• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam31
Toplam Ziyaret5338207
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Av.Hüseyin BASKIN
ATATÜRK KÖŞESİ
02/02/2016ATATÜRK KÖSESİ
 
Atatürk'ün unutturulmaya çalışıldığı bir dönemde Çukurova Belediyesi bıkmadan usanmadan her ayın 19'nda saat 19' da Atatürk'ü ve Cumhuriyet değerlerini anlatmak için toplantılar düzenliyormuş. Son olarak Adana'da konferans veren araştırmacı Eriş Ülgen, Atatürk'ün alkolden ölmediğini, sıtmaya karşı kinin ilacı kullandığı için sirozdan öldüğünü söylemiştir.

 

"Cepheden cepheye koşturan Atatürk tam 11 kez sıtma ya yakalanmış, hastalığı atlatmak için kinin ilacı kullanmış, bu da karaciğerini tahrip etmiştir, sıtmadan ölmüştür, alkolden değil" (21.12.2015 Sözcü Gazetesi)
 
Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı ve yaptıkları Balkanlarda ve Bütün Dünyada çok iyi bilinmekte ve yaşadığı dönemde de geniş yankı bulmuştur. Bildiğimiz kadarıyla dünyada başka hiç bir insan hakkında bu kadar çok yazı ve kitap yazılmamıştır, hala insanlara ilham kaynağı olmaya devam etmekte ve devam edeceği de anlaşılmaktadır. Hakkında birçok kitap ve araştırma yazıları okumamıza rağmen, hala yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz. Bu durum da O'nun ve eserlerinin büyüklüğünü göstermektedir. Son dönemlerde yaşananların aksine, yurt dışında dahi (Bakü'de yapılan Atatürk Kongresi gibi) "Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK büyük ilgi görür ve ilham kaynağı olmaya devam ederken, ülkemiz gençleri (çocuklarımız) maalesef O'nu yeterince anlayamadıklarını düşünüyoruz.

 

Yabancılardan örnekler: Mısır devlet adamı General Necip, ölümünün 14.yılında gönderdiği mesajında, Atatürk'ün bütün hür milletler için bir önder, bir kahraman olduğunu belirterek diyor ki: "Atatürk'ün yarattığı büyük eser ve devrimlerinin (inkılapların) tesiri yalnız Türkiye'de kendisini göstermekle kalmamış, aynı zamanda bütün hür milletlerde ve bilhassa Mısır üzerinde derin akisler bırakmıştır. Bugünkü Mısır, Atatürk'ün izi üzerinde yürümekte ve her Mısırlı Atatürk'ü hürriyet ve kahramanlık lideri olarak kabul etmektedir. Atatürk ölmemiştir, Atatürk'ün ruhu, her Türkün ve hürriyetsever her insanın kalbinde yaşamaktadır".

Vatanları uğrunda seve seve ölüme atılan Cezair ve Tunuslu hürriyetseverlerin üzerinde bulunan Atatürk resimleri kalpte yaşatılan insanı gösteriyordu. Atatürk'ün mağdur milletlerin başında kurtarıcı olarak her görünüşü, onun adeta yeniden doğuşu gibidir. Asya, Atatürk'ün şahsında kurtarıcısını selamlamıştı; daha başka isimler altında, Asya yahut Afrika onu selamlamakta devam edecektir.

Mustafa Kemal 07 Temmuz 1922 tarihli konuşmasında "Türkiye'nin bu günkü mücadelesi yalnız kendi nam ve hesabına olsaydı belki daha kısa, daha az kanlı olur ve daha çabuk biterdi. Türkiye azim ve mühim bir gayret sarf ediyor. Çünkü müdafaa ettiği bütün mazlum milletlerin, bütün Şark'ın davasıdır ve bunu nihayete getirinceye kadar Türkiye, kendisiyle beraber olan Şark milletlerinin beraber yürüyeceğinden emindir" 1935'de ise .. " Bugün, günün ağırdığını nasıl görüyorsam, uzaktan, bütün Şark (Asya ve Afrika ) milletlerinin de uyanışlarını öyle görüyorum. İstiklal ve hürriyetine kavuşacak olan çok kardeş millet vardır" demektedir. (Türk Devrimi'ni, Fransız Devrimi kadar önemli ve etkili olduğunu söyleyen birçok bilim insanı vardır).

Kaynak: Atatürk'ü Anlamak ve Tamamlamak"

Prof.Dr. Cavit OrhanTütengil.

 

 

 

Av.Hüseyin BASKIN

RBF GENEL BAŞKAN YARD. 567 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ATATÜRK KÖŞESİ – 5 - 01/03/2016
ATATÜRK KÖŞESİ – 5
ATATÜRK’ten “ULUS” kavramı ile ilgili özlü sözler: - 01/03/2016
ATATÜRK’ten “ULUS” kavramı ile ilgili özlü sözler:
ATATÜRK KÖŞESİ (2) - 02/02/2016
ATATÜRK KÖŞESİ (2)
ATATÜRK KÖŞESİ (3) - 02/02/2016
ATATÜRK KÖŞESİ (3)