• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret5282158
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Levent Sadık Ahmet'le Gurur Duyduk!


Levent Sadık Ahmet'le Gurur Duyduk!


Batı Trakya Türklerinin  ölümsüz lideri Dr. Sadık Ahmet'in oğlu Levent Sadık Ahmet'le 21 Şubat günü azınlık olarak gurur duyduk.

Yunanistan'ın ulusal gazetelerinden Ethnos kendisiyle uzun bir  röportaj gerçeleştirdi. Röportajın Türkçe'sini aşağıda okuyabilirsiniz.

LEVENT SADIK’IN ALTIN İŞİ

Azınlık milletvekilinin oğlu Yunan pamuğunun baronu oldu!

1995 yılında trafik kazasında hayatını kaybeden D.E.B.- Dostluk Eşitlik Barış Partisi kurucusu Ahmet Sadık’ın oğlu Levent Sadık Ahmet son yıllarda Yunan pamuğunun baronu oldu ki pamuk 308 milyon evro (2014) ile Yunanistan’da tarım ürünleri ihracatında ilk sırada yer almaktadır.
 
Kendisi İstanbul merkezli DCD Traiding şirketi aracılığıyla çeşitli iş alanlarında gelişme göstermektedir ve aynı zamanda Yunan pamuğunun başrol oyuncusudur. Mesleklerarası Pamuk Teşkilatı Başkanı Niko Skopianos’a göre, Yunanistan’ın ürettiği pamuğun %50-%70 arasındaki bir kısmını satın almaktadır.
 
Levent Sadık, Türk işadamlarının geçen Ekim ayında Trakya’yı ziyaret ettiği esnada yaptığı açıklamada Trakya’da üretilen pamuğun tamamını ve de Yunanistan’da üretimin %50’ni satın aldığını belirtti. Son dönemde de Basma tipi tütünün, öncelikle de azınlığın ürettiği tütünü işleyip dışarıya satılması konusunda bir işleme tesisi planlamaktadır.
 
“Abide”
 
 
DCD Traiding Türkiye’de pamuk ticaretinde en büyük şirketlerindendir. Komşu ülke Türkiye’de 32 şirkete ve fabrikaya Yunan pamuğunu satmaktadır ki bu ülke dünyada tekstilde dördüncü ve Avrupa’da da ilk sırada yer almaktadır. Yunanistan’da ise bunun tam tersi olmuş, bu sektör batmıştır. Sonuç olarak bugün kaliteli pamuk tarımsal üretimin sadece %8’ne karşılık gelmektedir. Hiçbir katma değeri yoktur. Bu durum ülkemizde tekstil sanayinin de büyük oranda gerilemesine yol açmıştır.
 
Çok meşgul ve işkolik Levent Sadık Ahmet, her gün İstanbul’dan Newyork’a ve Tokyo’dan Brezilya’ya kadar yeni yeni pazarlara özel uçakla açılmaktadır.

Her gün İstanbul’dan Newyork’a, Tokyo’ya, Brezilya’ya v.d. ülkelere açılan Levent Sadık dışarıda ciddi, eğitimli, kosmopolit bir portre çizmektedir.
 
İşkolik olmasına rağmen fırsat bulduğunda hayatın güzelliklerini yaşamakta, özel uçakla yazlık ve kışlık turizm bölgelerini ziyaret etmektedir. Özel hayatında ise basından uzak durmaya çalışmaktadır.
 
Trikala Tarım Kooperatifi Başkanı Ahilleas Lioutas’a göre Levent Sadık ve adamları tüm zorluklara rağmen ödeme garantili “günlük çek” vermektedir. Ona göre kendisi, kibar, işbirliği yapan ve güvenilir bir işadamı. Günlük çek ödemeleri yapan ve de bugüne kadar hiçbir kimseyi aldatmayan bir kişi. Aynı zamanda da Yunan pamuk pazarında devasa miktarlarda satın alan büyük bir oyuncu.
 
Bu kosmopolit Türk işadamının ki kendisini “Denizlerin Adamı” olarak nitelemektedir, Trakya’daki azınlığın önemli bir faktör olduğunu, babasının çok ağır olan adını taşıdığını, kendisinin DEB Partisinin ideolojisini sürdüren olduğunu ki son AB seçimlerinde oyların %0,71’ni, İskeçe ve Rodop ilinde yüksek oranlarda oy aldığını belirtmektedir.
 
Kendisi Trakya’da Müslüman bir bayanla evlendi, aile kurdu, iki çocuk sahibi oldu. İstanbul ile beraber Gümülcine’de Sirkeli köyü sakini olduğunu belirtmektedir.
 
Eşi, annesi ve kızkardeşi halk içinde Müslümanların başörtüsünü kullanmamaktadırlar. Yine Türk Başkan Recep Tayyip Erdoğan’la çok sıkı ilişkileri vardır. 2011 yılının Mayıs ayında Türk Başkan’ın hanımı Emine, Sirkeli’deki baba evinde oğlunun sünnet merasimine katıldı.
 
Levent Sadık Ahmet, 7-8 Aralık tarihlerinde Gümülcine dışında yer alan DEB Partisine düzenlenen saldırı sonrasında Sadık Ahmet’in kaza yaptığı arabanın garip bir şekilde çalınması ile gündeme gelmişti ki araba oraya sergilenmek üzere getirilmişti.
 
Sadık ailesi ve azınlık çevresi 1995’te meydana gelen kazanın arkasında bilinmeyen kişilerin sabotajı olduğuna inanmaktadırlar ki milletvekilinin arabası İskeçe-Gümülcine yolunda 62 yaşında bir çiftçinin kullandığı traktör ile çarpışmıştı.
 
Türk idareciler öldüğünden bu yana Sadık Ahmet’i kahramanlaştırmaya çalıştılar. Onu sadece Trakya’da değil, Türkiye’de de bir “sembol”e dönüştürme çabası içine girdiler. Vefat eden milletvekilinin ailesi hayatını İstanbul’da devam ettirdi ve Türk Devleti’nden büyük ekonomik yardım gördüler ve tanıtımları sağlandı.
 
Levent Sadık Ahmet, DEB Partisine yapılan saldırıdan sonra, Gümülcine’ye gitme amacıyla, Atina’daki iş temaslarını yarıda keserek özel uçakla Kavala’daki Hrisupoli’ye geldi. Başbakan Çipras’ın bizzat kendisine hitap ederek, saldırının ve çalma olayının kendilerini derinden etkilediğini belirtti.
 
“Bu konu hakkında Sayın Başbakanın hassasiyetine inanıyorum. Yaptığı her konuşmada bu türlü faşist eylemleri kınadığını biliyorum.” sözlerini sarfetti ve özellikle de Yunanistan’daki iş faaliyetlerine değindi. “İşadamı ve bir şirket sahibi olarak yaptığım yatırımlarla Yunan ekonomisine katkıda bulunuyorum. Bununla gururluyuz. Biz, buraya yatırımlar yapmak istiyoruz. Bu durum bazı insanların hoşuna gitmiyor ve bu durumumda da devam edemiyoruz. Batı Trakya ve Yunanistan bu şekilde korunamaz. Yunanistan yapılan yatırımlar sayesinde korunur; haklara, özgürlüklere, kanunlara ve kurallara saygıyla ile korunur” dedi.
 
Önemli faktör
 
 
Levent Sadık Ahmet’in Gümülcine’de bir doktorun oğlundan çnemli bir işadamlığına sıçraması, büyük bir iş çemveri içerine girmesi, Türkiye’de çok önemli ekonomik bir faktör olması, DEİK- Dış Ekonomişk İlişkşiler Konseyi’nin Yönetim Kurulku’nda yer alaması, Tarım Konseyi’nde yer alması ve de Türk-Yunan İş Konseyi’nde bulunması muhteşem bir olaydır.
 
Levent Sadık, Bursa’da kendisi için Ekim ayında düzenlenen bir törende Türkiye dışındaki iş planlarını anlatma fırsatını yakalamıştı. Levent Sadık, Japonya, Vietnam, Endonezya v.d. pazarlara açıldıklarını belirtmiş ve grubunda çalışanlarının çoğunluğunun Batı Trakya’dan Türkiye’ye göcedenler olduğunu belirtmişti.
 
Onun söylediği gibi pamuk gibi çok hassas bir pazarda 24 saat çalışmanız gerekmektedir. Geçen Sonbaharda ayağını incittiğinde çalışmaya devam etti ve koltuk değnekleriyle Amerika’ya seyahat etti.. Yine bütün Türk işadamlarını yatırım yapmaları için Trakya’ya davet ett ve “Ekonomik kriz Yunanistan’da fırsatlar doğuruyor”, dedi.
 
Zor olanı seçiyor
 
 
Levent’in sloganı ise “zoru seçmek”. Kendisi için kolay olanın Batı Trakya’da kalıp siysetle uğraşmak olduğunu; kendisinin ticareti seçerek zoru tercih ettiğini ki bu durumun da kendisini mutlu ettiğini ve bu şekilde dünyaya daha faydalı olacağı yönündedir.

 

http://www.ethnos.gr/koinonia/arthro/o_gios_tou_meionotikou_bouleuti_pou_egine_baronos_tou_ellinikou_bambakiou-64334234/

Kaynak:rodop rüzgarı

 

  
2121 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın