• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.55448.5887
Euro10.082510.1229
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret5282161
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
DEB Partisi İlk Mitingi Düzenledi!
DEB Partisi İlk Mitingi Düzenledi!

DEB partisi ilk mitingini 29 Mart 2014 akşamı Işıklar-İpion köyünde düzenledi. Mitinge DEB Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, Işık Sadık Ahmet ve Levent Sadık Ahmet’in yanısıra Kozlukebir belediyesi başkan adayları Hasan Kaşif, Saadettin Şakir Hüseyin, Rıdvan Ahmet ve İbrahim Şerif, Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Başkanı Mehmet Emin, Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu katıldılar.

Mitinge Mustafa Aliçavuş’un, “Ekonomik kriz bir yandan, verilmeyen haklar bir yandan, bu ülkede üçüncü sınıf olarak yaşamak bir yandan. Oturup bunları seyredemezdik. Bundan sonra DEB partisi hem siyasi arenada olacak, daha güçlü bir şekilde halkıyla bütünleşecektir.” Sözleri ilgiyle karşılandı.
 
Ben onurlu ve gururlu bir Batı Trakya Türküyüm.
 
Kalabalık bir soydaş topluluğunun izlediği miting rahmetli Dr. Sadık Ahmet’in oğlu Levent Ahmet’in kısa konuşmasıyla başladı. Ahmet: “Ben Sadık Ahmet’in oğluyum. Ben onurlu ve gururlu bir Batı Trakya Türküyüm. İnşallah bu gece burada bismillah deyip rahmetli Sadık Ahmet’in hedefleri ve hayalleriyle kurmuş olduğu Dostluk Eşitlik Barış- DEB partisiyle, hayal olan, ama gerçek olacak olan bir ilke imza atmak için bu akşam sizlerle beraberiz.” Görüşlerine yer verdi.
 
DEB Partisi Genel Başkanı Mustafa Aliçavuş, bir ilke imza attıklarını, bölge halkı, Batı Trakya halkı ve özellikle de rahmetli Dr. Sadık Ahmet’in oğlu ve eşine verdikleri destekten dolayı teşekkür etmek istediğini söyledi.
 
Mustafa Aliçavuş konuşmasının devamında da 2010 yılından itibaren DEB partisini yeniden yapılandırdıklarını, Batı Trakya Türklerinin partilere yönlendirildiğini, %3 seçim barajı getirildiğini ve Yunan Devleti’nin böl, parçala, yönet taktiğini uyguladığını vurguladı.
 
Batı Trakya Türkleri davasında Avrupa’daki Batı Trakyalılarla hareket ettiklerini, Avrupa’da ses getirdiklerini ve FUEN gibi uluslar arası kuruluşlara üye olduklarını belirtti ve sözlerini Türklerin yaşadığı sorunları dile getirerek sürdürdü.
 
Selânik’te yaşayan insanlarımıza bir camiyi ve Müslüman mezarlığını çok görüyorlar.
 
Mustafa Aliçavuş, “Selânik’te, yaşayan Müslüman Türk toplumu var. Selânik’te yaşayan insanlarımıza bir camiyi ve Müslüman mezarlığını çok görüyorlar. Dimetoka’da yaşayan Müslüman Türk kardeşlerimizin Kur’an kursuna ve cesarete ihtiyaçları vardı. Kendilerini yalnız hissediyorlardı. Onlarla da birlikte oluyoruz. Rodos ve İstanköy’e gidiyoruz. Nerde bir Müslüman-Türk kardeşimiz varsa bizler onların ayağına gideceğiz…
 
Lozan’dan doğan haklarımızda bir ilerleme kaydedemiyoruz.
 
Uzun yıllardan beri mücadele ediyoruz, ama bir sonuç alamıyoruz. Lozan’dan doğan haklarımızda bir ilerleme kaydedemiyoruz. Azınlığımız bitmek ve tükenmek üzere. Azınlığımız her yönden bilincini yitirmek üzere. Ekonomik kriz bir yandan, verilmeyen haklar bir yandan, bu ülkede üçüncü sınıf olarak yamak bir yandan, oturup bunları seyredemezdik. Bundan sonra DEB partisi hem siyasi arenada olacak, daha güçlü bir şekilde halkıyla bütünleşecektir.
 
Osmanlı’nın bıraktığı vakıflar bizim elimizde değil!
 
Vakıflar sorunu var. Ecdat bunları Batı Trakya Türklerine baksın diye bıraktı. Eğer vakıflar bizim elimizde olsaydı, bugün azınlığımızın en azından on tane fabrikası, iki hastanesi, on tane de özel okulu olurdu. Ecdadımız Osmanlı’nın bıraktığı vakıflar bizim elimizde değil!..
 
Biz kendi müftülerimizi işbaşına getireceğimizi zannederken, Azınlığa bir de 240 İmam yasası dayatıyor.
 
Yıllardan beri Batı Trakya Türklerinin müftülerini seçtiğini söylüyoruz. Ama Yunan Devleti gözlerini kapamış, kulaklarını tıkamış, Azınlığı duymazlıktan geliyor. AB üyesi olalı otuz yılı aştın. Belki insafa gelirsin de Lozan doğan sorunlarımızı çözersin. Ama bunların insafa geleceği yok. Biz kendi müftülerimizi işbaşına getireceğimizi zannederken, Azınlığa bir de 240 İmam yasası dayatıyor. Kendi dininizi Yunanca öğretin diyor…”
 
Asırlık camilerimizi tamir etmek istiyoruz, minarelerimizin boyuyla uğraşıyorlar. Kilisenin çanını geçmesin falan filan. Biz şimdi bunları söylemeyelim mi?...
 
Eğitimimiz içler acısı. Kapatılan okullarımız ne olacak? Türkiye’den yeterli sayıda kontenjan öğretmeni gelmiyor. Beğenmediğimiz S.Ö.P.A.’yı kapattılar, ileride Eleni’ler, Niko’lar Azınlık okullarında görev yapacaklar! Susalım mı?...
 
Davaya başlangıç günü bugün!
 
Biz ses vermedikçe, dik durmadıkça, dava peşinde koşmadıkça biliniz ki almaya devam edecekler. Kaybedecek günümüz yok. Gün bugün. Davaya başlangıç günü bugün! Eğer biz, bir gün daha geç kalırsak, yarınlarımız, çocuklarımız ve geleceğimiz yok olacak…
 
Eğitimde Yunan anaokullarına gideceksin dayatmasını yapıyorlar. Biz Türküz, iki dilde anaokulumuz olsun, hayır olmaz Yunan anaokuluna göndereceksiniz diyorlar. Biz uzlaşmak istiyoruz. Biz çift dilde diyoruz. Kabul etmiyorlar…”
 
Basınımıza iki yıldan bu yana bedel ödetmek istiyorlar. Millet ve Gündem gazetelerine binlerce evro tazminat kestiler. Neden? Azınlığın sesini susturabilmek için…
 
Kötü anlamda ne yapmak isteseniz hep azınlığa yapıyorsunuz.
 
Azınlığın çoğu tütüncü. Azınlığı sömürüyorlar. Değerinin altında gidiyor. Belki tütüncülerin bir fabrikası olacak. Önümüzdeki günlerde Kırklari’ndeki fabrikayı Levent kardeşimle birlikte göreceğiz. Tütün primi kalkıyor. Hep Azınlığa vuruyorsunuz. Kötü anlamda ne yapmak isteseniz hep azınlığa yapıyorsunuz. Bu böyle gitmeyecek. Çare DEB partisi. Azınlığın kendi gücü. Biz yollara düştük bir kere. Bundan sonra durmak yok, yola devam.
 
Yassıuyuk Barajı da on üç yıldan bu yana bitirilmiyor.
 
Su sorunları var. Yunan köylerinin hepsinde artezyen var. Tarlalarını istedikleri gibi suluyorlar. Bizden teknolojik olarak elli yıl daha ilerideler. Ayırımın bu kadarı olur mu? Ircanhisar’a sizlerin de ödediği vergilerle bir baraj yaptılar. Yunan köyü Ircanhisar bu barajdan yararlanıyor. Civardaki Türk köyleri yararlanamıyor…
Yine Yassıuyuk Barajı da on üç yıldan bu yana bitirilmiyor. Sırf Azınlık ekonomik anlamda çöksün, başkaldıramasın diye bunu bilinçli yapıyorlar…”
 
Mustafa Aliçavuş’un konuşmasından sonra DEB Partisi eski genel başkanlarından Işık Sadık Ahmet kürsüye geldi, partiye her türlü desteği vereceklerini ve AP seçimlerine katılmasını istedi.
 
Miting, belediye başkan adaylarının kürsüye çıkıp hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirmeleriyle sona erdi.

(rodoprüzgarı)
  
1388 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın