• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam361
Toplam Ziyaret5374371
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Hüsem Hatipoğlu: Türkiye'de zika virüsüne karşı önlemler alındı












Hüsem Hatipoğlu: Türkiye'de zika virüsüne karşı önlemler alındı


Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu Trend Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, Türkiye’de Zika virüsüne karşı alınan önlemleri değerlendirdi.



Genel Müdürlüğün yılın 365 günü uluslararası havaalanlarında ve limalarda uzman ekiplerinin bulunduğunu ifade eden Hatipoğlu, merkez olarak salgınları, salgın haline gelmeden önce takip edildiğini bildirdi.

Daha önce yaşanan Ebola virüsü salgını zamanı Türkiye’de hiç vaka bulunamasına dikkat çeken Hatipoğlu, Zika virüsüne ilişkin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından salgın alarmı verilmeden önce Türkiye’de kapsamlı önlemlerin aldığını, Sağlık Bakanlığı olarak kamuoyunun virüs ve belirtileri konusunda bilgilendirildiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulunca, virüse karşı eylem planının ele alındığını kaydeden Hatipoğlu, Brezilya ve virüsün etkin olduğu diğer ülkelere giden risk grubu altında olan vatandaşlara virüse ilişkin uyarı yapıldığını bildirdi.

Zika virisüne ilişkin riskli bölgelere uçan pilotlara, hosteslere ve diğer personale gerekli bilgilendirmenin yapıldığını ifade eden Hatipoğlu, önlem amaçlı olarak uçaklara sivrisinek koruyucularının yerleştirildiğini ve uçakların sivrisineklere karşı ilaçlanmasının daha sık yapıldığını ifade etti.



Zika virüsü nedir?

İlk olarak Uganda’da 1947’de Zika Ormanı’nda keşfedilen ve insanlara ilk olarak 1954’de Nijerya’da geçtiği görülen Zika virüsü sivrisineğin ısırması ile insana bulaşıyor.

Belirtileri ateş, başağrısı, kızarık gözler, kas ağrıları ve eklem ağrıları olan virüs, yılbaşından itibaren Brazilya’dan başlayarak 20’den fazla ülkeye yayılmış durumunda.

Özellikle hamile kadınlar açısından risk oluşturan Zika virüsü, gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi yavaşlatarak, doğan bebeklerin başlarının normalden küçük olmasına yol açabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Amerika kıtasında bu yıl içerisinde 3-4 milyon kişinin Zika virüsüne yakalanabileceği uyarısında bulunmuştu.

Uzm. Dr. Hüsem Hatipoğlu Kimdir?

Aslen Batı Trakya Gümülcine doğumludur.

1982 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1983-1987 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim Araştırma Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında ihtisasını tamamladı.

1988-2011 yılları arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Bakırköy Doğumevi - Kadın - Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve 2011-2013 tarihlerinde de İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalıştı.

Her iki hastanede de Başhekim Yardımcılığı görevi yapmış olup 250 civarında yurt içi ve yurt dışı yayınlanmış bilimsel kongre bildirileri ve dergi yazıları bulunmaktadır.

2013 yılının Temmuz ayında Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü olarak göreve başlamıştır.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


Kaynak:
Trend Haber Ajansı Türkiye Masası

Muhabir: Orkhan Guluzade


 

  
3790 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın