• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret5282325
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
BULGARİSTAN’DA TÜRK VE MÜSLÜMANLARA UYGULANAN ASİMİLASYON GİZLİ BELGELERİ
BULGARİSTAN’DA TÜRK VE MÜSLÜMANLARA UYGULANAN ASİMİLASYON GİZLİ BELGELERİ

BELGE NO :85 (Cilt-1 Sayfa No:400-402) “Bulgaristan Türklerinin evlerinde yapılan aramalarda Türk Milliyetçiliğini öven yayınlar ele geçirilmiştir.


Bulgaristan Halk Cumhuriyeti Başsavcılığı izni ile 11.08.1983 tarihinde (İsim belirtilmiyor)….. evinde yapılan aramada BKP ve eski öğretim üyesi (Muhtemelen Profesör Milliyetçilik faaliyetleri nedeniyle işinden atılmış),Kliment Ohridski Universitesi,Balkan Enstitüsü,Bibliograf  olarak görev yaptığı dönemlerde, diğer üç kişi ile birlikte örgütün çekirdeğini oluşturdukları ve Bulgaristan’da Milliyetçilik faaliyetleri yürüttükleri tespit edilmiştir. Dört Bulgaristan Türkü aralarında yakın ilişkiler içinde oldukları ve ellerindeki belirtilen amaçla basılı yayınları birbiri ile değiştirdikleri tespit edilmiştir.

…..Evlerinde büyük miktarda Türkçe yazılmış kitaplar (büyük kısmı yasal olmayan yollardan temin edilmiş) bulunmuştur.Bunlar Milliyetçilik,Bulgar karşıtı,Sovyet karşıtı,Antikomünist ve Dini içerikli yayınlardan oluşmaktadır.

…….Aralarında Türk Milliyetçiliğin İdeoloğu Ziya Gökalp’in kitapları,Prof.İ.Kafesoğlu “SSCB’nin bugünkü politikaları” kitabı dahil büyük miktarda belirtilen içerikte Türkiye’de basılan yayınlar ele geçirilmiştir.

Yine bu yayınlarda Osmanlı İmparatorluğu’nun yüceliği (öven),Türk Kültür ve Sanatı,Ankara Türk Dil ve Edebiyat Enstitüleri tarafından basılmış kitaplar.Milliyetçi “Ülkü”,”Yankı” “Türk

Kültürü” Dergileri de ele geçirilmiştir.Bu yayınların bir kısmı ……. Tarafından “Bulgarca-Türkçe tematik sözlük” çalışmasını hazırlamak için kullandığı (yayını engellenmiştir) tespit edilmiştir….Başka çalışmalarında ise Bulgaristan Türklerinin kökeninin Anadolu’ya dayandığı “kanıtlanmakta”,yine eski ve yeni Türk Literatürü ile “Bulgaristan’da Türk Kültür Anıtları” kitapları,…..evinde ayrıca Milliyetçi ve Dini içerikli kitaplar ve Türkiye ve Yugoslavya’da basılmış dergilerin içeriğinde 35.sanat yılını kapsayan yazıları da ele geçirilmiştir.

….. Evinde en fazla miktarda Milliyetçi ve Dini  İçerikli yayın ve kitaplar ele geçirilmiş.Türk Folkloru,Türk Sanatı, Din ve Kültürü ile ilgili kitaplar da kendisi tarafından yazılan “Bulgar ve Türk paralel Özdeyiş ve Atasözleri” kitabı için kullanıldığı anlaşılmıştır.Bu kitapta bizim halkımızın özdeyişlere sahip olamayacağı,var olanların tümü de Türklere ait olduğu “kanıtlanmaya” çalışmaktadır.Yine şahsın evinde bulunan önemli miktarda kitabın da sahibi olmadığı,bir kısmının kapatılan Turan Cemiyetlerine ve Eski Müftülük ve Cami Kitaplıklarından alınan eserler ile Sofya Üniversitesi Rektörünün aramakta olduğu,çalınan diploma çalışmalarından oluştuğu anlaşılmıştır.

Evlerinde ele geçirilen kitap ve literatür toplam 2 bin civarında olup,bununla dört Türkün daha fazla Milliyetçilik çalışmaları yapmalarına mani olunduğu gibi,buna tevessül eden diğerlerine de örnek teşkil edecektir”

Belgede Türk asıllı Sofya Üniversite Öğretim Üyelerinden söz edilmekte ancak isimleri belirtilmemektedir, muhtemelen biri Profesör Balkan Enstitüsü’nde Bibliograf toplam dört kişi oldukları belirtilmekte, soya dönüş adı verilen asimilasyon uygulamaları başladığında her zaman yapmakta oldukları Görevlerini yaparken çalışmaları yapılan uygulamalara aykırı görülmüş ve işlerinden atıldıkları anlaşılmaktadır.Yine belgeye göre işten atıldıktan sonra muhtemelen eve götürüp  bulundurdukları kitaplarına da Türkiye’de basıldıkları ve izinsiz getirildikleri,Milliyetçilik ve Dini içerikli oldukları ve Sovyet S.C.Birliği ve Sistem eleştirildiği ve hatta Yugoslavya’da basılmış olan dergiler dahi mahzurlu görülerek iki bin civarında kitap ve dergiye el konulduğu anlatılmakta. Ayrıca (Türk) Milliyetçi bir Örgütün çekirdeğini oluşturdukları belirtilen bilim adamları Terör Örgütü kurmakla suçlanmaktadırlar. Burada Rejimin Asimilasyon uygulamaları sırasında ne kadar pervasızca ve evrensel hukuk normlara aykırı haraket ettiği anlaşılmaktadır.

Azınlık mensubu rejimin güvenini kazanıp bilim alanında ve bürokraside en üst seviyelere ulaşan bu kişilerin dahi hiçbir güvencesinin bulunmadığı belgeden anlaşılmaktadır.Sudan bahanelerle,sahte belgelerle bilim adamları suçlanmakta,ancak yargılandıkları konusunda bir bilgi verilmemektedir,sadece diğerlerine (Türklere) iyi bir Örnek teşkil edeceği belirtilmektedir.1971 Bulgar anayasasında azınlıklarla ilgili hükümlere yer verilmiş, hatta bir çok maddede azınlıkların temel hak ve menfaatlerinin korunacağı ve geliştirileceği de açıkça yer almıştır.Ancak buna rağmen bu dönemde en çok insan hakları ihlalleri Balkanlarda Bulgaristan’da tespit edilmiştir.Yine bu dönemde Bulgaristan genelinde kendi vatandaşı başkaca Türklere de ülke aleyhine faaliyet,kanunlara karşı gelme v.s. birçok davalar açılmış,yargılanmış ve mahkum edilmişlerdir.Bunu Komünist dönem Bulgar tarihinde 2.Dünya Savaşından sonra Komünist Rejim Döneminde İlk Devlet Başkanlığına getirilen ve Nazi Almanya’sı  döneminde Almanya’da Alman Meclisi Raistag’ın  yakılarak,son günlerin deyimi ile Kumpas kurularak Komünist Georgi Dimitrov ve arkadaşları tarafından yakıldığı suçlanması ile yargılanmış ve beraat etmişlerdir.Türk bilim adamlarına ve diğerlerine yapılan uygulamayı da buna benzetebiliriz,ancak birçoğu suçsuz oldukları halde hüküm giymiştir.
                                                                                                       06.04.2014 Ömer DORUK 

 

  
1321 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın