• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam39
Toplam Ziyaret5282326
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
SOSYAL BİLİMLERDE HALİMİZ
SOSYAL BİLİMLERDE HALİMİZ

Psikoloji bir milletin kültürü ile göbekten bağlı bir bilim dalıdır.Sadece Batı değerleri ve Batı’nın gözünden kendi halkına,insana bakarsan göreceğin” Afrikalı yabancı” halidir!

Kendi değerlerinin dışında, kültür bilmeden psikoloji eğitimi bilgi değil, ezberdir. Çünkü o teorilerin hepsinin bu kültürde karşılığı yok. Kültür yoksa hangi insan tedavi edilecek? Ağır psikiyatrik vakalar!

Ben ABD’de çalıştım 20 sene çok iyi bilirim diye bir kural yok.Tam tersine iki bakış açısı gelişiyor:Biri buradaki insan daha zayıf,duygusal,içe kapalı gibi kesin önyargılarla değerlendirme(nasıl değerlendirme ise?) Ya da bu din ve kültürde kadın ezilir,bunun gereği ne denirse yap!Kadın mısın alttan al harika kocanı idare et!Erkek misin araziye uy çok sivrilme!

Psikolog öncelikle kendi yargılarını,inançlarını,düşüncelerini hastaya empoze edemeyen ve etik olarak etmesi yasaklanan insandır.Biz neler duyduk!!!

Ben bu camiayı iyi bilirim,sen o camiayı gül gibi müşterileri paylaşır geçinir gideriz!!!Yok ya!!!Bu mu psikolojik danışmanlık?

Muhafazakar denen kesimden insanların Leyla ile Mecnun, Ferhat ile Şirin gibi en temel Doğu edebiyatı şaheserleri ile dalga geçmesi hiçbir şeyi muhafaza edemeyen,zavallı bir kopyacılığın dışa vurumudur. Kendi kültüründen bihaber şaklabanlık yapar.Yaparken de değerleri ucuzlatır,içini boşaltır.

Batı bilimi insanı yumurta ve sperme indirgeyen zihniyeti ile ekranlara yapışmıştır.O nedenle de aşk sadece cinsellik,akıldışı bir oyunu olarak gösterilir. Bencil,vahşi ve insanı dışlayan Batı kültürü açısından bu doğrudur.O sadece kendi egosantrik dünyasından bakarak değerlendirir. O nedenle yabancı bir çok isim sayıp,bilimsel demek sadece zavallı bir egonun şaklabanlığıdır.

Türk kültürü binlerce yıllık birikiminde kainatı bir bütün olarak algılamış,insanı da bu düzen içinde yüceltmiştir. İslam’ın insanı en üst mertebeye koyması da kültürümüzle uyumlu olduğundan en iyi uygulamayı yüzlerce yıl yapan millet olmuştur. Kadına erkeğe, hayvana ağaca ve çiçeğe saygı duymuş,sevmiştir. Sevgi temelli bir hayata bakış vardır.

Bunun içini boşaltarak kafa kesen gençler üretenler bunun sorumluluğunu üstlenecekler. Çaresi yok!Sadece gençlere küfretmek indirgemeci bir tavır.Onlar için ne yaptın?Evladını nasıl yetiştirdin?Neler yaptın bir anlat bakalım dersek kaç kişi özel çabadan ,kişisel örnek olma ahalinden söz edebilir? Para ver,giydir yeterli sanan zihniyet Milli olmayan eğitime de kafa tutamamıştır.

Aşk ile hayata bakan,işini yapan insanlar küçümsenmesi yerine yüceltilmelidir. Çünkü aşk içeriden dışarıya doğru akan bir nehirdir. Birini aşkla sevmekle başlar aşkla hayata,insana, tabiata bakmakla devam eder.Ölünceye kadar insan olmanın merdivenlerini çıkmak ve inanmakla süslenir.

Pop kültürün laflarıyla komedi haline sokulan “muhabbet” kültürü yok edilir. Pop kültürün ürünü olanların muayenehanesi,yeri ,işi dolar taşar. Ama gerçek boynu bükük kalır.

Toplumu kapalı kadınlar açık kadınlar,inanan erkekler,içen içmeyenler diye devamlı bölenler topluma nifak sokanlardır.Bu nifak kocaman duvarlar ördü insanların arasına.Nefret ekti. Bundan kazananlar kim? Bir toplum bütündür. Ortak değerleriyle millettir. Bölmeye çalışanlar değerleri yok edenler,ahlakı yozlaştıranlardır. 

Batı bilimi ezbercileri yüzünden Türkiye sosyal bilimlerde en geride dünyada. Neden?İngilizce sosyal bilim mi okunur? Kendi dilini bilmeyenden sosyal bilimci mi olur? 

Dil yoksa zihin ve düşünce de yok! Yeni kavramlar üretmeyen ,üretmekten aciz akademi sadece papağandır.Zihinleri kirletmekten başka iş yapmıyor. Ne ciddi araştırmalar var, ne ciddi bilim insanı.

  
1143 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın