• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.778218.8534
Euro20.651620.7344
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret5338219
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Batı Trakya TC 100. yaşında...
Batı Trakya TC 100. yaşında...

Balkan Savaşları sonrası Batı Trakya’da Türkler ve Pomaklar başta olmak üzere çoğunluğu Müslüman bir toplum tarafından 31 Ağustos 1913’te kurulan ve tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti olan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Avrasya Bir Vakfı Basın Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Avrasya Bir Vakfı, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ASAM) organize ettiği Batı Trakya Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümünü kutlama programı 31 Ağustos Cumartesi 15.00’te Beşiktaş Yıldız Parkı Vera’da gerçekleştirilecek.

Kutlama programına bazı büyükelçiler, işadamları, gazeteciler ve yazarlar olmak üzere Batı Trakya dernekleri ile siyasetçilerin de ilgi göstermesi beklenirken, Prof. Dr. Hasan Köni, Taha Akyol, Mustafa Armağan, Avni Özgürel ve Prof. Dr. Yaşar Onay’ın da konuşmacı olarak katılacağı programın moderatörlüğünü ise reklamcı Ertan Özyiğit yürütecek.

Balkan kalkışmaları sonrasında Avrupa’nın güneydoğusunda kalan Batı Trakya’da çoğu Müslüman olan bir avuç vatansever tarafından kurulan Batı Trakya Türk Cumhuriyeti 3 ay yaşadı.

Kuvay-i Milliye tabiri ilk defa Batı Trakya mücadelesinde kullanıldı. Bu hükümet Osmanlı devleti tarafından siyasi sebeplerden ötürü tanınmadı. Ancak Avusturya, Yunanistan, İngiltere ve Bulgaristan tarafından tanınmıştı.

Batı Trakya bölgesi henüz kendine ait olmayan Yunanistan, siyasi sebeplerden dolayı böyle bir devlete sıcak bakmıyordu, Bulgarların Akdeniz’e inmesini istemiyordu. Sonrasında bu devleti tanıyarak kendi iradesi ile Dedeağaç’ı bu devlete teslim etmişti.

Bulgaristan ve Osmanlı devleti ise yine siyasi sebeplerden dolayı bu devletin sonunu istediler.

Kutlama programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da davet edildiği bildirildi.

Yazının devamı:
 http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/24586554.asp
  
1996 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın