• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Hakan Çavuşoğlu: “YTB medeniyet coğrafyamızın yüz akı kurumudur”


Hakan Çavuşoğlu: “YTB medeniyet coğrafyamızın yüz akı kurumudur”

Batı Trakya kökenli Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) bütçe görüşmelerinde bir konuşma yaptı.


YTB’nin 2010 yılında kurulduğunu hatırlatan Çavuşoğlu konuşmasının ilk bölümünde, “Bugüne kadar yaptığı çalışmalar, geliştirdiği projeler, yurtdışında yaşayan yaklaşık 5 milyon vatandaşımızın yanı sıra, medeniyet coğrafyamızdaki soydaş ve akrabamızla, kurduğu iletişimle yüz akı kurumlarımızdan bir tanesi olan YTB, çok önemli bir görevi ifa etmektedir.” görüşlerine yer verdi. 


“Hiç kimse Türkiye’nin gönül sınırlarını 780 milyon metrekareye hapsedemez” diyen Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Balkan coğrafyasında doğmuş, büyümüş biri olarak şu hususu belirtmek isterim; tarihin bir tecellisi olarak, bugün bu ay yıldızlı bayrağın altında olamayıp, başka devletlerin egemenliği altında kendilerini tarihin bir bekçisi olarak kabul eden soydaşlarımız ve akrabalarımız Türkiye’de sorumluluk makamında bulunan herkesin ağzından çıkan sözlere dikkat kesiliyor. Türkiye’de olup bitenlere belki de bizden daha fazla duyarlılık gösteriyorlar. Bu nedenle buradan birileri, Suriye’deki vahşet ortamından kaçarak Türkiye’nin şefkatine sığınan kardeşlerimizi geri göndermekten bahsettiğinde, onların yüreğine kan damlıyor. Buna mukabil ülkemizin kapısı da, milletimizin gönlü de size sonuna kadar açıktır. ‘Biz asla sizleri kendimizden farklı görmüyoruz’ denildiğinde ise bu insanların hepsi yeniden doğuyor. Siz AK Parti Türkiye’de seçim kazandığında, Gostivar’da, Saraybosna’da, İskeçe’de, Gazze’de, insanların ellerine Türk bayraklarını alarak sokağa taşan sevinç çığlıklarının nedenini hiç kendinize sordunuz mu? AK Parti iktidara geldiğinden bu yana, soydaşlarımızı ve akrabalarımızı asla bu ülkenin vatandaşlarından farklı görmedi, bundan sonra da farklı görmeyecektir.” 

Yurtdışı Türkler Başkanlığı (YTB) ve benzeri kuruluşlar sayesinde, binlerce kişinin farklı okullarda eğitim aldıklarını anımsatan Çavuşoğlu, “Rodos’ta, İstanköy’de ve daha bir çok yerde unutulmuş, yıkılmaya yüz tutmuş ecdad yadigari eserlerimiz boy göstermeye, Türkçemiz oralarda yeniden yankılanmaya başlamıştır” ifadelerini kullandı. 

1989 yılında Bulgaristan devletinin uyguladığı asimilasyon politikaları nedeniyle binlerce Türk soydaşın Türkiye’ye göç ettiğini hatırlatan Çavuşoğlu, bu kişilerin kendi ülkelerinde kaybetmiş oldukları sosyal güvenlik haklarının Türkiye tarafından verildiğini dile getirdi. 

“TÜRKİYE İÇİN CANINI FEDA EDECEK MİLYONLARCA SOYDAŞ VAR” 

Milletvekil Hakan Çavuşoğlu sözlerini, “Türkiye’de bugün ay yıldızlı bayrağın gölgesinde özgürce yaşayıp havasını teneffüs edip, suyundan içtiği halde ona ‘zalim’ diyebilecek kadar alçalanlar olabilir. Ama unutulmamalıdır ki; Türkiye’ye hiç gelmediği ve hiç görmediği halde onun için canını feda edecek milyonlarca soydaşı vardır. Bu duygu ve düşüncelerle 2016 yılı bütçesinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek tamamladı. 

Kaynak: GÜNDEM

 

  
1270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın