• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam69
Toplam Ziyaret5228576
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

DİMAR- Demokratik Sol Parti Başkanı Fotis Kouvelis bu akşam Gümülcine- Komotini Ticaret ve Sanayi Odası’nda konuştu.

Halkın sırtına yeni önlemler yüklenmemelidir!

DİMAR- Demokratik Sol Parti Başkanı Fotis Kouvelis bu akşam Gümülcine- Komotini Ticaret ve Sanayi Odası’nda konuştu. Kouvelis, “Halkın sırtına, gelirini düşürecek yeni düzeltici önlemler yüklenmemelidir. Son an önlemleri artık inandırıcılığını kaybetmiştir.” Dedi.
 
Gümülcine ziyaretine bugün başlayan DİMAR Lideri Kouvelis akşam da Gümülcine Tücaret ve Sanayi Odası salonunda halka hitap etti. Toplantıya eski milletvekili İlhan Ahmet, Yassıköy Belediye Başkanı İsmet Kadı, Damon Damianos, Doğu Makedonya-Trakya Bölge Genel Sekreteri Aris Yannakidis ve yardımcıları Damianidis ile Ercan Hüseyin’in yanısıra diğer kişiler katıldı.
 
Kouvelis özetle aşağıdaki konuşmayı yaptı:
 
“Ülkenin ve vatandaşların sorunları çok. Bunları nasıl çözebileceğimiz konusunda görüş alışverişinde bulunmak üzere buraya geldik.
 
   Ülke, Yunan halkının özverilerine rağmen çok zor bir aşamada bulunmaktadır. Tabii ki kolay çözümler bunmamaktadır. 2009 yılındaki duruma dönmemiz için ise sihirli çözümler hiç yok.
 
   DİMAR’ın siyasi istikrara yaptığı katkı bir gerçektir. İstikrara sağladığımız katkı toplumun daha aşağılara çekilmesini önlemiştir.
 
   Hükümetten çekilmemizin üzerinden beş ay geçti. Hızlı çözümler hükümetin tuzağa düşmesini sağlamıştır ki kredi aldığımız ortaklar yeni önlemler almamızı istemektedirler. Örneğin taşınmaz malların vergilendirilmesi. Tarihsel sebeplerden ötürü her Yunanlının taşınmaz malı vardır. Herhangi bir müdahale bu parametreyi de dikkate almalıdır. Hükümet ortağı olduğumuzda ve daha sonra, taşınmaz malların vergilendirilmesi konusunda bazı müdahalelerde bulunduk. Söz konusu vergi taşınmaz mal vergisi olmalıdır. Taşınmaz malın değeri üzeri üzerinden vergi hesaplanmalıdır. Küçük taşınmazlar ve ilk konutlar korunmalıdır; işsizler, fakirler ve fakirlik sınırında olanlar muaf tutulmalıdır. Bunlar kabul edilmesi gerekmektedir. Bugünkü vergilendirmenin sonuçları çok büyük olacaktır.
 
   Hükümet toplumun baskısı altında olduğundan yeni önlemler almayacağını söylemektedir. Ancak Ekonomi Bakanı daha değişik konuşmaktadır. Toplum ve ekonomi başka önlemlere artık dayanamıyor. Hükümet toplumda kriz yaratacak yatay, dikey, dolaylı ve dolaysız yeni hiçbir önlemi kabul etmemelidir.
 
   Değerli dostlar!

   Halkın sırtına, gelirini düşürecek yeni düzeltici önlemler yüklenmemelidir. Son an önlemleri artık inandırıcılığını kaybetmiştir. Yeni önlemler giderleri azaltmalı, yolsuzlukla mücadele etmeli, vergi kaçakçılığının önüne geçmeli ve sigorta primlerinin tahsil edilmesi konusunda kolaylıklar sağlamalıdır.
 
   Biraz önce başkanla da konuştuk. 600.000 orta ölçekli esnaf sağlık sigortası kapsamı dışındadır. Bu insanlar sigorta primlerini ödeyemiyor. Biz, yasa önerimizde geçmiş borçların bir araya toplanmasını ve günümüzdeki borçlar için de yeni ayarlama yapılmasını istedik. Bu sonuç verecekti. Böylece sigorta kurumları halktan borçlarını tahsil edecekti ki şu anda tahsilat durmuş durumdadır. Sigorta kurumları zor durumdadır. Sonuç olarak bazıları da emekli maaşlarının 350 evroya çekilmesini istemektedir.
 
   Ortaklarımızla gerçek bir pazarlık yapılmalı ve Yunanistan’ın toplam istekleri için mücadele edilmelidir.

Ortaklarımızla pazarlığın hedefleri şunlar olmalıdır;
1-   Yeni hiçbir önlem kabul edilmemelidir.
2-   Kalkınmayı arttıracak önlemler alınmalıdır.
3-   Borçlar azaltılmalıdır.
 
Kamu borçları şu anda 400 milyar evro civarındadır. Bu sağlıklı ve insanlara hizmet eden bir durum değildir. Yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Borçlar azaltılmalı, faizleri düşürülmeli ya da ödeme süreleri uzatılmalıdır. Aksi durumda ülkemiz borçlarını ödeme konusunda çok zorlanabilir.
 
   Yeni iş sahaları üretecek programlar gerekmektedir. Memorandum dışındaki hedefler DİMAR’a aittir. Yapılan anlaşmada değişiklikler yapılabilir. Krizin üretildiği esnada halkı kutuplaştırarak negatif seçimler yapmak, fakirlerle zenginler arasındaki mesafeyi açmakta ve orta sınıf yeniden oluşmaktadır. Ülkemiz ortaklarımızla yeniden görüşmeler yaparak tam bir anlaşma sağlamalıdır.
 
   Sevgili dostlar!
 
   DİMAR, çok önemli bir yasa tasarısını meclise yatırdı. Gerçek bir seçim sistemi önerdik ve birinci sırayı alan partiye verilen 50 milletvekili hakkının kaldırılmasını istedik. Siyasi güçlerde bu konuda bir hareketlilik göze çarpmaktadır. Var olan seçim sistemi günümüz gerçekleriyle bağdaşmamaktadır. Siyasi güçlerin yeniden belirlenmesi gerekmektedir. Siyasi güçlerin belirlenmesinden sonra ancak ülkemiz siyasi krizden kurtulabilir.
 
   Yine DİMAR, siyasi partilerin finansmanıyla ilgili bir öneriyi de önümüzdeki Salı günü meclise yatıracaktır. Çünkü, yolsuzluklar, dün ve bugün sadece partilerin kapılarını çalmış değil, bizzat partilerin içine kadar girmiştir. Biz partilerin yolsuzluk yapmasını istemiyoruz. Partiler siyaseti yeniden şekillendirmek isteyen merkezlerden finanse edilmemelidir. Bu durumda partiler bu merkezlerin çıkarları doğrultusunda kullanılmaktadır; kamu ve toplum yararı ise gözetilmemektedir.
 
   İlerici blok değimiz kesimi yeniden kurmaya çalışıyoruz. Bu konuda sonuç alınabilecek gibi gözükmektedir. Yapılan çalışmalar toplumdan kopma anlamında olmayıp tamamen ülkenin hedefiyle ilgilidir.
 
   Bugün toplum katmanlarının çok aşağılara çekilmesi DİMAR’ın planı değildir. Çalışma ve sosyal hakların aşağılara çekilmesi bizim önerimiz değildir. Bizim önerimiz, bunlarla mücadele eden güçlere yöneliktir. Bu durumda demokrat sosyalistlerin hepsine yer vardır; demokrasinin ekonomik, sosyal ve siyasi anlamda gelişmesine yardımcı olacak herkese açıktır.
 
   DİMAR açık ve demokrat bir partidir ve böyle kalacaktır. Kongremiz partimiz için bir dönüm noktası olacaktır. Gücümüze inanmamız gerekir. İlerici ve sol kimliğimizi koruyabiliriz.
 
     Toplumun ve ülkenin ihtiyaçlarını biliyoruz. Sorunları biliyoruz. Alternatif çözüm yollarını da biliyoruz. Çözümlerin ise ilerici bir yönü bulunmaktadır. Sol ve ilerici bir gücüz. Ülke için kendi siyasi önerimiz vardır. Kongremize giderken toplumla konuşuyoruz. Programımızı güncelliyoruz. Kongremiz partimizin yüceltilmesi ve ülkenin siyasi hayatında güçlü bir şekilde var olmak için bir fırsattır. Demokratik Sol geçmişten geliyor ve geleceğe gidecektir.


936 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın