• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret5352637
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
YUNTÜRK EGEMEN BAĞIŞ’IN SOHBET TOPLANTISINA KATILDI.

YUNTÜRK EGEMEN BAĞIŞ’IN SOHBET TOPLANTISINA KATILDI.

Egemen Bağış Rumeli Dernekleri Federasyonu ve üye derneklerle Sohbet Toplantısı Gerçekleştirdi. AB Bakanı Egemen Bağış, bakanlığın Ortaköy Ofisi´nin bahçesinde Rumeli Dernekleri Federasyonu ve üye 70 Rumeli, Balkan ve Trakya derneğinin temsilcilerini kabul etti.

YUNTÜRK’ü temsilen Başkan Yardımcısı Ehat Can katıldı.

Bakan Bağış burada yaptığı konuşmada, Türkiye´nin kendi başına, AB üyesi olmadan da bu coğrafyada çok büyük başarılara imza atabildiğini belirtti.

AB perspektifinin önemine değinen Bağış,Balkan ülkelerinin AB üyeliğiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Bazı ülkelerde huzurun kalıcı olabilmesi için geçmişte yaşanan o karanlık günlerin bir daha yaşanmaması için bu perspektif önemliyse ki biz önemli olduğuna inanıyoruz, bu konudaki çalışmalarımız kararlılıkla devam edecek. Hem geçmişi unutmayacağız, hem de geçmişin acılarıyla hareket edip geleceği yönlendirmeyeceğiz. Geçmişin bilinci içerisinde, gelecek tasavvurumuzla, inşallah oralarda bu süreci gerçekleştireceğiz. Bugün destek verdiğimiz bazı balkan ülkeleri belki Türkiye´den evvel AB üyesi olacaklar. Biz bunu büyük bir memnuniyetle karşılarız, alkışlarız."

Bakan Bağış, Balkanlardaki huzur ve barışın Türkiye için önemine dikkati çekerek, "Başbakanımız bana daha göreve geldiğim ilk günden itibaren eğer AB ve Nato o coğrafyada barışın, istikrarın güvencesi olarak görülüyorsa ki öyledir, Balkanlardaki bütün ülkelerin AB süreci için en az Türkiye´nin AB süreci kadar uğraşacaksınız diye talimat vermiştir. Bosna Hersek´in de Arnavutluk´un da Kosova´nın da Hırvatistan´ın da Sırbistan´ın da Makedonya´nın da AB perspektifi, Nato perspektifi bizim için en az Türkiye´nin ki kadar önemlidir" dedi.

"BALKANLARDAN SOĞUK HAVA DEĞİL SICAK KARDEŞLİK DALGASI GELİYOR"

Balkanların geçmişte olduğu gibi Türkiye´ye soğuk hava dalgasının değil, sıcak kardeşlik dalgalarının geldiği bir yer olduğunu söyleyen Bakan Bağış Rumeli´nin İstanbul üzerinde çok ciddi "hakkı ve emeği" olduğunu, İstanbul´un da bu bakımdan bir Rumeli şehri sayılabileceğini kaydetti.

Bağış, şöyle devam etti: "Balkanlardaki bütün ülkelerden, bütün farklı etnik kökenlerden, bütün inanç gruplarından dostlarımız, kardeşlerimiz İstanbul´u kendileri için de bir merkez olarak görmeye başladı. Türkiye´yi siyasi olarak onlarla birlikte hareket eden, onların sorunlarına eğilen ve uluslararası kamuoyunda onlar için çalışan bir ülke olarak değerlendirmeye başladı."

"TÜRBANLI BELEDİYE BAŞKANI" MESAJI

Türkiye´nin bazı alanlarda Balkan ülkelerine örnek olabildiğini, bazı alanlarda da bu ülkelerin Türkiye´ye örnek olabildiğini belirten Bağış, Avrupa´nın ilk başörtülü belediye başkanının Bosna Hersek´te seçildiğini söyledi.

Başörtülü belediye başkanı Amra Babiç´in "Başörtüsü önemli değil, önemli olan karakterdir. Benim başımın üzerindeki örtü bireysel bir tercihimdir" dediğini aktaran Bağış, "Türkiye´de de inşallah bizim insanların kılık kıyafetiyle uğraşmadığımız, okuduğu kitapla uğraşmadığımız, yediği içtiğiyle uğraşmadığımız ama bu ülkeye hangi somut katkıları verebileceğine odaklanacağımız bir dönemin başındayız" diye konuştu.

Bağış, "Türkiye´de herkesin, bizim gibi düşünenlerin de bizden çok farklı düşünenlerin de güvencesi hükümetimizdir, sayın başbakanımızdır, aynı zamanda AB reform sürecimizdir" dedi.


  
1708 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın