• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret5229117
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan ekonomisi 2.çeyrekte takvim etkisinden arındırılmamış rakamlarla yıllık bazda yüzde 4,6 daraldı Yunanistan'da bütçe ocak haziran döneminde 2,6 milyar avro faiz dışı fazla verdi

Yunanistan Ekonomisi Daralırken, Bütçe Rakamları Umut Verdi

Yunanistan ekonomisi 2.çeyrekte takvim etkisinden arındırılmamış rakamlarla yıllık bazda yüzde 4,6 daraldı Yunanistan'da bütçe ocak haziran döneminde 2,6 milyar avro faiz dışı fazla verdi

Yunanistan ekonomisi 2.çeyrekte takvim etkisinden arındırılmamış rakamlarla yıllık bazda yüzde 4,6 daralırken, bu yıla kadar olan bütçe hedeflerinin üzerine çıkmaya başladı.

Maliye Bakanı Yardımcısı Christos Staikouras, ülke bütçesinin ocak-haziran döneminde 2,6 milyar avro faiz dışı fazla verdiğini açıkladı. Bu rakam faiz dışı fazlada önemli bir mesafe kat edildiğinin habercisi oldu. Faiz ödemelerini de kapsayan şu anki bütçe açığı 1,9 milyar avro olarak gerçekleşirken, 7,5 milyar avro olarak hedeflenen bütçe açığından daha iyi bir sonuç olarak ortaya çıktı. Yunanistan geçen yılın aynı döneminde 13,2 milyar avro bütçe açığı vermişti.

Staikouras geçen yıl yüzde 6,8 olan bütçe açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranının bu yıl yüzde 1 olarak gerçekleştiğini ifade etti.

2010 yılından beri uluslararası kurtarma kredilerine ihtiyaç duyan Yunanistan, kurtarma paketleri karşılığında ekonomide revizyona gitmeye söz vererek, tasarruf önlemlerini uygulamaya koydu. Ülkede kamu ve emekli maaşlarının da dahil edildiği harcamalarda geniş kapsamlı bir kesinti oldu ve vergiler arttırıldı.

Bütçede bu yıl elde edilen ilerlemeler, harcamalardaki kesinti ve vergilerden elde edilen gelirlerin artmasıyla meydana geldi.

Ayrıca Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bir kereye mahsus satın aldığı Yunan devlet tahvillerinden elde edilen 1,5 milyar avro da bütçedeki iyileşmeye katkıda bulundu. 

Yunanistan ayrıca kurtarma planındaki özelleştirme politikasının bir parçası olarak Piyango ve Bahis Oyunları şirketi OPAP'ın yüzde 33'ünü 654 milyon avroya Emma Delta şirketine satmıştı.
 
(AA)


840 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın