• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Takvim
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam49
Toplam Ziyaret5338225
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Anasayfa

Bursa'nın Mudanya ilçesinde faaliyet gösteren Lozan Mübadilleri Derneği, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları’nın desteğiyle Yunanistan’da gerçekleştireceği sergi ve müzik etkinliğiyle iki yakayı buluşturacak.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias’ın verdiği bilgiye göre, 2016 yılının ilk aylarında Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras mülteci krizini görüşmek için Sakız Adası’nda toplanacak.
SSCB'nin dağılmasından hemen sonra, 80 binden fazla Rus işletmesi özelleştirildi. Rusya'nın dev maden, metal ve petrol şirketleri, Rus Parlamentosu'nun onayına sunulmadan, "seçilmiş" bazı kişilere satıldı. Küresel Sermaye ile irtibatlı Rus Yahudilerinin bir kısmı, dönemin Devlet Başkanı Boris Yeltsin ile işbirliği yaparak kendi egemenliklerini kurdu ve sermayelerini günden güne artırdı. Devlet Başkanı Yeltsin oligarkları, oligarklar da Yeltsin'i destekliyordu. Bir süre sonra Rusya tamamen oligarkların egemenliğine girdi.
Bu haftayı, bütün Tv kanallarında sınırlarımızı ihlal suçunu işlerken düşürülen kimliği belirsiz uçağın Rus ordusuna ait olduğunun anlaşılmasıyla tırmandırılan gerilimi dinlemekle geçirdik.
2015 Nobel Kimya ödülünü alan ilk Türk bilim insanı AZİZ SANCAR'ın başarısı Türk Milletinin gururu oldu. (Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü'ne "DNA onarımı" hakkındaki bilimsel çalışmalarıyla layık görüldü.) "Mardin Savur'dan çıkan çiftçi ailesinin sekiz çocuğundan birinin, onuru ve şerefiyle kazandığı Nobel Ödülü'nü alırken gösterdiği sulandırılmamış metaneti kendisine olan hayranlığımı doruğa çıkartıyor..." diye yazmış Reha Muhtar köşesinde, haksızmı!!!
Türkiye'de uçaklar düşürülüyor, camiler yakılıyor, müttefik gemiler bizi düşmandan korumaya geliyor, topraklarımız haritalarda başka ülkelerin sınırları içinde gösteriliyor, içimizdeki hainler Esad'ın yanına savaşmaya gidiyor, şehitler bir bir toprağa düşüyor ve bizler sanki hiç bir şey olmamış gibi yaşamaya devam ediyoruz.
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ile İstanbul Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği 4’ncü Uluslararası Balkanlar ve Göç Kongresi’ne üst düzey yetkililer ile birlikte öğrenciler yoğun ilgi gösterdiler. RUBAFED Genel Başkanı Bölükbaşı da, katılımın en üst düzeyde olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu ile İstanbul Üniversitesi’nin bu yıl 4’ncüsünü düzenledikleri Balkanlar ve Göç Kongresi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Üç gün süren kongrenin açılışında bir konuşma yapan Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, “Dünyada refah ve mutluluğun olması isteniyorsa özellikle Balkanlarda neler yaşandı, nasıl yaşandı bunun çok iyi bilinmesi gerekir. Çünkü geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez.” Dedi.
Sarıyer Belediyesi, Sarıyer’de yaşayan Lozan Mübadilleri’ni Lozan Antlaşması’nın 92.yılında ata topraklarına götürdü. Dedelerinin doğduğu, büyüdüğü toprakları ziyaret etme fırsatı bulan torunları dört otobüsle Yunanistan’a gitti.
Birinci Dünya Savaşının 100.yılında Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonumuz ve İstanbul Üniversitesinin ortaklaşa düzenledikleri ''BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞININ 100.YILINDA BALKANLAR VE GÖÇ’’ Başlıklı IV.Uluslararası kongremize katılımınız bizleri onurlandıracaktır.
Türkiye Rum azınlığın da içinde olduğu Gayrımüslim Azınlıklara yönelik yeni açılım yapmaya hazırlanıyor. Türkiye'de durum böyleyken Yunanistan Türk Azınlığının varlığını inkar etmeye ve haklarını ihlal ederek her alanda bildiğini okumaya devam ediyor.
Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın Ekim 2015’te açıkladığı Yunanistan 2014 Uluslararası Din Özgürlüğü Raporu’na paralel bir rapor hazırlayarak ABD’nin yetkili makamlarına iletti.
Avrupa, ey Avrupa sen ne büyüksün. Doğu’da toprağın üstünde yaşayanlara cefa çektiren, altında bulunanlarla sefa sürmeye çalışan Avrupa, sen ne büyüksün... Ne lazım bize Suriye’den gelen o garibanlar, sanki Avrupa’ya uyum sağlayacaklar, zaten gelmeden sınıfta kaldılar. Bırak Türkiye’de kalsınlar. Hem bak Türkiye’nin haline, enayi gibi bakıyor onlara. Sorarsan yardım ediyor ama, aslında onlar yaşadıkları yerlere zarar veriyor.
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 29 Kasım'da AB-Türkiye Zirvesi'nin yapılacağını duyurdu. Türkiye adına zirveye Başbakan Davutoğlu katılacak.
Gerçekte biz Kıbrıslı Türklerin üzerine, bildiğimiz veya da bilmediğimiz her konuda ahkam kesmede başka hiçbir millet yoktur. Her konuyu biliriz ve de hiç araştırmaya gerek duymadan da konuşur, fikir üretiriz. Bunlardan bir tanesi de KKTC’ye deniz içinden borularla Anadolu’dan su getirilmesi projesidir.
İstanbul'un Türkler tarafından fethi üzerine, Bizans'ın son imparatoru Konstantin'in kardeşi Toma Paleolog, Prenses Sofya Paleolog ile birlikte Moskova'ya iltica etmişti. Moskova Prensliği'nin başında 3. İvan (1462-1505) bulunuyordu. İvan, Prenses Sofya ile evlendi. Ona, Bizans'ın iki başlı kartal resminden ibaret devlet armasını da hediye olarak getirmişlerdi. Kendisini, tarihe karışmış Bizans İmparatorluğu'nun varisi ilan eden 3. İvan, şöyle haykırmıştı: "Moskova, bundan böyle üçüncü Roma'dır, birinci ve ikinci Roma yıkıldı, dördüncüsü de olmayacaktır."
... 19 ...