• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret5282161
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
AB Bakanı Çavuşoğlu'nun Yunanistan temasları
AB Bakanı Çavuşoğlu'nun Yunanistan temasları

Yunanistan'nın başkenti Atina'da bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan Meclis Başkanı Evangelos Meimarakis, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yunanistan Delegasyon Başkanı Dora Bakoyanni ve Portekiz AB Bakanı Bruno Macaes ile görüştü.
 
Yunanistan'nın başkenti Atina'da bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu Yunanistan Meclis Başkanı Evangelos Meimarakis, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yunanistan Delegasyon Başkanı Dora Bakoyanni ve Portekiz Ab Bakanı Bruno Macaes ile görüştü.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu Atina'da

- Bakan Çavuşoğlu, Yunanistan Meclis Başkanı Meymarakis ile görüştü

- Çavuşoğlu: "En büyük arzumuz iyiye giden Türkiye-Yunanistan ilişkilerine birlikte katkı sağlamaktır. Hala bazı sorunlar var ama önemli olan diyalog ortamının olması" - Yunanistan Meclis Başkanı Meymarakis: "Bu görüşemede, her iki ülkenin her ne kadar sorunları olsa da demokratik bir çerçevede konuşabileceklerini göstermiş oluyoruz"

ATİNA Avrupa Birliği (Ab) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, en büyük arzularının "iyiye giden Türkiye-Yunanistan ilişkilerine" birlikte katkı sağlamak olduğunu ifade ederek, "Hala bazı sorunlar var ama önemli olan diyalog ortamının olması" dedi.

Ab Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılmak üzere başkent Atina'ya gelen Çavuşoğlu, Yunanistan Meclis Başkanı Evangelos Meymarakis ile görüştü.

Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, Meymarakis ile Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) Avrupa'nın değerleri için birlikte çalıştıklarını hatırlattı. Çavuşoğlu, "Orada edindiğimiz tecrübelerle ülkelerimize hizmet etmeye çalışıyoruz. En büyük arzumuz iyiye giden Türkiye-Yunanistan ilişkilerine birlikte katkı sağlamaktır. Hala bazı sorunlar var ama önemli olan diyalog ortamının olması" diye konuştu.

Yunanistan'ın, Türkiye'nin Ab üyeliği için verdiği desteğe teşekkür eden Çavuşoğlu, Yunanistan'ın dönem başkanlığı önceliklerini de Avrupa için memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

- "Bir arkadaşımı ağırlar gibi karşılıyorum"

Yunanistan Meclis Başkanı Meymarakis de Çavuşoğlu'nun AKPM Başkanlığı döneminde çok kez görüş alışverişinde bulunduklarını hatırlattı.

"Burada kendisini bir arkadaşımı ağırlar gibi karşılıyorum" diyen Meymarakis, "Özellikle her iki tarafı da ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunacağımızı düşünüyorum. Ayrıca bu görüşmede, her iki ülkenin her ne kadar sorunları olsa da demokratik bir çerçevede konuşabileceklerini göstermiş oluyoruz" diye konuştu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu Atina'da

Çavuşoğlu:

- "Türk ve Yunan meclisleri arasında dostluk grubu kurulması ilişkilere katkı sağlayacak"

- "Yunanistan'dan Ab Dönemi Başkanı olarak beklentimiz var" ATİNA Avrupa Birliği (Ab) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Türk ve Yunan meclisleri arasında dostluk grubu kurulmasının son dönemde iyiye giden ilişkilere katkı sağlayacağını söyledi.

Ab Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'na katılmak üzere Atina'da bulunan Çavuşoğlu, Yunan yetkililerle yaptığı ikili temasları kapsamında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Yunanistan Delegasyonu Başkanı Dora Bakoyanni ile görüştü.

Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada, "eskiden beri dost" olarak tanımladığı Bakoyanni ile sıcak bir atmosferde geçen görüşmede Avrupa konularının yanı sıra Türk-Yunan ilişkilerini konuştuğunu ifade ederek, iki ülke arasında karşılıklı güven artırıcı adımların daha da sıklaştırılması gerektiğini belirtti.

- "Parlamenter diplomasisini işin içine katmak lazım"

Türkiye ile Yunanistan arasında birçok alanda ilişkilerin iyiye gittiğini belirten Çavuşoğlu, parlamenter diplomasinin önemine vurgu yaptı.

Türk ve Yunan meclisleri arasında dostluk grubu oluşturulmasının ilişkilere olumlu etki yapacağını belirten Çavuşoğlu, "Birçok alanda ilişkiler iyiye gidiyor. Bir çırpıda, bir oturumda 17 anlaşma imzalıyoruz. Siyasi ilişkiler iyi. Kıbrıs'ta müzakere devam ediyor. Hem Yunanistan hem de Türkiye destek veriyor. Böyle güven artırıcı adımlar atmamız lazım. Özellikle parlamenter diplomasiyi bu işin içine katmamız lazım. Var olan mevcut sorunlar da samimi ortamda görüşülebilsin. Konuşulabilsin" diye konuştu.

- "Artık her sorun konuşuluyor"

Türkiye ile Yunanistan arasında artık her türlü sorunun konuşulduğunu anlatan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Diyalog kanalları var. Parlamenter diplomasi ile başka bir yolu daha açmış olacağız. Ancak biliyorsunuz, Türkiye ve Yunanistan meclisleri arasında bir dostluk grubu hala yok. Bu dostluk grubu nasıl kurulabilir, bu konudaki Meclis Başkanımızın iyi dileklerini ve görüşme arzusunu ilettim. Bununla ilgili Yunan Meclis Başkanı'nda da kararlılık ve arzu var. İnşallah bir araya gelirler ve dostluk grubu kurulur. Artık kurulsun."

- "Yunanistan'ın desteğini somut olarak görmek isterdik"

Çavuşoğlu, Türkiye'nin Ab perspektifiyle ilgili sorular üzerine, Yunanistan'ın Ab Dönem Başkanlığı'nın önceliklerini olumlu bulduğunu ancak Türkiye'nin de bu konuda beklentileri bulunduğunu belirtti.

Türkiye'nin her dönem başkanı ülkeden olduğu gibi Yunanistan'dan beklentisinin yeni fasılların açılması olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi, özellikle 23. ve 24. fasılları biliyorsunuz. Güney Kıbrıs Rum yönetimi bloke ediyor. Şu anda, Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Diğer taraftan müzakereler devam ediyor. Şu anda diğer ülkeler ve Yunanistan kendi iç politikasındaki gelişmelerden dolayı bunlara odaklanmış değil. Öyle görünüyor ki Yunanistan'ın dönem başkanlığında maalesef en az bir faslın bile açılması mümkün gözükmüyor. Yunanistan'ın genel prensip olarak bizim üyeliğimize desteği var. Her zaman ve dönem başkanlığından önce de başından beri destek veriyor. Ama biz isterdik ki bu dönem başkanlığında somut olarak bunu göstersinler. Biz, bu yıl içerisinde birden fazla faslın açılmasını bekliyoruz. Artık İtalya'nın dönem başkanlığına nasip olur inşallah."

Çavuşoğlu, Atina'daki ikili temasları çerçevesinde Portekiz Ab Bakanı Bruna Macaes ile de bir araya geldi.

Görüşme, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

  
1262 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın