• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://twitter.com/yun_turk

YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM'de Batı Trakya Oturumu
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar19.054619.1310
Euro20.510920.5930
Yunturk Twitter
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam283
Toplam Ziyaret5352632
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunan öğretmen hakkında yalan haber yayımladığı gerekçesiyle 2 gazeteye otuzar bin avro ceza verildi

Batı Trakya'daki Azınlık Gazetelerine Yüksek Para Cezaları

Yunan öğretmen hakkında yalan haber yayımladığı gerekçesiyle 2 gazeteye otuzar bin avro ceza verildi
 
Batı Trakya'da, Temyiz Mahkemesi, azınlık okulunda görevli Yunan öğretmen hakkında yalan haber yayımladığı gerekçesiyle yargılanan "Gündem" ve "Millet" gazetelerini otuzar bin avro para cezasına mahkum etti.

Trakya Temyiz Mahkemesi, 22 Mart'ta görüşülen davayla ilgili 215/2013 sayılı gerekçeli kararında, alt derecedeki mahkemenin kararını bozarak, davalı gazetelerin yayınladıkları haberlerin yalan haber unsurları içermekle birlikte kısmen gerçek olduğuna karar verdi.

Daha önce yargılandıkları Gümülcine Asliye Hukuk Mahkemesinde Gündem gazetesi 150 bin, Millet gazetesi ise 120 bin avro para cezasına çarptırılmıştı.Gündem gazetesinin sahibi ve Yayın Müdürü Hülya Emin, kararla ilgili AA'ya yaptığı açıklamada, temyiz mahkemesinin öngördüğü 30 bin avroluk tazminat cezasının Gündem gibi yerel ölçekli bir gazetenin ekonomik boyutunu hayli aşan büyük bir rakam olduğunu belirterek, kararla ilgili Yunanistan Yüksek Mahkemesi nezdinde itirazda bulunacaklarını söyledi.

Emin, "Bizler, gazetecilik görevimizi yaptık. Bu nedenle hukuki mücadelemize Yüksek Mahkeme'ye başvurarak devam edeceğiz. Gelişmelere bağlı olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de başvuracağımız en son yargı mercii olacak" diye konuştu.

Batı Trakya'da Evros (Meriç) iline bağlı Büyük Derbent (Megalo Derio) Türk ilkokulunda görev yapan ve köydeki okul dışı faaliyetleri nedeniyle internet sitelerinde ve azınlık basınında sıkça gündeme gelen Harikliya Nikopulu isimli Yunan öğretmen, azınlık gazetelerinde çıkan, öğrencilerden "Allah'ın resmini çizmelerini" istediği yönündeki haberlerin asılsız olduğunu iddia ederek, "Gündem", "Millet" ve "Birlik" gazetelerini her birinden birer milyon avro tazminat talebiyle mahkemeye vermişti.

Aleyhine dava açılan üç azınlık gazetesinden biri olan "Birlik"in sahibi İlhan Tahsin, gazetesinde yer alan haberi daha sonra yalanlamış ve Yunan öğretmen Nikopulu'dan özür dilemişti.
 


1229 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın