• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret5282158
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yunanistan’a Tatil veya İş Seyahati


Yunanistan’a  Tatil veya İş Seyahati
 

Yunanistan’a tatil veya iş için seyahat edeceklere faydalı bilgiler


01.04.2014

YUNANİSTAN


VİZE

Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen ya da transit geçmek isteyen umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımız Yunan vize rejimine göre vizeye tabidirler. Hususi, hizmet ve diplomatik pasaport hamilleri vizeden muaftırlar. Schengen Anlaşması’na dayanan Yunan vize rejimi, havalimanlarında uçak değiştirecek, yani Yunanistan’dan transit geçecek olan umuma mahsus pasaport sahibi vatandaşlarımıza dahi vize zorunluluğu getirmektedir. Yunanistan’da meydana gelen bir kazada yakınlarına ulaşmak amacıyla vize talebinde bulunulması gibi olağanüstü haller dışında sınır kapılarında vize verilmesi uygulaması bulunmamaktadır. Bu itibarla, diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan ve yaz döneminde yıllık izinlerini kullanmak üzere Yunanistan üzerinden ülkemize gidip dönecek vatandaşlarımızın, yola çıkmadan önce, ikamet ettikleri ülkelerdeki Yunanistan temsilciliklerinden “çift transit” vizelerini temin etmiş olmaları gerekmektedir. Pasaportlarda aranan asgari geçerlilik süresi, vize süresinin bitiminden itibaren 3 aydır.

Schengen sistemine dahil Avrupa Birliği ülkelerinde ikamet eden oturma ve çalışma izni hamili vatandaşlarımız, Yunanistan’dan geçişlerinde vizeden muaf tutulmaktadırlar. Bu durumdaki vatandaşlarımız turistik amaçla Yunanistan’da 3 ay kalabilme hakkına sahiptirler.

Yunan sınır makamları, AB ülkelerinde ikamet eden bazı vatandaşlarımızın, çocukları için oturma izni çıkartmamış olmaları nedeniyle sınır kapılarında sorun yaşadıklarını ifadeyle, vatandaşlarımızın, çocukları için çıkartacakları özel oturma izinlerini beraberlerinde bulundurmalarını veya kendi oturma izinlerine çocuklarını da kaydettirmelerini tavsiye etmektedirler.

PİLOT VİZE UYGULAMASI

Yunanistan 2013 yılı yaz sezonunu kapsayan dönemde Ege’de bulunan bazı adalarına kısa süreli turistik geziler için girişi kolaylaştıran geçici projeyi uygulamaya koymuştur. Proje bu yıl 30 Nisan- 30 Ekim 2013 tarihleri arasında uygulanacak olup, Rodos, İstanköy, Meis, Sakız, Sisam ve Midilli adalarını kapsamaktadır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahibi Türk vatandaşları ile Schengen müktesebatını uygulayan tüm Üye Devletlerinin vatandaşları sözkonusu vize alma yükümlülüğünden muaf tutulmuştur.

Yunan adalarına seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili vatandaşlarımız, Türkiye’de Bodrum, Dikili, Foça, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, Kuşadası ve Kaş gibi tatil yörelerinde faaliyet gösteren seyahat acentelerine, seyahatten en az 3-4 gün öncesinden başvurmaları gerekmektedir. Biletlerini satın almalarının yanısıra sözkonusu vizenin alınabilmesini teminen seyahat acentesine aşağıdaki belgeleri ibraz etmeleri ve vize harçlarını ödemeleri gerekmektedir.

1.En az 6 ay geçerli pasaportun aslı (seyahat süresince hazır bulundurmak üzere)

2.Pasaportun renkli fotokopisi (1 adet)

3.Yeni çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)

4. Elektronik ortamda doldurulmuş vize başvuru formu (1 adet)

5.Otel rezervasyonu belgesinin örneği (1 adet)

6. Gidiş-dönüş feribot bileti (seyahat acentesi tarafından verilecektir)

7. 35 Euro vize harcı

8. Acente hizmet harcı

Seyahat acenteleri, feribot biletlerinin satın alınmasından sonra, yolcu tarafından ibraz edilen ilgili doküman ve diğer belgeleri, yolcunun varış tarihinden en az 24 saat önce elektronik ortam üzerinden yetkili Yunan makamlarına göndererek, onay almaktadırlar.

Seyahat acenteleri belgelerini teslim eden yolculardan Rodos, İstanköy, Meis, Sakız, Sisam, Midilli gibi Yunan Adaları’na seyahatlerinden en az 24 saat önce, seyahatlerine ilişkin onayın verilip verilmediğinin kontrol edilmesini istemektedirler.

Adaya varışta, sınır güvenlik görevlilerine ibraz edilmek üzere, pasaport, Schengen Vizesi formunun aslını, ziyaret amacı ve kalış süresini gösterir belgeyi hazır bulundurmaları beklenmektedir. Giriş koşullarının tamamen yerine getirildiğine kanaat getirilmesi halinde, Yunan gümrük makamları azami 2 girişli en fazla 15 gün ikamet süreli vize vermektedirler.

YOL GÜZERGAHI VE SINIR KAPILARI

a) İgoumenitsa-İpsala

- Karayolu

İtalya limanlarından hareket eden feribotların uğradığı, genellikle Avrupa ülkelerinde ikamet eden veya çalışmakta olan bazı vatandaşlarımızın karayoluyla Türkiye’ye gitmek amacıyla kullandıkları Yunanistan’ın İgoumenitsa Limanı’ndan hareketle Yanya (Ioannina), Grevene (Grevena), Kozani, Veria, Selanik (Thessaloniki), Serez (Serres), Kavala, İskeçe (Xanthi), Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç’tan (Alexandrapouli) geçilmektedir.

Egnatia Otoyolu (Egnatia Odos) olarak adlandırılan yolun tamamı otoyol olarak hizmet vermekte olup toplam mesafesi 670 km’dir.

Yolun 250 km’lik İgoumenitsa- Yanya - Grevena - Kozani bölümü virajlıdır.

Ayrıca Kavala’nın kuzeyinden geçen bölümlerinde de keskin virajlar bulunmaktadır.

Otoyolda seyrederken meydana gelebilecek acil durumlarda, polisin yanı sıra, 1077 nolu telefon aranarak otoyol kontrol merkezine ulaşılabilmektedir.


Egnatia otoyolu, gidiş-geliş toplam dört şeritten oluşmakta ve kesintisiz olarak İpsala Kara Hudut Kapımız karşısındaki Yunan Kipi gümrüğüne kadar rahat ulaşım imkanı sağlamaktadır. Egnatia otoyolu üzerinde halen akaryakıt istasyonu bulunmamakta olup, istasyonlara otoyol üzerinde bulunan kavşaklardan (INTERCHANGE) çıkmak suretiyle ulaşılabilmektedir.

Bu kavşakların isimleri, Türkiye’ye doğru sırasıyla aşağıdadır:


- Galipsos (No:28A)
- Moustheni (No:28B)
- Eleftheroupoli (No:28C)
- Palio (No:30) (çıkışsız)
- Agios Syllas (No:31)
- Aspra Chomata (No:32)
- Perni (No:32A)
- Chrysoupoli (No:33)
- Xanthi West (No:34)
- Xanthi East (No:35)
- Iasmos (No:36)
- Komotini West (No:37)
- Komotini East (No:38)
- Mesti / Sapes / Maronia (No:39)
- Makri / Alexandroupoli (No:40)
- Alexandroupoli (No:41)
- Industrial Area / Dimokritos Airport / Alexandroupoli (No:42)
- Feres / Soufli (No:43)

İgoumenıtsa-İpsala Arası Gişeler

GİŞELER

TİRİA POLİMİLOS MALGARA ANALİPSİ
ÜCRET
A 1,70 € A 1,70 € A 1,70 € A 1,70 €

B 2,40 € B 2,40 € B 2,40 € B 2,40 €
C 6,00 € C 6,00 € C 6,00 € C 6,00 €
D 8,40 € D 8,40 € D 8,40 € D 8,40 €

A – Motorsiklet B – otomobil C – Otobüs D - Ağır Vasıta

Yaz tatili dönemi münasebetiyle gerek Kipi/İpsala sınır geçiş noktasından Türkiye’ye giriş yapmayı tercih eden, gerekse dönüş yolunda bu noktadan çıkış yapan vatandaşlarımız, özellikle Temmuz-Ağustos aylarında uzun araç kuyrukları oluşturmaktadır.

Egnatia otoyolu üzerinde, Evros İli sınırları içinde, Kipi gümrüğüne yaklaşık 10 km. mesafedeki "Feres / Soufli" kavşağından çıkış yapılmak suretiyle, kuzey istikametinde yaklaşık 100 km.’lik Sofulu (Soufli)-Dimetoka (Didimotiho)-Kumçiftliği (Orestiada)-Kastanies güzergahını izleyerek Pazarkule Kara Hudut Kapımıza da ulaşılması mümkündür. İpsala gümrüğüne kıyasla bu kapımız, sınırın her iki tarafındaki altyapı ve personel yetersizliği nedeniyle vatandaşlarımızca çok az tercih edilmekte, ancak, özellikle Edirne çıkışındaki TEM otoyolu bağlantısı nedeniyle, Kipi-İpsala gümrüklerinin tamamen tıkandığı zamanlarda alternatif olarak kullanılabilmektedir.

b) Patra-İpsala

- Karayolu

İtalya limanlarından hareket eden yolcu gemilerinin uğradığı Yunanistan’ın güneyindeki Patra Limanı’ndan hareketle Korint (Korinthos), Atina (Athens), Lamia, Larissa, Katerini, Selanik (Thessaloniki), Kavala, İskeçe (Xanthi), Gümülcine (Komotini) ve Dedeağaç’tan (Alexandrapouli) geçilmektedir. Korint-Atina (84 km) ve Atina-Lamia (214 km) otoyolu hizmete girmiştir. Korint-Larissa arası toplam 432 km’dir. Selanik’ten itibaren Egnatia Odos’a bağlanmaktadır.

Toplam uzunluğu 1.130 km. olan Patra-İpsala hattı, hiç durmamak suretiyle ortalama 13 saatte kat edilebilmektedir. 762 km. uzunluğundaki Patras-Selanik bölümü, standardı yüksek olmamakla birlikte otoyol niteliğinde olup, ücretli geçişe tabidir.

Patra-İpsala Arası Gişeler

Gişeler
Patra Korinth Elefsina Afıdnes Thiva Tragana Pelazgıa Moshohori

Km
0km 130km 60km 60km 35km 40km 80km 86km

Ücret
A 2.20 A2,20 A2,20 A1,40 A1,70 A1,65 A1,90 A2,10

B 3,10 B3,20 B3,20 B2,05 B2,55 B2,40 B2,70 B3,10
C7,90 C8,10 C8.10 C5,20 C6,25 C6,10 C6,60 C7,60
D11,00 D11,40 D11.40 D7,25 D8,80 D8,50 D9,30 D10,70

A – Motorsiklet B – otomobil C – Otobüs D - Ağır Vasıta

Volos – Kavala Gişeler

Gişeler Moskohori Makrihori Pirgetos Leptokaria Eginiou Malgara Analipsi
Ücret
A 2,10 € A 1,00€ A1,40€ A 1,40€ A1,60€ A 1,70€ A 1,70€

B 3,10 € B 1,40€ B 2€ B 2€ B 2,20€ B 2,40€ B 2,40€
C 7,60 € C 3,50€ C 5€ C 5 € C 5,60€ C 6€ C 6€
D 10,70 € D 4,90€ D 7€ D 7€ D 7,90€ D 8,40€ D 8,40€

A-Motosiklet B-Otomobil C-Otobüs D-Ağır Vasıta

c) Doirani ve Evzoni Sınır Kapıları (Makedonya-Yunanistan):

-Karayolu

Makedonya Cumhuriyeti üzerinden geçiş yaparak, ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın, Kuzey Yunanistan’ın Kılkış (Kilkis) iline bağlı Evzoni ve Doirani sınır kapılarından Yunanistan’a geçerek, Selanik (Thessaloniki) ve Batı Trakya üzerinden Türkiye’ye gitmeleri mümkündür. Bahsekonu güzergahın bir bölümü otoban, bir bölümü ise tek şeritli yol şeklindedir.

Makedonya Cumhuriyeti’nin Vize Uygulaması

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan Makedonya Cumhuriyeti’nin 2009 Aralık ayından itibaren Schengen ortak vize sistemine dahil olması üzerine, Avrupa’da yaşayan ve bir AB üyesi ülke vatandaşlığı bulunan vatandaşlarımızın, AB sınırları içerisinde yaptıkları seyahatlerde olduğu gibi, AB kimlik kartı/nüfus belgesi ile Makedonya’dan geçmeleri mümkün hale gelmiştir.

d) Kakavia Sınır Kapısı (Arnavutluk-Yunanistan):

-Karayolu

Arnavutluk üzerinden Yunanistan’a giriş yaparak, ülkemize gitmek isteyen vatandaşlarımızın, Kuzey Yunanistan’ın Florina vilayetine bağlı Kakavia Sınır Kapısından geçiş yapmaları mümkündür. Yanya’dan (İoannina) itibaren Egnatia otoyolundan Selanik (Thessaloniki) ve Batı Trakya güzergahını takip ederek, İpsala sınır kapısına ulaşan yol, büyük bölümünün virajlı ve engebeli olması nedeniyle genellikle vatandaşlarımız tarafından tercih edilmemektedir.

e) Denizyolu

İtalya Limalarından Yunanistan’a hareket eden feribotların tamamı, Yunanistan’ın Adriyatik Denizi’ndeki kuzey limanı olan İgoumenitsa Limanı ve güney limanı olan Patra Limanı’na uğramaktadırlar. Deniz yolunu kullanan vatandaşlarımızın, özellikle yaz aylarında zor durumda kalmamaları için İtalya-İgoumenitsa/Patra-İtalya gemi biletlerini önceden temin etmeleri önem taşımaktadır.

Bilet temini veya feribota binmek amacıyla liman sahalarına ve çevresine gelen vatandaşlarımızın, bekleme süreleri içinde tüp gaz ve mangal kullanılmamaya, yemek/çay yapmamaya, çevreyi kirletmemeye, ayrıca feribotlara bindikten sonra gemilerde can güvenliğini büyük ölçüde tehlikeye soktuğundan dolayı kamaralarda tüp gaz kullanmamaya özen göstermeleri önem taşımaktadır.

GÜMRÜK

Yunanistan’a girişte serbest olarak sokulabilecek ve çıkışta götürülebilecek döviz miktarı 10.000.-Avro veya karşılığı dövizdir. Bu meblağı aşan miktarın gümrük makamlarına beyan edilmesi gerekmektedir.

AB ülkelerinden Yunanistan’a yolcu beraberinde getirilen eşyalar konusunda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ancak, Yunanistan’ın giriş yapılan ilk AB ülkesi olması halinde, kişisel kullanım amacı dışında ülkeye sokulduğu izlenimi uyandıran ve değeri 200 Avro’yu aşan eşyalardan gümrük vergisi alınmaktadır. Bu sınır, 15 yaş altındaki kişiler için 100 Avro’dur. Kişi başına 1 litre alkollü içki ile 1 karton sigara gümrüğe tabi değildir. Ateşli silahlar, patlayıcı ve silah yapımında kullanılan kimyevi maddeler ile uyuşturucu maddelerin ülkeye sokulması yasaktır. Av tüfeği ithali, tüfeğin ülke mevzuatına uygun olarak iktisap edildiğine dair belge ibrazı halinde kabul edilebilmektedir. Bu kurallar, transit geçişler için de geçerlidir.

AB ülkelerinden Yunanistan’a sokulmak istenen ev hayvanları için, gelinen ülkenin yetkili veteriner makamlarınca düzenlenmiş ve kuduz dahil, yaptırılan aşıları gösteren aşı defteri gerekmektedir. AB haricindeki ülkelerden ve ülkemizden Yunanistan’a sokulacak kedi ve köpekler için aşı defterinin yanı sıra, kuduz aşısı tarihinden 30 gün sonra yapılacak kuduz testinin sonucunu gösterir belge istenmektedir. Ayrıca, kedi ve köpeklerin hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın mikroçip taşıması ve 7 aydan küçük olmaması gerekmektedir.

Kuş türlerinin (papağan dahil) Yunanistan’a sokulması ise kuş gribi salgınından sonra yasaklanmıştır.

KARAYOLLARININ DURUMU VE GÜVENLİK

Yunanistan’da karayollarının durumu genel olarak iyi olmakla birlikte, Batı Avrupa ülkelerinden hareketle Türkiye'ye gitmek üzere Yunanistan'dan geçen vatandaşlarımızın, mesafenin uzunluğu nedeniyle yorgunluktan kaynaklanan dikkat azalmasının yol açtığı kazalara sebebiyet vermemeye dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu nedenle vatandaşlarımızın zaman zaman molalar vermeleri, kurallara uymaları ve hız tahdidini dikkate almaları tavsiye olunur.

Polis trafik ekipleri, otoyol boyunca muhtelif noktalarda bulunan radarlara yakalanan sürücülere, uyruğuna bakmaksızın ceza kesmekte müsamahasız davranmaktadırlar. Otoyol boyunca 120 km/saat olan hız sınırına uyulması önem arz etmektedir.

Ayrıca, özellikle yaz döneminde şehir içi ve şehirlerarası trafikte çok sayıda motosiklet bulunması, özellikle sol şeride geçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir husustur.

Trafik cezaları ve hapis cezası öngörülen trafik suçları ile kazaya sebebiyet verme durumunda uygulanan mevzuat ve yaptırımlar:

-Aşırı hız: Aşırı hız halinde para cezası, azami hızdan saatte 20 km’ye kadar fazla hızla gidilmesi halinde 40.- Euro’dur. Azami hızdan saatte 21 km’den fazla hızla gidilmesi halinde 100 .- Euro para cezası tahsil edilmektedir.

-Kırmızı ışık ihlali : 700.- Euro – 60 gün süreyle ehliyet, 20 gün süreyle ruhsat alıkonuluyor.

-Hatalı sollama yapmak : 80-700.- Euro arası para cezaları ve 20 gün ehliyet ve plakanın alıkonulması
-Emniyet kemeri takmamak : 350.- Euro - 10 gün süreyle ehliyet alıkonuluyor.

-Park yasağı ihlali : 40-150.- Euro –Ehliyet ve plaka 10 gün süreyle alıkonuluyor.

-Otobüs yolundan sürmek : 200.- Euro

-Park halindeki bir aracın yanına park ederek ikinci bir sıra oluşturmak: 40 Euro –Ehliyet ve plaka 10 gün alıkonuluyor

-Alkollü araç kullanmak :
Kanında, 0,25-0,40 promil oranında alkol bulunan sürücüler 200 Euro para cezası ile Suçüstü Mahkemesi’ne sevk edilmektedir.

Kanında, 0,41-0,60 promil oranında alkol bulunan sürücülerden 700 Euro para cezası alınmakta ve 3 ay için araç plakası, ruhsat ve ehliyete el konulmaktadır.

Kandaki alkol oranının 0.61 promilin üstünde olduğu hallerde sürücü 3.000 Euro para cezası ile cezalandırılmakta, Suçüstü mahkemesine sevk edilmekte ve asgari 2 ay hapis cezası ile araca el konulmaktadır.

Ayrıca ehliyete 6, plakaya ise 3 ay el konulur.


Yaralanmaya sebebiyet verme durumunda, ilgili önce savcılığa, ardından Suçüstü Mahkemesi’ne sevk edilmektedir.

Trafik kazasına neden olan şartların değerlendirilmesinden sonra, para cezasının yanısıra 3 aydan, 1 yıla kadar hapis cezası verilebilmektedir. Sözkonusu cezalar, para cezasına çevrilememektedir.


Trafik kazası sonucu bir insanın ölümüne sebep olan sürücü çıkarıldığı mahkemece suçlu bulunursa, ihmalle ölüme sebebiyet vermekten dolayı 3 yıla kadar hapis cezasına mahkûm edilebilmektedir.

Öte yandan, Atatürk Evi’nin bulunduğu, her dönemde vatandaşlarımız ve ülkemizdeki tur şirketleri için önemli bir turistik destinasyon olan Selanik şehrine yolcu taşıyan turizm şirketlerine bağlı çalışan otobüslerimize, sınır kapısında, Gümülcine-Kavala-Selanik güzergahında ve Selanik’e gelmelerini müteakiben şehir içinde sık sık kontrol uygulanmaktadır.

Otobüslerimize ve tur şirketlerimize, Selanik içinde park yasağı olan yerlere araçları park etmeleri, kontrol sırasında bazı belgeleri ibraz edememeleri veya teknik eksiklikleri sebebiyle Yunan trafik polisi tarafından yüklü miktarda trafik cezası kesilebilmekte, araçların plakaları sökülebilmekte, buna bağlı olarak otobüs şoförlerimizden ve vatandaşlarımızdan Selanik Başkonsolosluğumuza şikayet telefonları gelmektedir.

Sıklıkla rastlanan bu gibi durumlarda Yunan polisinin esasen yasalara aykırı bir uygulama içine girmemeleri nedeniyle vatandaşlarımız ya da Başkonsolosluğumuz tarafından duruma müdahalede bulunulamamaktadır.

Turların genellikle hafta sonu düzenlenmesi ve kamu dairelerinin kapalı olması sebebiyle, şoförlerimiz trafik polisi tarafından kesilen para cezalarını ödeyemeyerek ve el konulan plakalarını alamayarak daha da mağdur olmaktadırlar.

Benzer mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Başkonsolosluğumuzca yapılan araştırma sonucunda otobüslerde gümrük ve trafik polisi kontrollerinde bulundurulması zorunlu olan belgeler ve teçhizat aşağıda sunulmaktadır:


Gümrük için:

1. İnterbus

2. Yurt dışı için yeşil kart (sigorta)

3. Türk acente tarafından hazırlanmış yolcu listesi

4. Yunanistan’da işbirliği yapması gereken acente ile sözleşme (tasdikli)


Trafik polisi için:

1. Takografın otobüsü kullanan şoföre ait olması,

2. Otobüsün arka kısmında, arkadan gelen araçların sürücülerinin görebilmesi için 80 veya 90 km hız limiti etiketi bulunması,

3. Yangın söndürme cihazı bulundurulması ve dolum yılının otobüsün trafiğe çıktığı yıl olması.”

TEMSİLCİLİK İRTİBAT BİLGİLERİ VE YARARLI BİLGİLER

Yunanistan genelinde acil numaralar:

-Polis İmdat: 100 (tüm ülke genelinde geçerlidir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

-Ambulans: 166 (tüm ülke genelinde geçerlidir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

-Otomobil arıza: ELPA (Yunan Otomobil Kurumu-tüm ülke genelinde): Tel: 104 00 (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

-INTERAMERICAN (Tüm ülke genelinde yol yardımı sağlayan özel şirket) Tel: 1158 (Ücret karşılığı çekme hizmeti vermektedir) (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

1. T.C. Atina-Pire Başkonsolosluğu:

Adres: 22, Vasileos Pavlou Str. Paleo Psychiko 154 52, Athens-Greece

Tel : 00 30 210 671 48 28, 00 30 210 672 11 53, 00 30 210 672 98 30

Nöbetçi Telefon: 00 30 6946564870

Faks: 00 30 210 677 64 30

Yararlı olabilecek telefonlar:

BMW: 00 30 210 9406333, 00 30 9406334
Mercedes: 00 30 6944354700
Opel: 00 30 210 6068812
Fiat: 00 30 210 3425723
Ford: 00 30 210 5709900
VW: 00 30 210 994554
Toyota: 00 30 210 5544666
Peugeot: 00 30 210 5761111

Ulaşım:

Eleftherios Venizelos Atina Havaalanı: 00 30 210 3530000
THY Atina Bürosu: 00 30 210 9885700-01
Metro : 00 30 210 6792399

Otobüs işletmeleri (KTEL) : 14505 (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)
Dış hat otobüs : 00 30 210 8233235
Otobüs, gemi seferleri genel bilgiler : 1440 (Sadece Yunan telefonlarından aranabilmektedir)

Liman Müdürlükleri

Pire Liman Müdürlüğü : 00 30 210 4593000
İgoumenitsa Liman Müdürlüğü : 00 30 26650 22235
Lavrio Liman Müdürlüğü : 00 30 22920 25249
Rafina Liman Müdürlüğü : 00 30 22940 22300
Patra Liman Müdürlüğü : 00 30 2610341002

2. T.C. Gümülcine Başkonsolosluğu:

Adres: Ionon 14, 69100 Komotini (Gümülcine) -Greece

Tel : 00 30 25310 83420 / 83421

Nöbetçi Telefon: 00 30 6942779333

Faks : 00 30 25310 32761

Yararlı olabilecek telefonlar:

Kavala Polis Komutanlığı: 00 30 25106 22215
İskeçe (Xanthi) Polis Komutanlığı: 00 30 25410 84104
Gümülcine (Komotini) Polis Komutanlığı: 00 30 25310 36708
Dedeağaç (Alexandroupoli) Polis Komutanlığı: 00 30 25510 37386
Kipi Sınır Polisi: 00 30 25550 31224, Nöbetçi memur: 00 30 25550 31100
Kipi Gümrük Müdürlüğü:00 30 25550 88863

İpsala Gümrük Müdürlüğü: 00 90 284 616 15 83
İpsala Gümrük Müdürlüğü Faks : 00 90 284 616 15 73 / 616 15 85
İpsala Kara Hudut Kapısı Emniyet Amirliği: Tel/Faks 00 90 284 616 14 20

Yunan Otomobil Kurumu (ELPA), (Araç arızası durumunda ücret karşılığı hizmet vermektedir), Tel : 0030 104 00

Avukatlar

Kavala ve İskeçe:

Adnan Peçenek Tel: 00-30-25410-66184
Ahmet Kara Tel: 00-30-25410-63530
Ahmet Kurt Tel: 00-30-25410-24746
Alev Kadri Tel: 00-30-25410-84991
Alev Şabanoğlu Tel: 00-30-25410-21789
Atalay Alioğlu Tel: 00-30-25410-83886
Ayla Eblük Tel: 00-30-25410-22824
Ayser Homko Tel: 00-30-25410-62300
Bahri Ramadan Tel: 00-30-25410-66014
Ekrem Sefer Tel: 00-30-25410-21894
Elçin Hacıibram Tel: 00-30-25410-23663
Elif Canbaz Tel: 00-30-25410-22988
Erkan KüçükhasanoğluTel: 00-30-25410-27020
Esra Süloğlu Tel: 00-30-6934350194
Fehmi Mehmetali Tel:00-30-25410- 20297
Gülbeyaz Karahasan Tel: 00-30-25410-20280
Gürkan Süleymanoğlu Tel: 00-30-25410-71767
Hasan Adem Tel: 00-30-25410-24009
Hürmüz Hakkıoğlu Tel: 00-30-25410-66184
Hüseyin Aga Tel: 00-30-25410-29541
İhsan Kahya Tel: 00-30-25410-20229
İlkay Agko Tel: 00-30-2541100796
Kenan Softa Tel: 00-30-25410-66731
Kıymet Sabrioğlu Tel: 00-30-25410-24320
Mehmet Ali Kehaya Tel: 00-30-25410-22988
Muzaffer Kabza Tel: 00-30-25410-22617
Naciye Kamberoğlu Tel: 00-30-25410-21280
Nalan Mustafaoğlu Tel: 00-30-25410-67442
Orhan Mehmetoğlu Tel: 00-30-25410-71767
Özer Talatoğlu Tel: 00-30-25410-21280
Raif Usta Tel: 00-30-25410-20229
Ramadan Nizam Tel: 00-30-25410-66731
Sabri Hacıibram Tel: 00-30-25410-23663
Semra Giroğlu Tel: 00-30-6973302089
Sibel Konde Tel: 00-30-25410-23663
Sinan Kavaz Tel: 00-30-25410-22824
Sinan N. Mola Tel: 00-30-25410-84818
Süheyla Kurak Tel: 00-30-25410-83800
Georgios Monios Tel: 00-30-2510-620777

Gümülcine ve Dedeağaç:

Adnan Mahmut İsmail Tel: 00-30-25310-71445
Ahmet Mehmet Tel: 00-30-25320-23103
Ayhan Şakir Tel: 00-30-25310-71860
Ayşe Sali Ahmet Tel: 00-30-25310-73405
Belgin Ahmet Tel: 00-30-25310-72010
Caner İmam Tel: 00-30-25310-71111
Cihan İmamoğlu Tel: 00-30-25310-22157
Deniz Memet Tel: 00-30-25313-00284
Emel Sadık Tel: 00-30-25310-72128
Emine Subaşılar Tel: 00-30-25310-71477
Emre Ahmet Tel: 00-30-69726 83082
Ercan Amet Tel: 00-30-25310-27875
Ergün Atlazoğlu Tel: 00-30-25310-85595
Fatih Süleyman Tel: 00-30-25310-85241
Ferda Ferat Tel: 00-30-25310-24900
Georgios Mavridis Tel: 00-30-25310-83349
Gizem Besim Tel: 00-30-2531402895
Gülay İsmail Tel: 00-30-6942811766
Güngör İlyas Tel: 00-30-25310-83890
Halil Mustafa Tel: 00-30-25310-27665
Hüseyin Hacı Memet Tel: 00-30-25310-22017
İlhan Ahmet Tel: 00-30-25310-70753
İlhan Mehmet Tel: 00-30-25310-31044
İlker Çavuşoğlu Tel: 00-30-25311-00979
Marina-Andriana VATANSEVER Tel:00-30-25510-27214
Mehmet Kiracı Tel: 00-30-25320-22717
Mehmet Memet Tel: 00-30-25310-22932
Memet Arnaut Tel: 00-30-25310-34433
Mustafa Hasan Tel: 00-30-25310-37380
Mustafa Hacı Hafuz Tel: 00-30-25311-01489
Mustafa Hatipoğlu Tel: 00-30-25310-70753
Mustafa Kara Hüseyin Tel: 00-30-25310-34393
Muzaffer Perende Tel: 00-30-25310-80385
Nursel Mehmet Tel: 00-30-6946589808
Önder Mümin Tel: 00-30-2531080385
Reyhan İmamoğlu Tel: 00-30-6938244363
Reyhan Kaşıkçıoğlu Tel: 00-30-25310-27098
Rıdvan Kocamümin Tel: 00-30-25310-29100
Sadık Ali Tel: 00-30-25310-30714
Şefaat Ahmet Tel: 00-30-25310-83172
Vildan Şerif Tel: 00-30-25310-71403

3. T.C. Rodos Başkonsolosluğu:

Kançılarya Adresi : Iroon Politechniou 10-12, 85100 – RHODES/GREECE

Sabit Telefon No. 1 : (0030) 22410/23362
Sabit Telefon No. 2 : (0030) 22410/23595

Nöbetçi Cep Telefonu: (0030) 694 658 53 02

Faks No. : (0030) 22410/27472

E-Posta : consulate.rhodes@mfa.gov.tr

Yararlı olabilecek telefonlar:

RODOS

Güney Ege Bölge Başkanlığı : (+30) 22413 60502 / 60503
Rodos Liman Başkanlığı : (+30) 22410 22220 / 28888
Onikiada A’ Bölge Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22410 44100 / 44127
Rodos Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22410 24138

İSTANKÖY (KOS)

İstanköy Liman Başkanlığı : (+30) 22420 26594 - 6
Onikiada B’ Bölge Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22420 28888 / 28863
İstanköy Limanı Pasaport Kontrol Dairesi: (+30) 22420 22177

MEİS (KASTELLORİZO)

Meis Liman Başkanlığı : (+30) 22460 49270
Meis Polis Karakolu : (+30) 22460 49333
Meis Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22460 49300

SAKIZ (CHİOS)

Sakız Liman Başkanlığı : (+30) 22710 44433
Sakız Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22710 81510
Sakız Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22710 44424

SİSAM (SAMOS)

Sisam Liman Başkanlığı : (+30) 22730 27318
Sisam Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22730 87310
Sisam Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22730 22290

MİDİLLİ (LESVOS)

Midilli Liman Başkanlığı : (+30) 22510 24115
Midilli Emniyet Müdürlüğü : (+30) 22510 48444 / 48422
Midilli Limanı Pasaport Kontrol Dairesi : (+30) 22510 28398

Seyahat Acentelerin Bilgileri:

Fethiye - Rodos – Fethiye

Yeşil Dalyan Seyahat Travel & Shipping Agency
Adres : Tuzla Mahallesi Adnan Menderes Blv. 594. Sokak No:26 D: Fethiye Türkiye
Faks : (009) 0 252 612 62 65
E-posta : info@yesildalyantravel.com
http://www.yesildalyantravel.com/tr/

Marmaris – Rodos – Marmaris

Yeşil Marmaris Turizm ve Yat İşletmeciliği A.Ş.
Adres : Marmaris, Barbaros Cd No:13, Muğla Türkiye
Telefon : (009) 0 252 412 6486
Faks : (009) 0 252 412 50 77
E-posta : info@yesilmarmaris.com
http://www.yesilmarmaris.com/

Nice Tours

Adres : Kordon Caddesi 6/1 D:4 48700 Marmaris Muğla Türkiye
Tel : (009) 0 252 412 96 10
Fax : (009) 0 252 412 96 12
E-posta : info@nicemarmaris.com
http://www.nicemarmaris.com/

Bodrum – İstanköy – Bodrum

Turkish Sealines

Adres : Turkish Sealines - Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi ( Cruise Port ) Türkiye
Telefon : (009) 0 252 316 22 22
Faks : (009) 0 252 316 62 22
Email : info@turkishsealines.com
http://www.turkishsealines.com

Bodrum Express Lines Feribot ve Hydrofil Seferleri

Adres : Kale Caddesi No: 18 Bodrum Türkiye
Telefon : (009) 0 252 316 10 87
Faks : (009) 0 252 313 00 77
Email : info@bodrumexpresslines.com
http://www.bodrumexpresslines.com

Bodrum Feribot İşletmeciliği

Adres : Çarşı Mahallesi İskele Meydanı, Kale Caddesi Gümrük Alanı, 48400 Bodrum
Telefon : (009) 0 252 316 08 82
Faks : (009) 0 252 313 02 05
Email : info@bodrumferibot.com
http://www.bodrumferryboat.com/

Çeşme – Sakız – Çeşme

Ertürk Travel & Shipping Co.
Adres : Beyazit Cad. No:6-7 Çeşme İzmir Türkiye
Telefon : (009) 0 232 712 67 68
Faks : (009) 0 232 712 62 23
Email : info@erturk.com.tr
http://www.erturk.com.tr/

Midilli – Ayvalık – Midilli

Jale Denizcilik Taşımacılık Turizm Gıda Dış Tic. Ltd. Şti
Adres : Yeni Liman Karşısı, 150 Evler Mah. Atatürk Cad. İriz Apt. No: 294/7 Ayvalık Balıkesir
Telefon : (009) 0 266 331 31 70
Faks : (009) 0 266 331 41 30
Email : info@jaletur.gr
http://www.jaletur.com

Turyol Tourism and Travel Agency

Adres : 150 Evler Mah. Atatürk Bulvarı Güzide Apt. Not:296/2 Ayvalık Balıkesir
Ayvalık Balıkesir
Telefon : (009) 0 266 331 67 00
Faks : (009) 0 266 331 60 07
Email : ayvalik@turyol.com
http://www.turyolonline.com

Kuşadası - Sisam –Kuşadası

Meander Travel
Adres : Cami Kebir Mahallesi Mahmut Esat Bozkurt Caddesi Turistik Site No: 14/5
Kuşadası Aydın
Telefon : (0090) 256 614 38 59
Faks : (0090) 256 612 72 95
Email : ferries@meandertravel.com
http://www.meandertravel.com/

4. T.C. Selanik Başkonsolosluğu:

Adres: Odos Agiou Dimitriou 151, 54634 Thessaloniki-Greece
Tel : 00 30 2310 965 070 73
Nöbetçi Telefon: 00 30 6970260565
Faks: 00 30 2310 965 084

Yararlı olabilecek telefonlar:

Selanik Yabancılar Polisi (Doğu Selanik): 00 30 2310 500 982-86

Selanik Yabancılar Polisi (Batı Selanik):00 30 2310 558 010-21

Selanik Trafik Polisi: 00 30 2310 559 959 veya 00 30 2310 557 541

Selanik Liman Müdürlüğü: 00 30 2313 325852
İgoumenitsa Liman Müdürlüğü : 00 30 26650 22235
Volos Liman Müdürlüğü : 0030 2421028888

THY Selanik Bürosu: 00 30 2310 477586

Metro Turizm Selanik Bürosu:
00 30 2310 237696 / 241545 / 500383


Otomobil arıza:

BMW : 00 30 210 994 34 33
Mercedes : 00 30 694 435 47 00 veya 00 30 10400
VW: 00 30 2310 530623
Fiat: 00 30 2310 553234
Renault: 00 30 2310 548231

Deniz Ulaşım:

Selanik Liman Müdürlüğü: 00 30 2313 325852
İgoumenitsa Liman Müdürlüğü : 00 30 26650 22235
Volos Liman Müdürlüğü : 0030 2421028888

ATATÜRK EVİ MÜZESİ

Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesi içinde bulunan Atatürk Evi Müzesi, Pazartesi günleri dışında, ülkemizdeki ve Yunanistan’daki resmi ve dini bayram tatillleri dahil haftanın her günü 10.00 – 17.00 saatleri arasında faaliyet göstermektedir. Müze, tüm ziyaretçilere ücretsiz olarak açıktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından başlatılan ve özenli bir şekilde modern müzecilik anlayışına uygun olarak sürdürülen restorasyon çalışmaları sonuçlanma aşamasındadır. Müzenin halihazırda yalnızca bahçe kısmı ziyarete açık olup Ev’in açılış tarihi mümkün olan en kısa zaman içinde kamuoyumuzla paylaşılacaktır. Müze bahçesine ziyaretçi girişi Başkonsolosluğumuz yerleşkesinin arkasındaki İsaias Sokak’tan gerçekleştirilmektedir.

Vatandaşlarımızın giderek artan sayılarda ve daha ziyade haftasonu sabah saatlerine denk gelecek şekilde Atatürk Evi’ni ziyaret etmelerinden kaynaklanan yoğunluk nedeniyle yerleşkeye girişte ve içeride Başkonsolosluğumuz görevlilerinin yönlendirmelerinin takip edilmesi önem taşımaktadır. En az bekleme süresiyle hizmet sunulabilmesini teminen, tur operatörlerinin ziyaret saatlerini öğleden sonrayı da kapsayacak şekilde düzenlemeleri yararlı olabilecektir.

Binanın ve bahçenin fiziki olanakları uyarınca tek seferde ancak belirli sayıda ziyaretçi kabul edilebilmektedir.

AYRICA DUYURULMASINDA YARAR GÖRÜLEN HUSUSLAR

-Yunanistan’a Girecek Otomobillerde Aranan Şartlar:

Vatandaşlarımız otomobilleri ile Yunanistan’a serbestçe seyahat edebilmektedirler. Otomobillerde “Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartı” (“Yeşil Kart”). Sözkonusu sigorta sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir.

Ayrıca, “Uluslararası Sürücü Belgesi”nin de ibrazı istenmektedir.


Yunanistan'daki karayollarında konaklamaya elverişli dinlenme tesisleri bulunmamaktadır.

Gece konaklamaya ihtiyaç duyulduğunda, yol kenarlarında veya araba içinde gecelemek yoluna gidilmemeli, hırsızlık olaylarının son yıllarda artması nedeniyle en yakın şehir merkezindeki otel/pansiyon tercih edilmelidir.


- Yunanistan’a gelen yasadışı göçmen sayısında son yıllarda büyük bir artış yaşanmasından dolayı, tatillerini Türkiye’de geçirdikten sonra mukim bulundukları Batı Avrupa ülkelerine dönüş yolunda, ülkemizden Yunanistan’a ve/veya Yunanistan’dan diğer Avrupa ülkelerine geçmek üzere yöntem arayan yasadışı göçmenlere karşı müteyakkız olmaları, kendi can-mal emniyetleri ve sorunsuz bir yolculuk geçirmeleri bakımından önem taşımaktadır.

Özellikle ağır vasıta sürücülerinin, vasıtalarının kasalarına bilgileri haricinde saklanabilecek olan yasadışı göçmenlere karşı dikkatli olmalarında fayda bulunmaktadır.


-Yerel makamların vatandaşlarımıza karşı genelde olumsuz bir tutumları görülmemektedir. Konaklanan yerlerde nadir de olsa hırsızlık vakalarına rastlanılabilmektedir. Böyle bir durumda zaman kaybetmeden yerel polis karakoluna başvurulması yararlı olacaktır.

-Hastaneler:

Yunanistan’daki hastanelerin büyük bölümü devlet hastanesi olup, sabah saat 08.00-14.00 arasında hasta kabul etmektedirler.

Bu saatler haricinde nöbet usulü çalışmaktadırlar.

O gün nöbetçi olmayan hastaneler, saat 14.00’ten sonra hasta kabul etmemektedirler.

Özetle, hafta içi dahil, saat 14.00’ten sonra hastaneye başvuracak vatandaşlarımızın, bu uygulama uyarınca o gün acil servisi nöbetçi olan hastaneyi öğrenerek, başvuruda bulunmaları gerekmektedir.


Selanik (Özel Hastaneler):

- Interbalkan European Medical Center (Tüm branşlar)

10 Asclepiou Str., Pylaia, 57001, Selanik
Tel: 00 30 2310 400 000
Fax: 00 30 2310 471 056
http://www.iatrikodiavalkaniko.gr/en

- St. Luke's Hospital (Tüm branşlar)

552 36 Panorama - Selanik
Tel :00 30 2310 380 000
Fax : 0030 2310 341 828
http://www.klinikiagiosloukas.gr

- “Genesis” Obstetrics, Gynaecology and Surgery Clinic (Kadın-doğum ve rehabilitasyon)

17th Noemvri Str, Pylaia, Selanik
Tel: 00 30 2310 984 000
Fax: 00 30 2310 984 460
http://www.genesishospital.gr/en

Oteller:

İgoumenitsa:

Jolly Hotel ** (Limana 50 m.) Angelika Palas Hotel ***
Etnikis Antistaseos 14, Agion Apostolon 145,
46 100 İgoumenitsa 46 100 İgouemnitsa
Tel: 26650 23972 Tel: 26650 26100
Çift Kişilik Oda: 50€ Çift Kişilik Oda: 75 €
Tek Kişilik Oda: 40 € Tek Kişilik Oda: 60 €

Yanya:

Palladion Hotel *** Alexios Hotel ***
Noti Botsari 1, Poukevil 14 & Karaiskaki
45 444 İoannina 45 444 İoannina
Tel: 26510 25856 Tel: 26510 24003
Çift Kişilik Oda: 80 € Çift Kişilik Oda: 70 €
Tek Kişilik Oda: 60 € Tek Kişilik Oda: 60 €

Patra:

Acropole Hotel *** Pavlina Beach ***
32, Ag. Andreou Poukevil 14 & Karaiskaki
Tel: 2610 33 13 02 Tel: 2693024040
Çift Kişilik Oda: 45 € Çift Kişilik Oda: 60-80 €
Tek Kişilik Oda: 35 € Tek Kişilik Oda: 50-70 €

Grevena:

Hotel Achilleion*** Aegli Hotel**
2. Km Grevena – Kozani yolu üzerinde Aimilianou 29,
Posta Kodu: 51 100 51 100 Grevena
Tel: 24620 85600 Tel: 2462 087120
Çift Kişilik Oda:115 € Çift Kişilik Oda: 90 €
Tek Kişilik Oda: - Tek Kişilik Oda: -

Kozani:

Hotel Aliakmon (**) Hotel Nefeli (***)
Eletehriou venizelou 38, 2Km. Kozani Ptolemaida yolu üzerinde
50100 Kozani Posta Kodu: 50 100
Tel: 00 30 24610 360 15 Tel: 00 30 24610 366 86
Tek Kişilik Oda: 50 Euro Tek Kişilik Oda: 40 Euro
Çift Kişilik Oda: 60 Euro Çift Kişilik Oda: 50 Euro

Veria:

Hotel Makedonia (***) Hotel Veria (**)
Kontogeorgaki 50, 6 Km Veria - Naousa
59 100 Veria 59 100 Veria
Tel: 00 30 23310 669 02 Tel: 00 30 23310 931 12
Tek Kişilik Oda: 60 Euro Tek Kişilik Oda: 50 Euro
Çift Kişilik Oda: 70 Euro Çift Kişilik Oda: 65 Euro

Selanik:

Met Otel ***** Mediterranean Palace Hotel*****
26 Oktovriou 48, Salamninos 3,
546 27 Thessaloniki 546 26 Thessaloniki
Tel: 2310 017000 T:2310 552554
Çift Kişilik Oda: 110 € Çift Kişilik Oda: 115 €
Tek Kişilik Oda: 110 € Tek Kişilik Oda: 100 €


Park Otel *** Esperia Otel **
Ionos Dragoumi 81 Olympou 58
546 30 Thessaloniki 546 31 Thessaloniki
Tel: 00 30 2310 524121 Tel: 00 30 2310 269321
Çift Kişilik Oda: 60 € Çift Kişilik Oda: 60 €
Tek Kişilik Oda: 50 € Tek Kişilik Oda: 50 €

Gümülcine:

Chris&Eve (****)
Tel: 00 30 25310 33560 -61-62 -63
Gümülcine-Dedeağaç Yolu 3. Km.
Tek Kişilik Oda: 45 Euro
Çift Kişilik Oda: 55 Euro.


Kaynak yazı TC Dışişleri Bakanlığı sitesinden alınmıştır.  
3492 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın