• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret5229123
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Yunanistan'daki İmam Yasası'nın uygulanmasını eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Selanik'te 90 yıl sonra ibadete açılan camide tepki olarak 3 kişinin bayram namazı kıldığını söyledi.

Yunanistan'a imam ataması eleştirisi

Yunanistan'daki İmam Yasası'nın uygulanmasını eleştiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Selanik'te 90 yıl sonra ibadete açılan camide tepki olarak 3 kişinin bayram namazı kıldığını söyledi.

Bozdağ, Bulgaristan'daki programının son gününde Mestanlı kentindeki ziyaretinin ardından Kapıkule Sınır Kapısı'ndan yurda giriş yaptı. Bulgaristan'daki temaslarının verimli geçtiğine vurgulayan Bozdağ, Kapıkule VIP Salonu'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Yunanistan'daki İmam Yasası ve Selanik'te 90 yıl sonra ibadete açılan camideki bayram namazı" ile ilgili sorusu üzerine Bozdağ, şöyle konuştu:

"Yunanistan AB'ye üye bir ülke, tabi Avrupa'nın siyasi ve hukuki normları var ama Yunanistan AB'ye üye olmasına rağmen AB'nin kurallarını ihlal ediyor. Öte yandan, Lozan Anlaşması'yla Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun hakları teminat altına alınmıştır. Müftünün statüsü bellidir, Yunan Parlamentosu'nun çıkardığı yasalarla da seçilmiş müftünün statüsü teminat altına alınmıştır. Maalesef son dönemde Yunan hükümetleri, yasaları ve Lozan'ı göz ardı edercesine, hukuku tanımayan bir yaklaşım içerisindedir. Batı Trakya Müslüman Türk toplumu da Yunan hükümetinin aldığı bu haksız ve keyfi karara karşı hakkını, hukukunu müdafaa eder bir irade ortaya koymuştur. Yunan hükümeti müftü ataması yoluna gidince, onlar kendi müftülerini seçmişlerdir. Meşru müftü, halkın Lozan'a istinaden seçtiği müftülerdir, biz Türkiye olarak da meşru müftüler olarak seçilmiş müftüleri görüyoruz. Yunan hükümetinin yaptığı şey hukuksuzdur, keyfidir, atadığı müftüler de gayrimeşrudur."

90 yıl sonra ibadete açıldı, 3 kişi bayram namazı kıldı

Selanik'te 90 yıl sonra ibadete açılan camide 3 kişinin namaz kılmasının, Yunan hükümetinin gayriyasal uygulamalarına bir tepki olduğuna işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"Selanik'te 90 yıldan sonra bir caminin ibadete açılmış olması tabii ki takdir edilecek bir şeydir. Tabi onu yaparken Türk halkının seçtiği müftünün görevlendirdiği imam görev yapmayınca, Türk toplumu buna tepki koymuştur. Sonuçta atanmış müftünün atadığı imam, onun atadığı müezzin ve bir arkadaşları, 3 kişi namaz kılmıştır. Bu görüntü Yunan hükümetinin yaptığı uygulamanın iflası anlamına geliyor. Müslüman Türk toplumu, gayrimeşru olana gayrimeşru muamelesi yapar. Bu bayram namazı da gayrimeşru müftüye yapılan gayrimeşruluk muamelesinin somut bir göstergesidir. Müslüman Türk toplumu başka yerde bayram namazını kılmıştır. Yunan hükümetinin haksız ve keyfi uygulamayı gözden geçirerek sona erdirmesinin, Türk-Yunan ilişkileri açısından da önemli olduğunu düşünüyoruz. Zira hiçbir haksızlık ilanihaye devam etmez. Yunanistan yaptığı yanlışlıktan geri adım atar."

"Kilisenin papazını Diyanet atasa olur mu?"

"Biz şimdi bir kilisenin papazını Diyanet Başkanlığı aracılığıyla atasak, Yunanistan'la birlikte bütün dünya ayağa kalkar" diyen Bozdağ, "Bu İmam Yasası'nda sadece papazlardan, sadece Hristiyanlardan bir ekip imamların atamasını yapıyor, bu doğru bir şey değil, saygısızlık. Son kanunda karma komisyon yaptılar ama bu da ayrı bir haksızlık. Bu tasarrufların hiçbirisi hukuki değildir, Türkiye için Batı Trakya Müslüman Türk toplumu açısından kabul edilemez" şeklinde konuştu.

"Türkiye, büyük devlet olmanın gereğini yaptı"

Türkiye'nin, gayrimüslimlerin vakıf mallarının tamamını iade ettiğini anımsatan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yunanistan'daki, Bulgaristan'daki haksız uygulamalara bakmadan, büyük devlet, millet olmanın gereği olarak yaptık. Bundan hiçbir rahatsızlığımız da yok. Patrik meclisine seçilmek için Sen Sinod meclisine üye olmak lazım, üye olabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak lazım. Biz seçimlerin yapılması için, orada seçimi yapacak üye sayısı yetersizliği nedeniyle bazı Sen Sinod meclisine üye olabileceklere vatandaşlık verdik. Biz Türkiye olarak, Patrik seçimleri fiili ve yasal olarak imkansız hale gelmisine rağmen bu seçimin yapılması için imkan sağladık. Yunanistan'a bakıyoruz, hukuki bir eksiklik olmamasına rağmen hukuku çiğneyerek seçimi gasp için adımlar atmıştır."

Bunlara rağmen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in dünkü iftar programında beraber olduklarını kaydeden Bozdağ, Plevneliev'in hoşgörü içerikli konuşmasının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

(CNN)


642 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın