• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret5282324
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
RBF GENEL BAŞKANI KAYSERİ-BÜNYAN KARACAÖREN KÖYÜNÜ VE DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ.
RBF GENEL BAŞKANI KAYSERİ-BÜNYAN KARACAÖREN KÖYÜNÜ VE DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ.

Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Sayın Ayhan Bölükbaşı Kayseri-Bünyan-Karacaören köyünde bulunan ve Federasyonumuza yeni katılan Karacaören Köyü Derneği ve yönetim kurulunu ziyaret etti.

Karacaören köyünün tamamı Lozan Anlaşması sonrası mübadele ile 1925 yılında Selanik ve civarından getirilen mübadillerden oluşmaktadır.

Kısa bilgi notu:

1486 Yılında Karamanoğlu Beyliği Osmanlı İmparatorluğuna yenilgisinden sonra Konya-Karaman'daki Türklerden Müslüman olanlar Batı Trakya,Selanik,Volos ve civarına..Hatta Kozan'a (Bugünki Kozani diye anılan yer) sürülmüşlerdir.

Osmanlının son dönemleri olan 1912 Balkan savaşı ve sonrasında başlayan göçlerle ve en nihayetinde 1923 Lozan anlaşması sonucu sonrasında mübadele ile Anavatana geri dönüşler başlamıştır.

1924-1933 yılları arası devam eden mübadele ile 1644 aileden oluşan 6150 nüfus Kayseri ve civarına yerleştirilmiştir.1925 yılında İzmit ve İskenderun limanlarından bu yöreye yerleştirilen ailelerden olan Karacaören köyü ahalisi de Selanik ve Kozan Türklerindendir.

1486 yılında aslen Türk olup fakat dini Ortodoks ve Karamanlı olan KARAMANİDES diye anılan Türkler, diğer Karaman'lı Müslümanlar gibi Rumeli’ye gönderilmemiş Türkiye içinde sürgün edilmişlerdi.

Lozan anlaşmasında din esasına göre mübadele yapıldığından, Mübadelede Karaman'lı Ortodoks Türkler de Yunanistan'a gönderilmişlerdir.Mübadele sonrası aslen kilise olup daha sonra camiye dönüştürülen kapıda da KARAMAN TÜRKÇESİ ile Yunanca alfabe ve Türkçe olarak bir yazıt kalmıştır.

 

BALKAN SAVAŞI VE SONRASI YUNANİSTAN’DAKİ TÜRKLERİN ÇEKTİKLERİ KÖY SAKİNLERİ TARAFINDAN İLK AĞIZDAN ANLATILMIŞTIR.-YAZININ ORJİNİNE DOKUNULMAMIŞTIR. YORUM KATILMAMIŞTIR-.


Habibe Dönmez 1892 Selanik Serfice Ebiler Köyü Doğumlu

Eşi Ramazan Ali Dönmez

Çocukları; Nesibe Özmen Ebiler Doğumlu, İsmail Dönmez Ebiler Doğumlu, Arif Dönmez Karacaören Doğumlu, Nasuh Dönmez Karacaören Doğumlu, Mehmet Dönmez Karacaören Doğumlu..

Habibe Dönmez 1974 yılının Aralık ayında Karacaören köyünde hakkın rahmetine kavuşmuştur.
 
 Habibe Dönmez’ in anılarından;

‘Ebiler, Memler Velendos kasabası arasında ki İncekara (Velendos) ırmağının arasında dağlık bölgesinde Rum çetelerinin kurmuş oldukları örgütler zamanlı zamansız gece gündüz halkın işe gittiği veya gitmediği zamanlarda köylere baskınlar yapılıyor.

Köylerdeki hayvanlar telef ediliyor veya eşkiyalar tarafından koyun, keçi, inek etinden sütünden gücünden yararlanılan her türlü hayvanları önlerine katıp götürüyorlar veya mal meral yok ediliyor lodolar (Saman yığını) yakılıyor, Tarladaki ekinler yakılıyor samanlıklar ateşe veriliyor insanların hayatını devam ettirmeleri için ne gerekli ise tamamını veya bir kısmını yok ediyorlar yakıyorlar veya telef ediyorlar.

Halk gece dışarıya yalnız çıkamıyor. Dışarıya çıkanlar ise gündüzden anlaşarak birkaç kişi birden çıkmak zorunda kalırlar. Bazen geceleri köy halkı sırayla silahlarıyla birlikte nöbet tutuyorlar.

Çoğu zaman kapılar pencereler kapalı tutulmasına rağmen gün bacalarından içeriye giriyorlar veya yakılmış ateş topları atıyorlar. (Gün bacası havalandırma ve çetelere karşı sığınma amaçlı evin ortasından çatıya çıkan baca)

Resmen bir yıldırma, sindirme bulunduğu yeri terk etmeleri için ellerinden geleni yapmaktadırlar.

Bu baskınlara karşı Selanik’te Mitroviç’ te Kozana’ da Karaferye’ de ve buralara bağlı kazalarda, köylerde ve diğer yerleşim merkezlerinin tamamında Türkler tarafından karşı kurulmuş birlikler.

____________


1902 doğumlu Kardeşim.. 21 yaşında Nasuh ta vardır tığ gibi delikanlı en az 100 - 120 kilo iri yapılı ve cüsseli taşı sıksa suyunu çıkartır.

Bire bir karşılıklı iki kişiye üç kişiye kendisini vermez köyün ormanlık ve dağlık kısmında hayvanları otlatmaya gittiğinde yaymakta olduğu 400 koyun ve keçiden bazılarını kendilerine vermelerin isterler çeteler fakat kendisine güvenen Nasuh bu isteği kabul etmez bunun üzerine hava karardığında.

Rum çeteler tarafından kıstırılır ve vurulur en az üç yerinden kurşun yarası alır fakat cüsseli olduğundan dolayı üç dört kilometrelik mesafeyi yaralı olmasına rağmen yürüyerek köye kadar gelir.

Ama mecali yetmez ve köyün yakınlarında yere yıkılır ve oracıkta can verir yiğittir delikanlıdır. Bunun üzerine köy halkı toplanır ve çete avına çıkar ama Yunan ordusu olayı öğrenin öğrenmez buralara müfreze gönderir.

Yunan ordusu halkın örgütlenmesini önler ve bu olaya adı karışanlar bir şekilde kaybolurlar veya saklanırlar ve bulunamazlar.

Fakat ordunun bu tür olaylara göstermelik müdahaleleri sonucu Rum çetelerinin işine gelir ve işin dozunu kaçırırlar zaman zaman ellerindeki malları cebren güç kullanarak alırlar.

Hatta bizim köyde bu tür olaylar yaşanmadı ama velendoz tarafında yunanlılarla iç içe yaşayan veya yakın köyü yunanlı olan Türk köylerinde namussuzluk bile yaptıklarını duyduk.

Bizim köy ve civarlarındaki köylerin % 100 ü Türk olduğundan dolayı başka yörelere ve köylere göre taciz tecavüz ev baskınları mal kaçırma adam öldürme ekine mahsüle zarar verme olayları başka yerlere göre en azda veya yok denecek kadar azdı.

Bu yiğit delikanlı kim vurduya gider gençliğinin baharında geride ay parçası gibi güzel bir kız çocuğu ve dul bir hanımı bırakır. Daha sonra mübadele yapılınca Dul kalan hanımı Kayserinin Zincidere köyüne yerleştirilirler burada tekrar evlendikten sonra belirli bir süre daha kalırlar ve Manisa’nın Saruhanlı İlçesine yerleşirler. Burada kızından iki kız çocuğu olur.

-----------------------------------------
Anlatan kişi 1917 Selanik Serfice Ebiler doğumlu Habibe YILMAZ ın anlatımı HİDAYET YILMAZ ;

Selanik service Ebiler köyü halkından; İbrahim YILMAZ’ ın Hidayet ve Hasan adında iki çocuğundan ilkidir.

Köydeki yaşamını, ormandan kesilen ağaçları at arabası ile Velendos kasabasına taşıyarak ve yük taşımacılığı yaparak evini geçindiren, nafakasını kazanan kendi halinde dini bütün bir insandır.

Velendos kasabasından, at arabası ile gelirken, yolda karşılaştığı Türk direnişçilere yol tarifi yapar.

Bunu fark eden rum çeteler; Hidayeti köyün girişinde çevirerek sıkıştırırlar ve sorguya çekerler. Türk direnişçileri görüp görmediğini ve hangi tarafa gittiklerini sorarlar, fakat cevap alamazlar.

Rum çete lideri kostas, bu durum üzerine sinirlenir ve hidayeti köye gidene kadar takip ettirir.

Hidayet; Köyün girişinde bulunan çeşmede atlarını durdurur ve abdest almaya başlar, rum çeteciler ibret olsun diye, diğer köylüleri korkutmak ve yıldırmak için. Çeşmenin başında vururlar. Geriye dul bir hanım ve bir kız çocuğu vardır. Fakat şu anda neredeler mezarları nerede kimse bilmemektedir. ALLAH rahmet eylesin.
 

Kaynak: Sait Dönmez -Karacaören Köyü

Gönderi için Sayın Sait Dönmez’e teşekkür ederiz.
 

Karacaören Köyü ile ilgili daha fazla bilgi için:

 http://www.karacaoren.net/ linkini tıklayınız.
 
 Genel Başkan Ayhan Bölükbaşı:
 
Ülkemizin Sanayi ve Turizm Kenti KAYSERİ..!!! Bu Şirin İlimizin Bünyan İlçesine Bağlı Lozan Anlaşması Gereği 1925'te Mübadil Olarak Tamamı Selanikten Getirilip Yerleştirilen bir çok Köy Olup Onlardan Biri Olan KARACAÖREN köyü.!!!!
 
Bu şirin Köyü Ziyaret Etmeme Vesile Olan Sait Dönmez Dostumuza, Muhtarımız İsmail Kılınç Beye ve Dernek Başkanı Hüseyin Özkan Beyefendilere ve Köyün Sakinlerine Misafirperverlikleri Dolayısıyla Teşekkürler Ediyoruz.
 
Federasyonumuza da Katılma Kararı Almış Olan Bu Şirin Köyümüzün Dernek Yönetimine de Başarılar Diliyoruz.
 
------------------------------------

RUMELİ BALKAN TÜRKLERİ FEDERASYONU BAŞKANI ÇOK KIYMETLİ BAŞKANIMIZ SAYIN AYHAN BÖLÜKBAŞI BEYEFENDİ 01.04.2014 SALI GÜNÜ KAYSERİ BÜNYAN KARACAÖREN KÖYÜNE GELEREK BİZLERİ ONURLANDIRMIŞTIR.

KENDİSİNE EN DERİN VE SAMİMİ DUYGULARIMIZI İLETİYOR VE TEŞEKKÜR EDİYORUZ SAYGILARIMIZLA

KAYSERİ BÜNYAN KARACAÖREN KÖYÜ ADINA

SAİT DÖNMEZ
 
 


  
3582 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın