• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam192
Toplam Ziyaret5240857
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan'a ulaşan göçmen sayısı yarım milyon


Yunanistan'a ulaşan göçmen sayısı yarım milyon


Bu yıl Yunanistan'a giren göçmen sayısı yarım milyona ulaştı. Avrupa ülkeleri Balkanlarda sınır kapılarına yığılan göçmenlerin durumunu ele almak üzere toplanıyor.

Bu yıl içinde 'a giren göçmenlerin sayısı yarım milyona ulaştı.  Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne göre, Yunanistan'a giden göçmenlerin sayısı günde 8 bini buluyor.

Yunanistan üzerinden diğer Avrupa Birliği (AB) ülkelerine geçmeye çalışan göçmenler de Balkan ülkelerinin sınırlarına yığılmış durumda. Hırvatistan'dan gelen göçmenlerin artması üzerine Slovenya sınırına asker yerleştirdi.

Macaristan ise, Cuma gecesi güneydeki Hırvatistan sınırını güvenlik gerekçesiyle kapatmış, bunun üzerine göçmenlerin bir kısmı daha ağır ilerleyen Slovenya güzergahına yönelmişti.

Daha önceleri günde 2 bin 500 göçmen alacağını bildiren Slovenya, Cuma gününden bu yana ülkeye giriş yapanların sayısının 19 bin 500'i bulduğunu belirterek AB ülkelerinden yardım istedi.

Slovenya Başbakanı Miro Cerar, "nüfusu iki milyon olan küçük bir ülkenin, daha büyük Avrupa ülkelerinin bile baş edemediği bir sorunu durduracağı ve çözeceği yanılgısına kapılmak hatadır" diye konuştu.

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, 2015'te Avrupa'ya varan göçmenlerin sayısı rekor düzeye ulaştı.

Bu yıl içinde şimdiye kadar çoğu Türkiye üzerinden, 650 bin göçmen Avrupa'ya ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde ise bu rakam 280 bin olmuştu.

AB'den acil toplantı çağrısı

Balkanlardaki göç krizi üzerine Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bazı Avrupa ülkelerini acil bir zirve toplantısına çağırdı.

Komisyondan yapılan açıklamaya göre Pazar günü düzenlenecek mini zirveye Avusturya, Hırvatistan, Bulgaristan, Makedonya, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Romanya, Sırbistan ve Slovenya liderlerinin katılması bekleniyor.
  
963 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın