• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret5372901
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Av.Özcan PEHLİVANOĞLU (YUNTÜRK Kurucu Üyesi)
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
GÜNDEMİ KONUŞALIM AMA !..
17/07/2015
GÜNDEMİ KONUŞALIM AMA !..
 
Türkleri enayi zanneden insanlar, hem Türkiye'de hem de dünyada bolca yaşıyor. Gerçi Türklerde enayi yerine konmayı hak etmiyorlar değil!
 
Günümüzde Türklerin karşı karşıya olduğu ve tarihi boyutu olan yaşamsal sorunlar bulunuyor.
 
Türk'ü enayi yerine koymayı alışkanlık haline getirmiş olan iç ve dış çevreler, bu yaşamsal sorunları gündeme getirmeden, Türk'ü güncel sorunlarla oyalamaya devam ediyor.
 
Ortak amaç; Türk'ü hak mahrumiyetine uğratmak ve bunuda ona rızasıyla kabul ettirmek...
 
Türkler; ülkelerinin bölünmesini, ABD ve AB ülkeleri ile İsrail'in üzerlerindeki siyasi, ekonomik ve kültürel nüfuzunu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yediği darbeleri, istihbaratının küresel imparatorların kontrolünde oluşunu, Doğu Akdeniz'deki enerji rezervlerinin İsrail'in eline geçişini, GAP'taki su kaynakları ile tarım arazilerinin elden gidişini, milli eğitim eli ile Türk çocuklarının mankurtlaşmasını ve daha nice yaşamsal temel sorununu önemsemiyor ve konuşmuyor. Belki de farkında değil! Zaten oyunda buna göre kurgulanmış.
 
Peki buna karşılık Türk Milletinin gündeminde ne var?
 
Emekliye ikramiye, asgari ücretliye zam, sosyal yardımların artırılması, memuriyete atamaların yapılması, taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi, üniversite sınavlarının kaldırılması gibi konular, pür dikkat kesildiğimiz şeyler!
 
Yeter ki bunlar olsun da; Yunan Ege'deki adalara bayrak dikebilir, Pkk-Pyd Suriye'de özerk bir bölge oluşturabilir, RTE "Kaçak Saray"da padişahlık yapabilir, ülkenin sahibi el değiştirebilir! Hiç önemli değil!
 
Ülkemizin tanınmış bir profesörü siyasetin temel kuralının"ihtiyaçlara hitap edebilmek" olduğunu söylüyor ve yaşadığı bir hikayeyi anlatıyor. ABD'nin Boston şehrinde yaşadığı bir dönemde, evinin yakınındaki baraj gölünün kenarında, güzel bir park varmış. Bu park aynı zamanda evsiz insanların uğrak yeriymiş. ABD'de gittiği yerde kış sert geçtiği için, Türkiye'den yanına çok güzel bir kaban almış. Bir yaz günü geri dönerkende insanlık yapıp bu kabanı evsizlerin yaşadığı parka, üzerine "Bir gün kış yeniden gelecek, ihtiyacınız varsa lütfen, alabilirsiniz..." notunu iliştirip bırakmış.
 
Ertesi gün parka yeniden gittiğinde ne görsün, kabanın üzerinde yeni bir not "Evet kış yeniden gelecek. Ama bana şimdi yazlık lazım".
 
Bizim profesörde "her insana ihtiyaç duyduğu hizmeti götürmek için iletişim ve propaganda dili önemlidir" diyor.
 
Tamam da, Türkler sorunları itibarı ile günlük yaşayan ve günlük düşünen insanlar olamaz. Eğer tarih içerikli temel sorunlar halledilemezse, günlük sorunların halledilme imkanıda yoktur.
 
Belki hep canınızı sıkacak şeyler yazıyorum ama uzun soluklu bir huzur, güven ve istikrar yakalamak istiyorsak, sorunlara doğru yerden neşter vurmak zorundayız.
 
Büyük Önder Atatürk "Halkı genel durumdan haberdar etmek son derece önemlidir" diyor.
 
Onun için siyasetin; duruşunu, aldığı kararları ve yaptıklarını, güncel ihtiyaçlarınıza verilen prim ve cevaplar yanında, temel sorunlara eğilişleri bakımından da değerlendiriniz. Peşin hükümlü olmayınız!
 
Örneğin, benim çözülme dediğim, çözüm sürecine "bana ne kardeşim, ben aldığım paraya bakarım" diyerek cevap veremezsiniz. Yarın bölünme sizin cebinize öyle bir akrep yerleştirir ki; bir ve bütün olduğumuz günleri mumla ararsınız.
 
Fazıl Hüsnü Dağlarca "Kişi hem bir saat gibi içinde bulunduğu süreci yazmalı hem de bir pusula gibi varılması gereken yeri göstermelidir" diyor.
 
Gündemi konuşalım ama açmazımız haline gelen tarihi sorunlarımızı da ıskalamayalım ve bunları söyleyenlere de şuursuzca kızmayalım ve saldırmayalım. Unutmayalım ki; ilkeli ve dürüst olmak zordur...

Özcan PEHLİVANOĞLU
ozcanpehlivanoglu@yahoo.com
https://twitter.com/O_PEHLIVANOGLU


1263 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK... - 08/03/2016
YESEVİ DERGİSİ’NİN MART SAYISINDA TÜRK-YUNAN İLİŞKİLERİNİ YAZDIK...
BODRUM’DAN CERATTEPE’YE YAĞMA !.. - 01/03/2016
BODRUM’DAN CERATTEPE’YE YAĞMA !..
MENSUBİYET ŞUURU !.. - 07/02/2016
MENSUBİYET ŞUURU !..
6-7 EYLÜL’Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK’I ? - 26/01/2016
6-7 EYLÜL’Ü BİLİYORSUNUZ YA 29 OCAK’I ?
TÜRK AİLESİ “S.O.S” VERİYOR ! - 17/01/2016
TÜRK AİLESİ “S.O.S” VERİYOR !
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR - 13/01/2016
DIŞ POLİTİKA VE BALKANLAR
“KEŞKE BENDE YAPABİLSEYDİM” - 18/12/2015
“KEŞKE BENDE YAPABİLSEYDİM”
UÇAKLAR DÜŞERKEN, CAMİLER YAKILIRKEN ! - 15/12/2015
UÇAKLAR DÜŞERKEN, CAMİLER YAKILIRKEN !
SİYASİ PARTİLER ÜZERİNE BİR KAÇ SÖZ ! - 26/11/2015
SİYASİ PARTİLER ÜZERİNE BİR KAÇ SÖZ !
 Devamı