• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam28
Toplam Ziyaret5204242
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 
Neşe BERBER (Gen.Başk.Yard.-Basın Sözcüsü)
neseberber@gmail.com
YUNANİSTAN İZLENİMLERİM
12/06/2015
YUNANİSTAN İZLENİMLERİM
 
Sizi Yunanistan'da Türklerin çok olduğu İskeçe şehrinden selamlamak isterim. Kendimi hem yabancı ama bir o kadarda evimde hissettiren bu halkı selamlamak boynumun borcu...
 
Tabiki onların selamınıda sizlere getirmek çok değerli. Zira Türkiye dendiğinde Türk dendiğinde hasretle, duyguyla, aşkla, sevgiyle sıcacık bakıyorlar yüzüme...
 
Kocaman gönüllerini açtılar bana. Sadece iş gibi değildi. Sanki hepsini tanıyorum ve benim arkadaşlarım gibiydiler hatta ailemde birileri gibiydiler.
 
Bu konferansa giderken kimlerle karşılaşacağım, nereye gidiyorum, bilmeden yola çıktım ama beni karşılayan ekibin başında Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneği Koordinatörü Sevtap Hint vardı. Oldukça misafirperver bir yaklaşımla karşılamaya gelmişti.
 
İskeçe küçük, bir o kadar'da şirin bir şehir. Oldukça eski bir tarihi var. Gittiğim günün gecesi hemen Folk Museum of FEX'i ziyaret ettim. İskeçe'nin tarihi ile ilgili çok şey öğrendim. Dünyanın en iyi tütünü buradan çıkarılmış taa 1900'lü yılların başında. Tütünden dolayıda erkeklerin çok olduğu bir şehirmiş tabiiki gece hayatıda oldukça şaşalı imiş. Taki Bulgarlar'ın eline geçene kadar. Müze'yi gezerken heryerden tarih kokusunu hissetmemek mümkün değildi. Müze eskidenbir tütün fabrikası olarakta kullanılmış ve tütün kokusunu hissedebiliyorsunuz içerde gezerken. İskeçe eskiden Osmanlı'nın sayfiye şehri olarak kullanılmış. Mimaride ve kültürde bunu görmek hiç zor değil.
 
Gazeteci olunca acaba Yunanistan'da gündem ne diye bakmadan geçemedim. Yunanistan televizyonlarında birinci haber protesto eden lise öğrencilerine polis dayağı... İşid haberleri elbette gündemde, yunan meclisindeki oturumlara baktım neyseki kavga yoktu.
 
Gece biraz sokakları gezmek istedim. Kafeler açık ama malum mevsim sonbahar diye hava serin diye biraz boştu ama yinede içeriler dolu idi.
 
Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneğini, İskeçe Türk Birliği merkezini, İskeçe Müftülüğünü ziyaret ettim. Ortak konuları hep Türkiye bizim için çok değerli biz sırtımızı ona yaslamak istiyoruz bize sahip çıksınlar fikriydi. Çok zor yıllar yaşadıklarını çok acılar çektiklerinide dile getirmeden edemediler. Ve bunları anlatırken gözler nemli, duygulu. Söyledikleri Türkiye Devleti bizim için önemli değerli.
 
DEB Dostluk Eşitlik Barış Partisi İskeçe İl Teşkilatını ziyaret ettim beni Başkan Yardımcısı aynı zamanda Gazeteci meslektaşım Sn.Ozan Ahmetoğlu karşıladı hem siyaset konuştuk hemde gündemi birlikte değerlendirdik. Yunanistan'da Türklerin azınlık olarak sorunlarını dile getirdi. Kendileride bu konuda siyaset yolu ile haklarını aramak için partiyi kurduk dedi. Sesimizi duyurmak için varız ve çalışıyoruz diye anlattı.
 
Yunanistan'ın Kardelenleri
 
'Okutan Anne Projesi' birazda ondan bahsetmek isterim. 7 Kadın biraraya gelmiş ayda 10 euro katkıda bulunarak maddi durumu iyi olmayan anne-babasız olan kız çocuklarının okuması için bu projeyi başlatmışlar. Bu 7 kadın projenin kurucu anneleri olmuşlar. O kadar inanmışlarki bugün proje 353 anne ile 43 kız çocuk okutmaya kadar varmış.
 
Bu 353 kadın hepsi kendi içinde çalışan, evli, çocuklu kadınlar, yani kendi hayatlarından zaman ayırırken başka çocuklar içinde çalışıyorlar. Bu proje kendi içinde bir proje ve şimdi ise projenin içinde eğitim alan kız çocukları üniversite bitirip ''okutan anne'' olma hayalini yaşatıyor.
 
Bu kocaman kalpli kadınları yürekten kutluyorum. 353 annenin adını yazmak isterdim ama temsili olarak projeyi başlatan 7 annenin isimlerini yazmak istiyorum ve onları kalpten kutluyorum. Bu projede onlarla birlikte olmaktan ve ''okutan anne projesininde' iletişim konferansı ile onlarla birlikte olmaktan çok mutlu oldum.
 
İşte kurucu anneler:
 
Sevtap Hint,
Müberra Karadayı,
Tülin Mustafaoğlu,
Öznur Delihüseyin,
Sennur Hasan,
Hamdiye Bekir,
Kadriye Abdülhalim
 
 
NEŞE BERBER1700 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sana söz yine baharlar gelecek - 14/09/2015
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, erken seçim yolunu açmak için istifa ettiğini açıkladı.
Cesaretin varmı Barışa - 14/08/2015
Cesaretin varmı Barışa
'Kırk katır mı istersin kırk satır mı?' - 06/08/2015
'Kırk katır mı istersin kırk satır mı?'
Her sakallıyı deden mi sandın? - 13/07/2015
Her sakallıyı deden mi sandın?
Yeni Türkiye'nin seçim bildirgeleri - 28/04/2015
Yeni Türkiye'nin seçim bildirgeleri
ÇARE SENSİN CHP - 13/04/2015
CHP, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde 9 Eylül 1923’te önce “Halk Fırkası” adıyla kurulmuştur.
PARİS DENİNCE... (10-01-2015 ) - 13/04/2015
PARİS DENİNCE... (10-01-2015 )
EN BÜYÜK FIRSATLAR KRİZLE BAŞLAR (26-01-2015 ) - 13/04/2015
EN BÜYÜK FIRSATLAR KRİZLE BAŞLAR (26-01-2015 )
'Vefa' bu aralar sadece bir semt adımı? (30-11-2014 ) - 13/04/2015
'Vefa' bu aralar sadece bir semt adımı? (30-11-2014 )
 Devamı