• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam233
Toplam Ziyaret5374243
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU VE ÜYE DERNEKLER SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YILINDA TELİN ETTİ...
RUMELİ BALKAN FEDERASYONU VE ÜYE DERNEKLER SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YILINDA TELİN ETTİ...

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu ve üye dernekler temsilcileri Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde Galatasaray Lisesi önünde Srebrenitsa soykırımını telin etti ve Hollanda Başkonsolosluğu'na siyah çelenk koyarak kapısı önünde basın açıklaması yaptı...RUMELİ BALKAN FEDERASYONU ÜYE DERNEKLER  SREBRENİTSA SOYKIRIMINI 18. YILINDA TELİN ETTİ...

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu ve üye dernekler temsilcileri Srebrenitsa soykırımının 18. yıl dönümünde Galatasaray Lisesi önünde Srebrenitsa soykırımını telin etti ve Hollanda Başkonsolosluğu'na siyah çelenk koyarak kapısı önünde basın açıklaması yaptı...

Rumeli Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Adına Genel Başkan Ayhan Bölükbaşı’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle;

“18 Yıl Önce Dünyanın Gözleri Önünde Birleşmiş Milletlerin Güvenli Bölge ilan Ettiği, Birleşmiş Milletler Adına Hollandalı Askerlerin Görev Yaptığı Srebrenica'da çoğu Kadın ve Çocuklardan oluşan 8373 Müslümanı 5 Gün İçerisinde Hollandalı Komutan ve Askerlerin Gözleri Önünde Sırp Askerleri Tarafından sırf Müslüman oldukları için Katledilerek Soykırıma Maruz Bırakılmıştır.

1992-1995 yılları arasında Bosna'nın Genelinde 300 bin silahsız ve Masum Müslüman Sırplar Tarafından Katledilerek Hayatlarını Kaybettiği Bosna'da, Dünyanın hiçbir yerinde Yeni Bosnalar, Yeni Srebrenica Faciaları yaşanmaması ve Yaşanılanların Unutulmaması-Unutturulmaması için 11.Temmuz.2013 Perşembe(Bugün) saat 17.30'da Taksim Galatasaray Lisesinin Önünde Toplanıyor, Hollanda Konsolosluğuna Siyah Çelenk ve Basın Bildirisi Okuyarak Soykırımı Lânetliyoruz.Yapılan Katliamlarda Sırp Katillerin Telsiz Konuşmalarında Her Şehit Ettikleri Boşnak Din Kardeşlerimizle ilgili Şu Kadar Türk Öldürdük Şeklinde Bilgiler Geçtikleri Görülmüştür. Çünkü Balkanlar'da ve Kafkaslarda Müslüman Olmak Türk Olmak, Türk Olmak Müslüman Olmakla Eşdeğerdir. Bu Kesinlikle Böyledir, Böyle Olduğu'da Mutlaka Bilinmelidir. Ruhları Şad Olsun...”Rumeli Balkan Federasyonu Basın Duyurusu'nu ise Hollanda Başkonsolosluğu kapısı önünde Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Fettah Dindar yaptı;
" BASIN DUYURUSU

Balkanlar’ın tarihi katliamlar tarihi gibidir. Özellikle Osmanlının zayıflama bölgeden çekilme dönemi ile birlikte Osmanlı ile özleşmiş tüm uluslar ve Müslümanlar büyük baskı ve ateş altına alınmıştır.

18 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde tüm dünyanın gözleri önünde film seyredercesine bir soykırım yaşandı.Srebrenica’da Bosna’nın bu güzel kentinin 14 yaşını geçmiş tüm erkekleri toplam 8373 kişi 11 Temmuz 1995 tarihinde başlayarak 5 gün içinde şehit edildiler.

Bu yıl kirli savaşın 21. Srebrenica Soykırımı’nın 18. yılındayız. Şehitlerimizi anıyor, ‘’ Bir daha Srebrenica’lar olmasın diyoruz…’’Srebrenica’da 18 yıl önce bugün yaşanan dramı da dile getirmek istiyoruz.

İnsan hakları konusunda faaliyet gösteren birçok kuruluşun kayıtsızlığı devletlerin derin sessizliği ile Srebrenica soykırımı sonraki yıllarda unutturulmaya çalışıldı. Lahey Adalet Divanı tarafından da kayıtlara geçirilen bu soykırımın bilinen sorumluları dünyanın egemenleri tarafından yıllarca korundu. Ancak son kullanım tarihleri geçtikten sonra adalete teslim edildiler. Yargılama süreçleri de bir çadır tiyatrosunun ciddiyeti içinde halen sürdürülmektedir. Bu tuluatın son örneği Karadzic’in Srebrenica dışındaki tüm kentlerdeki soykırımlardan aklanması olmuştur.

Sizi, sizi sevenlerinizi, sizi sevenlerinizin de sevenlerini bir daha böyle dramlar, trajediler, yaşanmaması adına Trakya Rumeli Balkan kökenli 65’in üzerinde derneği bünyesinde bulunduran RUMELİ BALKAN DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak Srebrenica soykırımının 18. Yılında ‘’BİR DAHA BOSNA’LAR, SREBRENİCA’LAR YAŞANMASIN’’ diyerek 81 vilayetimizde yaşayan insanlarımızın da katılımıyla toplumsal belleğimizi tazeliyor, her yıl olduğu gibi bu yıl da bu soykırımı unutmadığımızı, unutmayacağımızı ve hiçbir zaman da unutturmayacağımızı belirtmek istiyoruz.

Saygılarımızla

Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Adına
Genel Başkan
Ayhan BÖLÜKBAŞI"Srebrenitsa soykırımının acısı, geçen 18 yıla rağmen hiç dinmedi. Bu gün Srebrenitsalı anneleri, bu anlamlı ve acılı günde yalnız bırakmamak için Bosna Hersek'in yanı sıra, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden gelen binlerce insan, törenlerin yapılacağı Potoçari'deki şehitlikte toplandı.

Tuzla kentinin Nezuk kasabasında, 3 gün önce başlatılan"ölüm yürüyüşü"ne katılan yaklaşık 5 bin kişi yürüyüşlerini Potoçari mezarlığında tamamlarken, yürüyüşe katılanlar geceyi, Potoçari çevresinde kurdukları çadırlarda geçirdi.

"Beyaz zambaklar"gibi dizilen uçsuz bucaksız mezar taşlarının bulunduğu Potoçari Mezarlığı'nda toplanan binlerce insan, dua edip kurbanların ardından gözyaşı döküyor. Bu gözyaşları, 18 yıl önce katledildikten sonra bedenleri parçalanan, toplu mezarlardan yıllar sonra çıkarıldıktan sonra kimlikleri güçlükle belirlenen kurbanlar için akıtılıyor.409 soykırım kurbanı toprağa verilecek

Srebrenitsa'da, 11 Temmuz 1995'te katledilen 8 bin 372 Boşnak'tan, kimlik tespit işlemleri tamamlanan 409'u, bugün kılınacak cenaze namazıyla toprağa verilecek.

Potoçari Anıt Mezarlığı'na getirilen tabutların başında gözyaşı ve hüzün hakim. Parçalanan bedenlerden bulunabilen birkaç parça kemik, bugün insan onuruna yakışacak şekilde defnedilecek.

Toprağa verilecek soykırım kurbanları arasında doğduğu gün katledilen bir bebek de bulunuyor.

Cenazeler, öğlen kılınacak namazın ardından toprağa verilecek

Srebrenitsa'da neler yaşanmıştı?

Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi.

İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi.

Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.

Kaynak: ESENLER TİME
  
2240 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın