• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret5228572
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Her iki başkentte de protestolar düzenlendi

Atina'da cami, Paris'te iftar krizi

Her iki başkentte de protestolar düzenlendi

Fransa’da Ulusal Cephe Partisi, başkent Paris’te belediyenin geleneksel iftar yemeğini iptal etmesini isterken, Yunanistan’ın başkenti Atina’da da aşırı sağcılar cami inşaatı için açılan ihaleyi protesto etti.

Fransa’da yabancı düşmanlığıyla tanınan Ulusal Cephe Partisi’nin Paris Belediye Başkan Adayı Wallerand de Saint-Just, belediyenin ramazan aylarında düzenlediği geleneksel iftar yemeğinin iptal edilmesini istedi.

Wallerand de Saint-Just, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe’ye gönderdiği mektupta, 17 Temmuz’da düzenlenecek ve maliyeti 100 bin Euro tutması beklenen iftar yemeğinin düzenlenmemesini talep etti.

Başkan adayı mektubunda, ‘’Parisli vergi mükelleflerinin ödediği paralarla, Fransız laiklik ilkesini ihlal eden bu etkinliği düzenlemeyin, iptal edin’’ ifadesini kullandı.

Paris Belediyesi, 2001’den bu yana her ramazan ayında, Müslüman toplumun temsilcilerinin katılımıyla iftar yemeği düzenliyor.

BAKANLIĞI PROTESTO

Yunanistan’ın başkenti Atina’da ise aşırı sağcılar, Altyapı Bakanlığı’nın başkentin ilk camisinin inşası için düzenlediği ihaleyi protesto etti.

Bakanlık önünde toplanan yüzlerce gösterici, ekonomik krizle boğuşan ülkenin, cami için parası olmadığına yönelik açıklamalarda bulundu.

Aynı grup mayıs ayında da caminin yapılması planlanan Atina’nın Votanikos semtinde gösteri düzenlemişti.

MÜSLÜMANLARIN TERCİHİ HOLLANDE'DAN YANA

Fransa’da IFOP kamuoyu araştırma merkezince düzenlenen son anket, ülkedeki Müslümanların yüzde 86’sının geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde François Hollande’a oy verdiklerini ortaya koydu.


(Habertürk)


833 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın