• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.594118.6686
Euro19.353519.4310
Takvim
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret5321588
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Anasayfa

Günümüzde STK’ların toplumsal gelişimin önemli aktörleri haline gelmesi gerekirken bazı STK’lar sadece günü kurtarmanın peşine düşerken, RUBAFED ise bunun tam aksine hem kendi üyelerinin hem de ülke sorunlarına değinmesiyle ön plana çıkıyor.
20 Aralık 1963 günü Mağusa’daydım. Namık Kemal Lisesi öğrencisiydim ve babam yurt dışında görevli olduğu için yurtta kalıyordum. Namık Kemal Lisesi’nin bir evvelki sene kaldığımız yurdu ana binanın hemen yanı başında, günümüzde kütüphane olarak kullanılan yerdeydi. Yaz başında ana binanın üst kısmına yurt yapımı inşaatı başlamış ve bitince de ilk konukları bizler olmuştuk.
Milletvekili İlhan AHMET, Trakya’nın ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sosyoekonomik durumuna ve geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.
Umutluyduk, çünkü SYRIZA’da siyaset yapan insanlarımız da SYRIZA’nın gerçek bir değişiklik yaratacağı konusunda güvenimizi artırmışlardı. Maalesef hep birlikte yanılmışız.
DEB Partisi sorunların çözümü için imza kampanyası başlatıyor. Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı’nın sorunlarıyla ilgili imza kampanyası başlatıyor. DEB Partisi, ekonomi, işsizlik, siyasi temsil, azınlık eğitimi, milli kimliğin inkarı, müftülük, vakıflar, dernekleşme özgürlüğü sorunlarına çözüm talebiyle imza kampanyası başlattığını duyurdu.
Konumuz başka, ama bu hafta meydana gelen provakatif eyleme değinmeden de edemezdim. Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, taşınma hazırlıkları yaptığı yeni Genel Merkezine Salı günü sabaha karşı kendilerini “Trakya’nın Bekçileri” diye adlandıran karanlık bir grup tarafından menfur bir saldırı düzenlendi. Bu saldırıda Batı Trakya Türklerinin sembol ismi, DEB Partisi kurucusu, merhum dava insanımız Dr. Sadık Ahmet adına oluşturulmaya çalışılan bölüme ve genel merkezin diğer alanlarına büyük zarar verilmiş ve Sadık Ahmet’in elim trafik kazasını geçirdiği araç çalındı.
Ülkemiz Dışişileri bakanlığı, DEB partisinin Gümülcine'deki genel Merkez binasına yapılan saldırı karşısında bir AÇIKLAMA yayımladı. Olayı kınadı ve provokatörlerin tutuklanıp adalete teslim edilmesi için Yunan Emniyet teşkilatının gerekli çalışmaları yapacağını duyurdu. Biz bu açıklamayı okuduğumuzda... ŞAŞIRDIK.
İngiltere devleti 1882 yılında Mısır'ı işgal ettikten sonra Taşöz adası Mısır vakıf idaresine bağlı olduğu için Mısır'ın elinde kalmıştı. Bilhassa Taşöz adasının Ege’nin en tepe noktasında bulunması ve aynı zamanda Selanik’e yakın olması sebebiyle stratejik bir öneme sahipti. Zaten Yunanistan tarihi nedenlerden dolayı Taşöz adası üzerinde hak iddia etmekteydi.
İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan'ın, bölgedeki ortak çıkarlarından dolayı yakınlaşmaya başladığı bildiriliyor.
İngiltere’nin Atina Büyükelçisi John Kittmer, Batı Trakya’yı ziyaret ederek temaslarda bulundu.
Gümülcine-Komotini Devlet Hastanesi çalışanları 16 Aralık Çarşamba günü hastane bahçesinde bir protesto eylemi düzenledi. Eylemde hastanenin pasifize edilerek kapatılmak istendiği, personel sayısının azaltıldığını ve hastalara hizmet verilemediği belirtildi.
Tarihte olduğu gibi bugün de Rusya ve Türkiye arasındaki karmaşık ilişkiyi tanımlamak pek de kolay değil. İki ülke bir yandan tarihsel açıdan rakipler ve çıkarları da, Kafkasya, Merkez Asya ve Ön Asya'da çatışıyor. Diğer yandan ekonomik ilişkiler iki ülkeyi birbirine bağlıyor.
11 Eylül saldırıları sonrasında ABD'nin Afganistan ve Irak'ı işgaliyle yangın yerine dönen İslam coğrafyasında, 26 yaşındaki Tunuslu üniversite mezunu, işsiz Muhammed Buazizi'nin 17 Aralık 2010'da, polisten yediği dayağa isyan ederek kendisini yakmasıyla başlayan "Arap Baharı", Mısır'da Mübarek'e, Libya'da Kaddafi'ye, Yemen'de Salih'e karşı ayaklananların sembolü olmuştu.
Türkiye ve Türk Dünyası, büyük bir coğrafyanın üzerinde oturuyor. Bu coğrafyayı gezdikçe üzerindeki nadide eserleri görüp, hem seviniyor hem de nefsime yeniliyorum. Nefsime yenilmemin tek sebebi, ömrü hayatımda böyle eserleri yapmayı başaramamış yada yapılmasına vesile olamamış olmamdır.
Gökkuşağı Partisi, Dostluk Eşitlik Barış Partisi Genel Merkezi’ne yapılan saldırıyı kınadı.
İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ile Doğu Türkistan Vakfı ortaklığında 17 Aralık 2015 tarihinde Doğu Türkistan’ın büyük lideri İsa Yusuf Alptekin’in vefatının 20. yılı anısına ‘Uluslararası İsa Yusuf Alptekin Sempozyumu’ gerçekleştirilecektir.
... 18 ...