• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret5282158
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanlı bildiğini okuyor.Şimdi de Atina'ya devlet töreni ile EOKA heykeli dikildi

Yunanlı bildiğini okuyor.Şimdi de Atina'ya devlet töreni ile EOKA heykeli dikildi


Yunanistan Selanik ve Dedeağaçta sözde Postus soykırım anıtı sonrası, şimdi de Kıbrıs sorununu çözümü amacıyla adadaki iki toplum arasındaki görüşmeler devam ederken, Atina şehir merkezinde devlet töreni ile Rum EOKA örgütünün anıtı dikildi
.
EOKA anıtının açılışını, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis birlikte yaptı.
 
Atina şehir merkezi yakınındaki Vasileos Aleksadru caddesi üzerinde bununa Santiago Parkı'na  dikilen heykele 'EOKA’nın 1955-1959 Kahraman Mücahitleri Anıtı' adı verildi. Heykel, EOKA’nın İngilizlere karşı direnişini simgeliyor.

Heykeltraş Aristidis Patsoglu’nun eseri, parmak yerine EOKA’cı figürlerin bulunduğu bir elden oluşuyor. Avuç bölümü de geleceğe olan iyimserliği anlatıyor.Rum lider Anastasiadis konuşmasında, Kıbrıs’ta bugünkü statükonun tehlikeli ve kabul edilmez olduğunu belirterek “Önümüzdeki yıllarda işgal altındaki Kıbrıs topraklarının Türkleştirilmesi gibi bir kabus, bir tehlike ile karşı karşıyayız” dedi.
 
1955 yılında Yunanistan ile birleşme (Enosis) amacıyla İngiltere’ye karşı direniş için Yunan General Yorgo Grivas tarafından kurulan silahlı EOKA örgütü, daha sonraki yıllarda Kıbrıslı Türkleri hedef aldı.

Rumlar, EOKA’nın İngilizlere karşı bir bağımsızlık örgütü olduğunu, adada Türklere karşı cinayetlerin, EOKA’nın 1971’de kurulan bir kolu olan EOKA-B tarafından işlendiğini savunuyor. Rumlar EOKA ile EOKA-B ayırımı yapıyor. 

Türkler ise  EOKA ile EOKA-B ayırımı yapmadan, Türkleri imha planı 'Akritas'ı hazırlayan ve uygulamaya koyan örgütün kurulduğu günden beri 'Türk düşmanı' olduğu görüşünde.


(Hürriyet)
  
1250 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın