• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.781718.8569
Euro20.501920.5841
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam162
Toplam Ziyaret5338727
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
YUNTÜRK GENEL BAŞKANI:’İLERLEMİŞ YAŞLARINDAN OLSA GEREK TARİHİ UNUTMAYA BAŞLAMIŞLAR’

YUNTÜRK GENEL BAŞKANI:’İLERLEMİŞ YAŞLARINDAN OLSA GEREK TARİHİ UNUTMAYA BAŞLAMIŞLAR’

Selanik Metropoliti Anthimos, Selanik ve Atina’ya cami yapılmasına izin verilebilmesi için Ayasofya ve Ruhban okulunu şart koşması üzerine,YUNTÜRK Genel Başkanı Ferruh Özkan’dan açıklama geldi:

’Metropolit Anthimos ve Metropolit Serafim’in, sanırım ilerlemiş yaşlarından ötürü olacak ki tarihlerini unutmaya başladıklarını görüyoruz.’

Metropolit Anthimos ve Metropolit Serafim’in, sanırım ilerlemiş yaşlarından ötürü olacak ki tarihlerini unutmaya başladıklarını görüyoruz. İstanbul’un fethi zamanında Grandük Notoras’ın sözlerini hatırlasınlar: "Şehirde Latin külahı görmektense Türk sarığını yeğlerim" diyen Notoras Türk’lere Avrupalılardan daha çok güvendiğini açıkça söylemiştir.

Unutmasınlar ki, o gün Avrupalılardan yardım istediklerinde Katolik kilisesi ile birleşme şartı isteniyordu.

Bugün ekonomik açıdan dış müdaheleye izin veren Yunanistan, yine bir sürü taviz vermek durumunda kalıyor. Şunu asla unutmamalıdırlar ki Yunan halkının en büyük ve daimi dostu Türklerdir ve bugün dinlerini bu dünyada özgürce yaşıyorlar ise bunu ecdadımıza borçludurlar. Dostlar birbirine borçlu olmaktan asla gocunmaz ve incinmezler.

Bugün siyaseti bırakıp dostluklarından ötürü vefa borçlarını ödemelidirler. Patrik Bartolomeos, Metropolit Anthimos ve Metropolit Serafim Yunanistan genelinde gerekli yerlerde cami yapımı ile ilgili izinlerin verilmesine, Yunanistan’daki Müslüman Türk Azınlığın seçtiği müftülerin resmi makamlarına oturmalarına ve Başmüftümüzün seçilmesine gerekli desteklerini resmen beyan etmelidirler.

Böylelikle Dünyanın korktuğu ve hazmedemediği Türk Yunan dostluğunun pekişmesinde önemli katkı sağlayacaklarını bilmelidirler.

  
1872 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın