• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret5338219
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Av.Hüseyin BASKIN
ATATÜRK KÖŞESİ (3)
02/02/2016ATATÜRK KÖŞESİ (3)

Atatürk, dünya siyasetinde etkinliğini kaybeden ve oyuncak haline getirilen bir devletten milli bir kurtarıcı rolünde ortaya çıkmıştır. Askerliği, devlet adamlığı ve inkılapçılığının yanında Türk toplumunu kendi şahsında hissetmiş bir fikir adamı olan Atatürk, yılların miskinliğinde yok olmaya yüz tutmuş ulus bilincini canlandırmış, bir araya getirmiş,"Ya istiklal ya ölüm" haykırışlarını tüm dünyaya duyurmakla birlikte sadece Türk milletine değil tüm uluslara örnek davranış ve eylemleriyle dünyanın takdirini kazanmış bir insandır.

 

Hem Milli Mücadele'nin hem Türkiye Cumhuriyeti'nin hem de Türk Çağdaşlaşma Hareketi'nin temelini teşkil etmiş fikir ve düşünceleri, geçmiş kuşaklarda olduğu gibi gelecek kuşaklara da önderlik edecektir. Bu fikir ve düşünceler sadece o döneme ve bir milletin şahsına ait değil; askerinden sanatçısına, öğretmeninden yöneticisine, tüm dünya insanlarına mal olmuştur. Atatürk "Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir" demiştir. 
 
Cumhuriyetin on ikinci yıldönümü için birtakım dövizler hazırlanmış, genelde kendisini öven sözler içeren bu örnek yazıları inceleyen Atatürk, hepsinin üstünü çizerek yerine bir tane kendi "Atatürk bizden biridir" diye yazmıştır. (Kaynak: Atatürk'ten insanlığa yol gösteren sözler- 2009 Selman Kılınç/Truva yayınları).

 

Atatürk´ün Bağımsızlık anlayışı: Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, uluslar arası kapitalizmin ve emperyalizmin baş hedeflerinden biri haline gelen" Türk Devleti'nin ve Türk ulusunun bağımsızlığını tüm yok etme" çabasının karşısına aşılmaz bir dağ gibi dikilen Ulusal Kurtuluş Savaşı'nın büyük önderi Mustafa Kemal; herhangi bir biçimde bağımsızlığını kaybetmiş ve sömürülen uluslara, bağımsızlık için ulusal savaş yürütme konusunda örnek olmuştur. "Siyasal bağımsızlığa ancak kendi güçleri sayesinde kavuşabileceklerini","istilacıdan kurtulurken başka birinin uşaklığını kabul etmenin affedilmez bir hata olduğunu" öğretmiştir.

Büyük Önder bunun da yeterli olmadığını siyasi bağımsızlığın: Ekonomik, mali, kültürel, adli veya askeri bağımsızlık, (ile beraberinde desteklenmesi gerektiğini) bir dost (müttefike) dahi kısmen olsun (bu haklardan biri ) bağışlanırsa, yani eşit taraflar durumundan çıkılarak bir tür vesayete razı olunursa, bu "cömert"(!) davranış, bağımsızlığın tüm kaybolması, barışçı yoldan esirlik boyunduruğunun kabul edilmesi sonucuna ulaştırmaktadır. İşte bu nedenle Atatürk hep "tam bağımsızlığı" (istiklali tam, hakiki bağımsızlığı) savunmuştur. (Kaynak: Atatürk ve Tam Bağımsızlık- Prof.Dr. Muammer Aksoy- Cumhuriyet)

Atatürk'le ilgili kitap: "Doğunun Kahramanı Atatürk" tanınmış araştırmacı yazar Bilal N.ŞİMŞİR,(Bulgaristan doğumlu, Emekli Büyükelçi) Kitap, Atatürk'ün Türkiye dışında nasıl bayraklaştırılmış olduğunu su üstüne çıkartıyor. Atatürk, Asya ve Afrika'nın boyunduruk altındaki uluslarının kurtuluş umudu olmuştu. Tüm "Mazlum Milletler" O'nu kendi kahramanları olarak benimsemişlerdi. Büyük Atatürk, Asya ve Afrika halklarının da, yani doğunun da kahramanıydı. Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını çok aşan, pek uzak diyarlarda da çok sevilen bir dünya büyüğü olduğunu gözler önüne seren kitap, aynı zamanda bizleri de insanlığa evrensel çapta bir büyük insan kazandırmış olan ulusun çocuğu olarak gururlandırmaktadır.

 

23.01.2016

Av.Hüseyin BASKIN1344 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK KÖŞESİ – 5 - 01/03/2016
ATATÜRK KÖŞESİ – 5
ATATÜRK’ten “ULUS” kavramı ile ilgili özlü sözler: - 01/03/2016
ATATÜRK’ten “ULUS” kavramı ile ilgili özlü sözler:
ATATÜRK KÖŞESİ - 02/02/2016
ATATÜRK KÖŞESİ
ATATÜRK KÖŞESİ (2) - 02/02/2016
ATATÜRK KÖŞESİ (2)