• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar20.648820.7315
Euro22.042722.1311
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret5372901
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
YUNTÜRK Federasyon heyeti ile beraber Türkiye Gazetesini ziyaret etti.

Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak'ı makamında ziyaret eden YUNTÜRK Genel Başkanı Ferruh Özkan,Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, Genel Başkan Mustafa Güreler, Fettah Dindar, Mustafa Tekin, Recep Sevinç, Cemal Vatansever ve Hasan Hasan medyada ilk ziyaret ettikleri basın kuruluşunun Türkiye Gazetesi olduğunu belirterek Türkiye gazetesinin 40 yıldır takipçisi olduklarını kaydettiler.

KAMPANYAMIZ SÜRECEK

Şu an Balkanlar coğrafyasında çok sayıda Müslüman Türk'ün yaşadığını belirten Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Ayhan Bölükbaşı, “Balkanlar Türklerin yoğun yaşadığı bir coğrafyadır. Osmanlı her gittiği Balkan bölgesinde saygın insanları yerleştirmiş ve İslami medeniyeti yaymıştır. Onun için Balkanlar'da büyük bir Müslüman kitlesi var. Sırf Müslüman oldukları için yıllarca zülüm görmüş ve ülkelerinden sürgüne gönderilmişlerdir. Bunlar şu anda bizlerle irtibata geçip Kuran'ı Kerim istiyorlar ve dinlerini öğrenmeye çalışıyorlar. Balkan ülkelerine seçilen bir çok müftü Avrupa Birliği tarafından tanınmıyor ve görev yaptırılmıyorlar. Hükümetle ve bütün siyasi liderlerle federasyon olarak görüşme yaptık. Bütün görüşmelerimiz olumlu geçti ve önemli kararlar alınacağını umuyoruz. Federasyona kayıtlı 58 derneğimiz var. Hep beraber ortak hareketle yapılan bu haksızlıkları duyurmak için yoğun çaba sarf ediyoruz”dedi. Şu anda Avrupa ülkelerinde Osmanlının kelle avcısı ve barbar olarak gösterildiğini dile getiren Bölükbaşı, “Onların karalama kampanyasına karşı bizim çok güçlü olmamız lazım. Şu anda önemli bir lobi faaliyeti yürütüyorlar. Özellikle Fransa, Ermeni tasarısını geçirmek için yoğun çaba sarf ediyor. Bu tasarıyı kabul ettirirlerse, hepimiz yargılanır çok ağır cezalar alırız ve bizden toprak bile isterler. Bizde Hocalı katliamını ele aldık. Resmi kayıtlarda 632 bin, gayri resmi kayıtlarda 1.5 milyon kişi katledildi. 5.5 milyon Balkan insanını göç ettirdiler. Tarihimizi çok iyi bilmediğimiz için bazı zulümleri ortaya çıkaramıyoruz. İçinde yaşadığımız bu yıl bizim için çok önemlidir. Hükümette bize destek veriyor. Dünya'ya Balkanları çok iyi anlatmalıyız. Federasyon olarak 100 yılı anlatan bir etkinlik yapıyoruz. Tasarı için görüşmelerin yapılacağı Eylül ve Ekim ayı çok önemlidir. Burada basının medyanın bu kampanyalara destek vererek duyurmasını istiyoruz” dedi.

LOZAN ANTLAŞMASI İHLAL EDİLİYOR

Başkan Bölükbaşı özellikle Yunanistan'ın Lozan Antlaşmasını ihlal ettiğini belirterek, “Osmanlı zamanından kalan ecdat yadigarı medrese, cami, tekke, zaviye, çeşme ve türbelerimiz yerle bir edilmiştir. Buna karşılık 70 yıllık azınlık hayatımızda yeni temeller üzerine tek bir cami yaptırmamışlardır. Eski camilerimizi tamir bile ettirmiyorlar. Bir çok arazimiz ve tarlamız hâlâ Osmanlıdan kalma tapularla belirlenmektedir. Bir çok arazimizde askerî alan ve okul olarak gösterilmektedir. Okullarda çocuklarımız Türkçe ve din dersi alamıyorlar” dedi.

MEDYA DESTEĞİ VERECEĞİZ

Balkanlar coğrafyasındaki sıkıntıları federasyon üyelerinden dinleyen Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, Balkan Türklerine medya olarak gereken desteği vereceklerini belirtti. Türkiye Gazetesinin 1970 yılından itibaren 40 yılı aşkın süredir çizgisinden sapmadığını belirten Albayrak, “30 yıldır bu gazetede görev yapıyorum. Hiçbir ilkemizden taviz vermedik . Kuruluş ve yayına başladığı 22 Nisan tarihi bir tesadüf değil ve demokrasinin kurulduğu gündür. Başından beri muhafazakar gazeteyiz. İçerisinde ortasında yayınladığımız bizim sayfamız hiç değişmedi. Türkiye tarihinde 1 milyon 360 bin net satışa ulaşan tek gazeteyiz.Yanlış haber olabilir kaynaktan yanlış gelmiş olabilir ama yalan haber asla olmaz” dedi.

Kaynak:Türkiye Gazetesi

  
2187 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın