• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam14
Toplam Ziyaret5228521
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
YUNANİSTAN’DA ‘OHİ’ GÜNÜ KUTLANDIYUNANİSTAN’DA ‘OHİ’ GÜNÜ KUTLANDI


28 Ekim Ohi Günü Kutlu olsun!

Avrupa'nın hasta adamı Osmanlı teslim olmuş, sıra mirasın yağmalanmasına gelmiştir. Sevr'in meşhur haritasında Yunanlılara İzmir ve havalisi düşmüştür ama 100 yıldır gün be gün büyüyen Yunanistan'ın Mega Hayalleri vardır! Anadolu'nun işgali için Albay Metaksas'a bir plan hazırlaması emri verilir. Albay çalışmaya başlar ve bu girişimin başarısızlıkla sonuçlanacağını gösteren bir rapor hazırlar. Doğru söyleyen Yunanistan'da da dokuz köyden kovulur ve görevden alınır.

Aradan yıllar geçer, Avrupa'yı saran İkinci Dünya Savaşı'nın ateşi kısa sürede Yunan sınırına dayanır ve sıçraması uzun sürmeyeceğe benzer, çünkü İtalyanlar Yunanistan'a bir ültümatom vermiş Faşist Mussolini, Yunanistan'ın Askeri Diktatörü General Meteksas'tan teslim olmasını beklemekteydi. Herkes Meteksas'ın teslim olacağını düşünüyordu zira Yunanistan ne askeri ne de mali olarak bir savaşı yürütecek bir güçte görünmüyordu.

1919 yılında ülkesini kaybedeceği bir maceraya sokmamak için çaba harcayan Meteksas, İtalyanların Arnavutluk'ta bulunan birliklerinin ülkesine girmesine "NE" yani "EVET" mi diyecekti, yoksa "OHİ" ‘’HAYIR’’ mı?

Ve 28 Ekim 1940 tarihinde Yunanistan İtalyanların teslim olun notasına onurlu bir yanıt verdi "OHİ"yani "HAYIR". Böylece 3 yıl sürecek olan savaş başladı, Yunanlılar bu üç yıl boyunca yalnız İtalyanlar değil, Almanlarla da savaşmak zorunda kaldı ve 300.000’i aşkın canın yitirilmesi ile sonuçlanan bir savaş yaşadı.

Yunan halkı bu savaş sürecinde çok büyük acılar ve açlıklar çekti ama bu onurlu davranışından hiç pişman olmadı ve bu "HAYIR" gününü bir ulusal bayram olarak kutlamaya başladı.
(Batı Trakya Ekspres)

  
1065 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın