 12. ve 13. yy İtalya, Fransa ve İngiltere’sinde de aynı olup, üniversiteler kadınlara kapalıydı. Yine Batı Trakya’da 1913 - 1950 arası dönemde karışık bir ortam hakimdi.
Tarihçi Halil İnalcık, Rusya´nın işgal ederek kendi topraklarına katmayı planladığı Kırım için önemli uyarılarda bulunarak, "Kırım, Anadolu´yu, Boğazları, İstanbul´u tehdit etmek için bir atlama noktasıdır" dedi
24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması, uzun yıllar boyunca tartışmalara neden olmuştur.Bir kesim Lozan Antlaşması'nı bir "zafer" olarak görürken, diğer bir kesim ise "hezimet" olarak görmekte. Bu şekilde değerlendirmelerin çıkmasına da bazı sorular neden olmakta.
Günümüz Türkiye'sinin sınırlarının çizildiği 24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Antlaşması'nın 90. yıldönümünde antlaşmanın şartları hala tartışma konusu. Kurtuluş Savaşı'ndan galip olarak çıkan Türkiye, savaş sonunda itilaf devletleri ile barış antlaşmasının imzalanması için İsviçre'nin Lozan kentinde bir araya geldi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Türkiye'de 'vatansız' pozisyonunda olup da sosyal güvencesi olmayan soydaşlarımızın tedavilerini Sağlık Bakanlığı olarak ücretsiz yapabilecek düzenlemeleri yaptık" dedi.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Yunanistan hükümetinin özgüven sorunu var. Bizim o mezarlığını ihya etmemiz, bizim için en fazla bırakın hükümetimizi Bursa Büyükşehir Belediyemizin sadakası bile olmaz. Özgüven sorunları var." dedi.
26 Şubat 2014 tarihi herhalde Kıbrıs tarihinde bir dönüm noktası olacak. Bizden sonraki kuşakların "Politik Tarih"imize göz attıklarında veya da bu güne geldiklerinde duraklayacakları kesin.
... 68 ...