• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.830120.9136
Euro22.427622.5175
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam216
Toplam Ziyaret5374226
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Yuntürk Genel Başkanı Ferruh Özkan’ın Kadir Gecesi Mesajı

Yuntürk Genel Başkanı Ferruh Özkan’ın Kadir Gecesi Mesajı

Bütün İslam aleminin bu gece idrak etmekte olduğu Kadir gecesini tebrik ediyorum. Bu gecenin feyiz ve bereketinden herkesin nasibdar olabilmesini, dua ve niyazlarının kabul edilmesini, topyekün İslam dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını dilerim.

Sevgili Dindaşlarım,

Kadir Gecesi'nin, değerini bizzat Kuran-ı Kerim'den aldığını, Kuran-ı Kerim'in, bu geceye müstakil bir sure tahsis ederek, ''Biz onu Kuran'ı Kadir Gecesi'nde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh (Cebrail), rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur'' şeklinde gecenin en güzel biçimde tasvirini yaptığını bildirdi.

''Her sene Allah'tan bir bağış, Peygamber'den bir armağan gibi gelen'' Kadir Gecesi'nin anlatıldığı Kadir suresinin, üç mesaj getirdiğini ifade etmektedir''

Birincisi, Kadir Gecesi'ni değerli kılan 'yaradılış bilgisinin ders kitabı' olan Yüce Kuran'ın ilk nüzulüne şahit olmuş olmasıdır. Onun Kadrini yücelten, aziz Kuran'ın rahmet yüklü evrensel mesajlarının bu gece inmeye başlamasıdır. Aynı şekilde Müslümanların Allah katındaki değerini yücelten, kadrini kıymetini yüce kılan da Kuran-ı azimüşşandır.

İkinci mesaj, her Kadir Gecesi'nin müminlere her yıl bir ömürlük bir fırsat sunmuş olmasıdır. 'Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır' demek, Kadir gecesi bir ömürlük zamana eş değerdir demektir. Eğer şu ana kadar yaşadığımız ömrü iyi değerlendiremediysek bu gece bize bir ömre bedel bir imkan tanınmaktadır. Bu yönüyle Kadir Gecesi diğer bütün kutlu zamanların üstünde ve önünde olarak Yüce Rabbimizin insanlığa bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşettiği mübarek bir gecedir.

Bu gece, hayatımızın çok hızlı seyreden akışı içinde geçmişimizi değerlendirerek gafletle geçen günlerimizi sorgulama, günahlardan arınma, unutarak ve bilmeyerek işlediğimiz hatalara tövbe edip af ve bağışlanma dileme zamanıdır.

Üçüncü mesaj, vahiy meleği Cebrail Aleyhisselam ile Allah'ın meleklerinin Kadir Gecesi'nde yeryüzüne selam ve esenlik getirmek üzere inmeleridir. Kur'an'ın nüzulü hürmetine bir kez yaşanan bu hadise, Cenab-ı Hakk'ın biz müminlere çok büyük bir ikramı, ihsanı ve lütfu olarak her sene tekerrür etmektedir.

Bu gece vesilesiyle bir kez daha hatırlatmak isterim ki, Kadir Gecesi'ni, ancak Kur'an'ın kadrini, kıymetini bildiğimiz oranda hakiki anlamda ihya etmiş oluruz. Kur'an'ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine sarıldığımız ölçüde bu gecede bir ömre bedel manevi gelişmeler yaşayabiliriz. Kur'an'ın barış ve esenlik mesajlarına değer verdiğimiz nispette Allah'ın meleklerinin, yeryüzüne barış ve esenlik getirmek üzere indiklerinin idrakine varabiliriz. 'Her geleni Hızır, her geceyi Kadir bil!' şuuruyla hayatımızı sürdürdüğümüz müddetçe Kadir Gecesi'nden hakkıyla istifade edebiliriz.

Üzülerek ifade etmek isterim ki ülkemizde yıllardır verdiğimiz şehitler, İslam coğrafyasında özellikle yanı başımızda Suriye'de kadın, çocuk, yaşlı demeden her gün katledilen masum insanlar, uzak doğuda Myanmar'da, Arakan'da din kardeşlerimizin maruz kaldığı vahşet ve insanlık dramı, Balkanlarda, Makedonya’da, Bulgaristan’da, Romanya’da, Bosna’da, Kosova’da, Rodos’ta, Girit’te, İstanköy’de Selanik’te Yunanistan’ın başkenti Atina’da İskeçe’de Gümülcine’de Dimetoka’da Batı Trakyamızın kalesi Şahin’de ve bu gece Kadir gecesi özel programı yayınının yapıldığı yer olan İskeçe-Paşevik’te, kısacası dünyanın muhtelif yerlerinde Müslümanlara reva görülen zulüm, şiddet, cinayet ve insanlık dışı eylemler, tam yüz yıldır medeniyetin beşiği dediğimiz Yunanistan Batı Trakya’mızdan Kadir gecesine özel yapılan canlı programa rağmen Ramazan sevincimizi buruk bir şekilde yaşamamıza sebep olmaktadır.

Hali hazırda seçilmiş müftülerimiz sayın Ahmet Mete ve sayın İbrahim Şerif beylerin makamlarına oturamamış olmalarının burukluğu ile Kadir Gecesi'ni idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun topyekun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak, halleriyle hemhal olmak; zalim ve diktatörlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların üzerine düşen bir görev ve sorumluluktur.

Bu vazife, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail Aleyhi's-selama eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta ülkemiz ve gönül coğrafyamız olmak üzere bütün İslam aleminin mübarek Kadir gecelerini en güzel dilek ve duygularla tebrik ediyor; Kadir Gecesi'nin feyz ve bereketinden hepimizin nasibdar olabilmesini, dua ve niyazlarımızın kabul edilmesini, topyekun İslam dünyasının içinden geçmekte olduğu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını, Ramazan Bayramı'na sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutlulukla erişebilmeyi Cenab-ı Mevla'dan niyaz ediyorum.''

Selam olsun sevgili soydaşlarım,

Selam olsun sevgili dindaşlarım,

Selam olsun sevgili Türk kardeşlerim,

Allahın rahmeti bereketi üzerinize olsun, Paşevik’te yapılan mevlid-i şerifi Allah kabul etsin.

Sayın katılımcıları tebrik ediyorum Batı Trakya’da özel bir özerkliğimizin olduğunun her zaman bilincinde olalım. Bu özerkliğimizin bekçileri olan sayın seçilmiş müftülerimizi size ve sizleri de Allaha emanet ediyorum.

Yuntürk Genel Başkanı

Ferruh Özkan

  
1901 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın