• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Ferruh ÖZKAN (Genel Başkan)
fozkan57@hotmail.com
Ters Çevrilen Kaplumbağa
30/06/2015Ters Çevrilen Kaplumbağa
 
 
Sevgili gönül bekçileri,
 
Bir Tuzak İçindemiyiz?

Keşke, sadece büyük vaatlerde bulunmakla ‘Düşündüğümüz Büyük ve Güçlü Batı Trakya'ya ulaşmak mümkün olsaydı. Ne yazık ki çalışmadan, terlemeden, koşmadan böyle bir hedefe ulaşmak mümkün değil.

"Büyük ve Güçlü Batı Trakya" hedefi, bugün ortaya konulan bir hedef değil. Yıllar önce bu hedef ortaya konulmuş ve ulaşmak için de belli ölçülerde gayret sarf edilmiş. Bu hedefe ulaşılamamış olmasının sebeplerinden biri de, kaplumbağa hızıyla da olsa yürüyen Batı Trakya'nın çeşitli sebeplerle ‘ters çevrilmiş' olmasıdır. Her ne sebeple olursa olsun ‘ters çevrilen' kaplumbağanın hedefine ulaşması mümkün olur mu?

Çeşitli sebeplerle bunca kötülük görmüş bir toplum olarak, olayların Batı Trakya'ya verdiği maddî ve manevî zararları dört başı mamur bir şekilde ortaya koyabilmiş değiliz.

Her olayın Batı Trakya'yı daha da geriye götürdüğü noktasında ihtilâf yok, ama ne ölçüde gerilediğimiz de ortaya konulamadı.

Belki zor, ama yapılması gerekenler yapılmadığı veya yapılamadığı gibi.. Yöneticiler her yaptıklarını ve üstelik gülünç iddalarla bizlere bir şekilde kabul ettirdiler... Sanki bir darbe yönetimi gibi.

Peki, bugün geldiğimiz noktayı nasıl tarif etmeliyiz? Kanaatimizce, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan'ın bu noktada söylediklerini iyi görmemiz ve iyi okuyup anlamamız  gerekir.

Sayın Erdoğan ne söylemişti; ‘'12 yıldır Yunanistan'da 4 tane Başbakan bir o kadar ve daha fazlası dışişleri bakanı, hiç biri verdiği sözü yerine getirmedi''.

Demek ki yerimizde sayıyoruz. Buradan çıkan bir başka sonuçta Azımsanamayacak sayıda gerek Anavatanda gerekse Batı Trakya'da sorunlarımızı dile getiren pek çok insanımızın söyledikleri ya hiç dikkate alınmamış veya dikkate alınmaya değer görülmemiştir.

Sayın Bülent Arınç'ın şahsıma bir ziyaretimizde dediği gibi ‘'Sana ne oluyor? Biz veriyoruz onların parasını...Bu yönde bir sıkıntı..bir talep yok.. Herkes memnun..Bırak gerekirse bir yüz sene daha gider....Sana ne? ''.

Bir tuzak içindeyiz..Tuzağı kuranlar da maalesef en büyük desteği 12 yıl siyasi iktidarın kendine yakın gördüğü üç kişi..Sayın Cumhurbaşkanından başlayarak,bakanlar,milletvekilleri,bürokratlar,
mahalle başkanı, apartman yöneticisine kadar Batı Trakyalılar ile ilgili kendi istekleri doğrultusunda ve taraflı bilgi vermeyi hala sürdürüyorlar... Bu sebepledir ki 12 yıldan beri hala olmamız gereken yere varamadık.

Bizler bu durumdan kurtulabilmek için  tekrar hızlı bir şekilde yeni yapılanma trendine girmek durumundayız. İnsanlara anlatacak ve ekonomik anlamda sıkıntıları aşabilecek stratejileri ortaya koyabilecek bir siyasetin ortaya konması için var olan putların yıkılması gerekmektedir.Bunu yapmak zorundayız. Zenginleşmek için yapmak durumundayız. Kaderimizi ve gelecek neslimizin devam etmesi için yapmak zorundayız.

Yeni bir siyasi büyüme modeline ihtiyacımız var. Bunları yapabildiğimizde ben şahsen toplumumun geleceğinden umutluyum.
 
Sevgili Gönül dostlarım;
 
İki nokta çok önemli.
 
Birisi, Türkiye'nin 12 yıldır ekonomik anlamda geldiği nokta, ve bu gün bulunduğu, yerinde saydığı, aynı yerde olduğu, dışarıdan ve içeriden yaratılmaya çalışılan kaos ortamının yanı sıra; ülkemizin geleceğinden umutlu olunması gerektiği yönündeki tespittir.
 
İkincisi,Yunanistan'ın ‘orta gelir tuzağının altında kalacağı ve bu seviyelerinde altına gidebileceği , yakalandığı bu hastalıktan en az çeyrek yüzyıl belini doğrultamayacağıdır.Bu durum şüphesiz ki bölge halkı olarak bizleri yakınen etkileyecek ve toplumumuz inim inim inlemeye devam edecektir.

Bu durumdan kurtulabilmemizin yolu kazandaki suyun yavaş yavaş ısıtılmasının kendisi için ölümcül olacağının farkına varamayan kurbağa modundan çıkıp, yeni bir sıçrama yaparak yukarıda belirtmeye çalıştığım konuları ciddi bir şekilde ele alınmasının gerekliliğidir.

Bir yüz sene daha bağımlı olarak yaşamamamız için putların yıkılmasını gerçekleştirmek ‘kendi siyasetimizi oluşturarak, sosyal,kültürel ve maddi sıkıntısı olmayan bir toplum olmanın yollarını bulmak, pek çok uzmanın,yazarın çizerin tespiti sonucu dile getirdiği ortak bir görüştür..

Meselenin sadece siyasî bir mesele değil, aynı zamanda ekonomik bir mesele olduğunu ve aynı tespitleri farklı dünya görüşlerine mensup Yunanistan'ı da iyi bilen iş adamları ve dernekler de dillendirmektedir.
 
Yunanistan ‘6 yıldır aynı yerde sayıyor' ,‘orta gelir tuzağının altına doğru gidiyor diye ümitsizliğe mi kapılalım? Hayır.
 
Her şeye rağmen istikbalden ümitli olmalıyız.

Elbette bu sıkıntıları aşarız.
 
Ancak hakkaniyetli bir ‘durum tespiti' de yapmak durumundayız. Yunanistan AB üyesi oldu da bizim cebimiz mi doldu ?
 
Hadiseyi olduğundan farklı gösterip, göz boyama ve ‘badana' işleriyle meşgul olursak sadece kendimizi kandırmış oluruz. Güçlü bir Türkiye'nin var olduğu ve bizde ayaklarımızın üstünde kendimiz durdukça, Batı Trakyalı bir vekilin olmuş, bakanın olmuş, Başbakanın olmuş, Cumhurbaşkanı Hemşerimiz olmuş önemli değil...Olsa da zaten bazen kendilerine ulaşamayabilirsiniz. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Devletine her zaman ulaşabilirsiniz, Devlet de size her zaman ulaşabilir.
 
"Büyük ve Güçlü Batı Trakyalı" olabilmek için ‘yerinde say' komutunu göz ardı edip, kararlı adımlarla ileriye doğru hamle yapmak gerekir.

Bunun için yeterli maddî olmasa da manevî imkânlara sahibiz. Yeter ki, gerçekleri görelim ve kendimizi ve toplumumuzu yanıltma gayretinden vazgeçelim.
 
O halde, vakit kaybetmeden "yeniden bismillah" diyerek yola koyulalım.
 
Sevgi dolu ramazanlar
İyi dileklerimi sunarım
Benim Sevgili Gönül bekçilerim
 
Ferruh Özkan
 


2603 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bakın Halk gerektiğinde nasıl Başarıyor. - 24/09/2015
Bakın Halk gerektiğinde nasıl Başarıyor.
KENELER-PARAZİTLER - 14/08/2015
KENELER-PARAZİTLER
YUNANİSTAN KRİZİ VE SORUMLULARI - 17/07/2015
YUNANİSTAN KRİZİ VE SORUMLULARI
Kısa ve öz iki konu - 28/04/2015
Kısa ve öz iki konu: 23 Nisan 1920 Türklüğün 20.yüzyılda sökülmeyecek şekilde perçinlendiği gün 23 Nisan 2015 Yeniden yelken açmaya karar verdiğim gün
TAVŞANA KAÇ..TAZIYA TUT - 26/03/2015
TAVŞANA KAÇ..TAZIYA TUT
ÇOBAN ARANIYOR - 12/01/2015
ÇOBAN ARANIYOR
Umuda giden yolculuk - 30/12/2014
Umuda giden bir yolculuk ta gelecek ile ilgili beklentiler taşımak, hayatın oyunlarına karşı yenik düşmemektir. Umuda yürümek,gözlerimizdeki parıltıyı kaybetmeden, yenilgiyi kabullenmeden azimle geleceğe yürümektir.
‘GÜVENSİZLİK’ - 14/12/2014
Sevgili Gönül Bekçileri Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun Yunanistan ziyaretini gerçekleştirdiği 5-6 Aralık tarihlerinde bende hasbelkader Batı Trakya ve Atina'da bulundum.
Hac Yolunda gider gelirken ! - 21/11/2014
Hac Yolunda gider gelirken !