• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam63
Toplam Ziyaret5228570
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, yolsuzlukla mücadele amacıyla her yıl yayınladığı sıralamayı açıkladı.

Yunanistan Avrupa Birincisi

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, yolsuzlukla mücadele amacıyla her yıl yayınladığı sıralamayı açıkladı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, yolsuzlukla mücadele amacıyla her yıl yayınladığı sıralamayı açıkladı. Yunanistan AB içinde yolsuzlukta ilk sırada yer alırken, Türkiye sıralamada bir basamak yükseldi. 177 ülke arasında yapılan kıyaslamada Türkiye, geçen yıla göre bir sıra yükselerek 53'üncü oldu. Türkiye'nin yolsuzlukla mücadele puanı da 49'dan 50'ye yükseldi. "Yolsuzluk Algılama Endeksi" adı verilen liste, başta Dünya Bankası ve Dünya Ekonomi Forumu olmak üzere çeşitli uluslararası kuruluşların verileri baz alınarak hazırlanıyor.
Yunanistan 40 puanla Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında en kötü notu alan ülke oldu. İtalya, 43 puanla 69'uncu sırayı Kuveyt ve Romanya ile paylaştı. İspanya'nın tutumuna eleştiri Uluslararası Şeffaflık Örgütü uzmanı Finn Heinrich, Yunanistan'ın borç krizi kapsamında attığı bazı adımları övdü. Yunanistan'ı İspanya ile karşılaştıran uzman, "Yunanistan sıralamada yükselirken İspanya daha da geriledi" dedi. Geçen yıl 94'üncü sırada bulunan Yunanistan 80'inciliğe tırmanırken, İspanya 30'dan 40'ıncılığa düştü. Uluslararası Şeffaflık Örgütü uzmanı Heinrich, Atina'nın yolsuzlukla mücadele görevlisi atadığını, buna karşılık Madrid'in yolsuzluk skandalları karşısında tepkisiz kaldığına dikkat çekti.

Hollanda 83 puanla endeksin 8'inci, Lüksemburg 80 puanla 11'inci, Fransa 71 puanla 22'nci sırasında yer aldı. Almanya, puanını artırarak geçen yıla kıyasla bir kademe yukarı çıktı ve 12'nci sıraya yerleşti. İskandinav ülkeleri ilk sıralarda.

"Yolsuzluk Algılama Endeksi"nin ilk sırasını 91 puanla Danimarka ve Yeni Zelanda paylaşıyor. Bu iki ülkeyi 89 puana sahip Finlandiya ve İsveç izliyor. 80 puanla Norveç, Singapur, İsviçre, Avustralya ve Kanada da endeksin ilk sıralarında yer alıyor. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Başkanı Huguette Labelle, "sözkonusu ülkelerde hayata geçirilen şeffaflık uygulamasının sorumluluğu teşvik ettiğini ve böylece yolsuzluğun önlendiğini" söyledi.

Listenin son sırasını 8 puanla Afganistan, Kuzey Kore ve Somali paylaşıyor. Bu ülkelerin hemen üzerinde Sudan, Güney Sudan, Libya ve Irak yer alıyor. Suriye (168), Libya (172) ve Mali (127) geçen yıla kıyasla sıralamada önemli düşüş yaşayan üç ülke. Uluslararası Şeffaflık Örgütü uzmanı Finn Heinrich, "Suriye ve Libya örneklerinin devlet iflasının yolsuzlukla yakından bağlantılı olduğunu ortaya koyduğunu" söyledi.

(Deutsche Welle)


1210 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın