• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam358
Toplam Ziyaret5374368
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
IRCICA, İslam coğrafyasını Güney Afrika'da mercek altına alıyor


IRCICA, İslam coğrafyasını Güney Afrika'da mercek altına alıyor
 
II. Güney Afrika'da İslam Medeniyeti Kongresi 4-6 Mart 2016 tarihlerinde Durban'da gerçekleştirilecek.


 
Müslümanların Güney Afrika Cumhuriyetinde etkin temsil edilen bir azınlık olduğunu ve Güney Afrika bölgesinin bütününe bakıldığında bazı ülkelerde nüfusun çoğunluğunu oluşturduğunu belirten IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren "İslam kültürünün dünyada daha iyi anlaşılması ve diğer medeniyetler ile karşılıklı diyaloğun geliştirilmesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. II. Güney Afrika'da İslam Medeniyeti Kongresi de bu çalışmalarımızın önemli bir boyutunu oluşturuyor." dedi.

İslam kültürünün daha iyi anlaşılması ve dünya medeniyetleri ile karşılıklı diyalogun geliştirilmesi doğrultusunda çalışmalarını sürdüren İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), II. Güney Afrika'da İslam Medeniyeti Kongresi'ni 4-6 Mart 2016 tarihlerinde Güney Afrika'nın Durban şehrinde gerçekleştirecek.

Kongre, İslam kültürünün dünyanın değişik bölgelerinde kendine has çeşitlilikler gösteren tarihinin ve kültür mirasının araştırılması ve daha iyi anlaşılması için önemli bir adım oluşturuyor.

IRCICA, Güney Afrika AwqafSA ve KwaZulu-Natal (UJ) Üniversitesi DurbanGüney AfrikaUKZN kampüsünde gerçekleştirilecek II. Güney Afrika'da İslam Medeniyeti Kongresi'nin ana teması, "Güney Afrika'da İslam Medeniyeti: Gelişmeler ve Geleceğe yönelik perspektifler" olarak belirlendi.

İslam kültür mirası hakkında bilgiler paylaşılacak

Güney Afrika'da Müslüman varlığının tarih içindeki merhalelerinin, burada gelişen İslam ilimlerinin ve öne çıkan alimlerin, bugünkü Müslüman toplumun sosyal organizasyonu, vakıf, okul ve diğer kurumlarının incelenmesini amaçlayan kongre, geniş anlamda Güney Afrika bölgesindeki Müslümanların kültür, sanat ve mimari geleneklerinin tanıtılması için de bir fırsat olacak.

Jeopolitik değişimler Afrika'daki toplulukların geleceğini etkileyecek Kongre öncesinde değerlendirmelerde bulunan IRCICA Genel Direktörü Doç. Dr. Halit Eren, İslam'ın Afrika'nın bazı bölgelerinde zor koşullar altında da olsa yüzyıllar boyunca yayıldığını ve hayatın tüm alanlarına önemli katkılar sağladığını söyledi. Güney Afrika bölgesindeki ülkelerde bazıları çoğunluk nüfus olarak, bazıları ise azınlıklar halinde yaşayan Müslümanların bulunduğunu hatırlatan Eren, son 25-35 yıl içerisinde meydana gelen önemli ve olumlu jeopolitik değişimlerin bu toplulukların geleceğini büyük ölçüde etkileyeceğini ifade etti.
 
İslam coğrafyası birçok açıdan mercek altına alınacak

Üç gün sürecek kongrede; Güney Afrika'da İslam'ın Yayılışı, Ticaret ve İslam, Dil ve İslam Kültürü, Sömürgecilik, Irk Ayrımı ve Demokrasi, Kültürlerin Birlikteliği, Sanat, El Sanatları, Mimarlık ve Arkeoloji, Gelecek Perspektifleri, Müslüman Medya, Etkili Müslüman Şahsiyetler, İslami Finans Kurumu'nun Kurulması, Güncel Devlet-Toplum İlişkileri, Sivil Toplum Kuruluşları gibi başlıklar mercek altına alınacak. II. Güney Afrika'da İslam Medeniyeti Kongresi'nin özel bölümlerinde Vakıflar ve Güney Afrika İçin Önemi, Darüşşifa ve Forum gibi konular gündeme taşınacak.
 
  
1391 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın