• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam56
Toplam Ziyaret5229117
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

42 sene sonra resmen açılıyor!

BATI TRAKYA TÜRKLERİNİ YOK SAYDIRAN YASAYA ONAY MI GELİYOR??
 
42 sene sonra resmen açılıyor!

Heybeliada Ruhban Okulu, 42 yıl sonra açılıyor. Yeni demokratikleşme paketine Ruhban Okulu da girdi.

Heybeliada Ruhban Okulu, 42 yıl sonra resmen açılıyor. Hükümetin yeni demokratikleşme paketine Ruhban Okulunun eğitim yapmasına olanak tanıyan bir madde konulması da benimsendi.

Yeni tasarıda, Ruhban Okulu´nun yüksekokul düzeyinde açılışına imkân verecek bir formül olacak. Böylelikle Patrikhane´nin YÖK´e bağlı vakıf üniversitesi ya da kendi ülkesinin mevzuatına bağlı yabancı üniversite olarak kurulmasına imkân tanınacak. Ancak Patrikhane, YÖK’e bağlı olmayı kabul etmiyor.

Bu durumda,, bir şirket bünyesinde yabancı üniversite kurulacak ve kendi ülkesinin mevzuatına bağlı olacak. Patrikhane´nin, Yunanistan ya da başka bir ülkenin üniversitesi üzerinden Türkiye´de yüksekokul açması sağlanabilecek. Ruhban Okulu´nun 1971´de kapandığı dönemde, özel meslek okulu kapsamında ve dini statüde yeniden açılması için ise Anayasa değişikliği gerekiyor.

169 YILLIK OKUL

Heybeliada Ruhban Okulu, adanın kuzeybatısında Ümit tepesinde bulunuyor. Okul, Atina Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden sonra kurulan bu alandaki ilk akademik okul olma özelliğini taşıyor. 1844 yılında din adamı yetiştirmek için faaliyete geçen okul, 1923 yılına kadar Yüksek Ortodoks Teoloji Okulu adıyla faaliyet gösterdi.

1971´yılında Türkiye´deki tüm özel yüksekokullar devlet denetimine girdi. Fener Rum Patrikhanesi de buna karşı çıkarak, okulda teoloji eğitimini kaldırdı. Okul, 1971-1972 eğitim döneminde, Heybeliada Özel Rum Lisesi adıyla faaliyet gösterdi ve aynı yıl sonunda Patrikhane tarafından tamamen kapatıldı.


1545 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın