• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret5282324
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
‘GELENEKSEL MAŞKILI ŞENLİĞİ –DAVET-
‘GELENEKSEL MAŞKILI ŞENLİĞİ –DAVET-Rumeli Balkan Federasyonu Bulgaristan’dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Av.Cemal VATANSEVER’den Davet ve Duyuru


 
‘Her yıl düzenlenen ‘GELENEKSEL MAŞKILI ŞENLİĞİ’ 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü yapılacaktır.Tüm Rumeli-Balkan-Trakyalı Hemşehrilerimiz Davetlidir.
 

‘GELENEKSEL MAŞKILI ŞENLİĞİ’
 
Tarih         : 03 Mayıs 2014 Cumartesi

Yer            : Kobilane/Maşkılı köyü – Kırcaali - Bulgaristan

İrtibat Tel : +90 532 203 38 41 (Cemal Vatansever)
 

Av.Cemal VATANSEVER

Rumeli Balkan Federasyonu Bulgaristan'dan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı
Maşkılı Şenliği Düzenleme Komitesi Başkanı
 


 
 
 
 
Geleneksel şenlik ile ilgili Av.Cemal Vatansever:

“Doğduğumuz yerleri hiç unutmadık”

Kırcaali’nin Kobilyane /Maşkılı/ köyünde düzenlenen Mayıs şenliklerinin girişimcisi olan Organizasyon Komitesi Başkanı ve Rumeli Balkan Federasyonu Bulgaristan’dan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cemal Vatansever 1969 yılında 9 yaşında iken Hromitsa /Topallar/ köyünden Türkiye’ye göç etmiş ve 40 yıl sonra atalar topraklarına tekrar geldiğinde yakın çevresindeki dostlarıyla birlikte bu güzel organizasyonu desteklemeye karar vermişler.

Av.Cemal Vatansever 27 yıldır serbest avukatlık yaptığını, İstanbul- Eyüp’te ikamet ettiğini, Mecidiyeköy’de yazıhanesi olduğunu belirterek: “Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş olan orada iş adamı, hakim, savcı, avukat ve değişik hedef dairelerinde görev yapan değerli insanlarımız var. Maşkılı (Kobilyane) şenliğine destek verme fikrimi onlara açtığım zaman onlar da memnuniyetle kabul ettiler. Elimizden geldiği kadar biz bu desteği sağlamaya çalışıyoruz. Sözünü ettiğim arkadaşlarımın çoğu da benim müşterim. Onlarla fikir birliğine vardık ve Maşkılı (Kobilyane) köyüne ekonomik destek sağlamaya karar verdik. Böylece bir para fonu oluşturduk ve her sene o fonu buraya gönderiyoruz, bu güreş müsabakalarına ve diğer organizasyonlar için gerekli olan ekonomik ihtiyaçları sağlamış oluyoruz” dedi.

RBF Genel Başkan Yardımcısı Av.Cemal Vatansever organizasyonu destekleme amacını şöyle belirtti: “Daha çocukluğumuzdan biz bu panayırı hatırlıyoruz, burada yapılan şenlikleri hatırlıyoruz. Bu insanların bir araya gelmesi, birbirlerinden haberdar olması, birbirleriyle hal hatır etmeleri için gerekli ve çok faydalı bir organizasyon. Dolayısıyla bu organizasyonun yapılması gerekli diye düşünüyoruz. Şenlikte folklor gösterileri, futbol müsabakaları yapılıyor, milli sporumuz olan güreş turnuvası düzenleniyor. Gençlerimizi, çocuklarımızı spor yapmaya teşvik ederek, o sportif düşünce ve disiplinle kötü alışkanlıklardan kurtulmalarını, aktif, sportif, sağlıklı bir yaşam amaçlamalarını istiyoruz. En büyük gayemiz de bu zaten. Çevremizdeki gençleri bu müsabakalarla spora teşvik etmeye çalışıyoruz, hem de çevre köy ve kasabalardaki gençleri de burada yılın bir gününde yarışmaya davet ediyoruz ve dereceye girenleri mükafatlandırıyoruz”.

Kırcaali bölgesinde ve ülke genelinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı tüm bölgelerde eskiden düzenlenen köy şenliklerinin Türkiye’ye göç etmiş ve belli bir mevki sahibi olan vatandaşların maddi ve manevi desteğiyle tekrar canlandırılmasıyla ilgili vatansever şunları ifade etti: “Bizim burada yaşadığımız dönemle ilgili hatıralarımız var, gördüğümüz, yaşadığımız örf ve adetlerimiz var. Bunları biz hiç unutmadık. Doğduğumuz yerleri, bu toprakları, bu insanları hiçbir şekilde unutmadık. Zaman oldu buraya gelme imkanımız olmadı, ama ne zaman ki buraya serbest gelme imkanını elde ettik o zaman bize nispetle bu çevrede kalan insanların ekonomik, kültürel yönden sıkıntılar yaşadığını gördük. Bunu gidermek için ne yapabiliriz dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk şey finansal destek sağlamak oldu. Buradaki kültür ocaklarını, spor kulüplerini, diğer sosyal faaliyetleri destekleyerek, insanlarımızı bu şekilde hareketlendirmek, belli yerlere yönlendirmek istedik. “

(Kırcaalihaber)
  
2222 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın