• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://tr-tr.facebook.com/pages/Yunt%C3%BCrk-Yunanistan-T%C3%BCrkleri-K%C3%BClt%C3%BCr-ve-Dayan%C4%B1%C5%9Fma-Derne%C4%9Fi/437619229599053
  • https://twitter.com/yun_turk
YUNTÜRK LOGO
Batı Trakya ile ilgili YÖK Tez ve Makaleler
TBMM Batı Trakya Oturumu
Yunanistan Vize Ofisi
Ziyaret İstatistiği
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam96
Toplam Ziyaret5207998
Üyelik Girişi
                        
YUNANİSTAN TÜRKLERİ KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ 

Azeri gazının Avrupa’ya ulaşması için TAP projesinde karar kılınması, ekonomik kriz içindeki Yunanistan’da büyük sevinç yarattı.

Yunanistan’da bayram havası

Azeri gazının Avrupa’ya ulaşması için TAP projesinde karar kılınması, ekonomik kriz içindeki Yunanistan’da büyük sevinç yarattı.

Yunanistan Ekonomik ve Sanayi Araştırmalar Merkezi’ne (IOBE) göre, TAP projesi çerçevesinde doğalgaz boru hattının inşa çalışmaları esnasında (2015-2018) Yunanistan’ın kazancı 320 milyon Euro olacak ve 2 bin 700 kişiye iş olanağı sağlanacak. TAP’ın 50 yılda (2019-2069) Yunanistan’a katkısı 35 milyar Euro civarında olacak. Yunanistan’ın bu süre içinde net karı ise 5 milyar Euro’yu geçecek. Atina Pandion Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Müdürü Konstantinos Filis, TAP sayesinde Yunanistan’ın ilk kez enerji haritasında yer aldığını vurguladı.

Türkiye’ye 10, Avrupa’ya 6 milyar metreküp gaz

ŞAHDENİZ 2 projesinde ilk etapta yıllık 16 milyar metreküp (bcm) gaz taşınacak. Bunun 10 milyar metreküpü Türkiye’ye, 6 milyar metreküpü de Avrupa’ya gidecek. Türkiye’ye ilk gazın 2018, Avrupa’ya ise 2019’da ulaşması öngörülüyor. Aslında Azerbaycan’dan Avrupa’ya uzanan koridorun tamamını Nabucco’nun inşa etmesi bekleniyordu. Ancak Azerbaycan ve Türkiye’nin TANAP hattını ortaya koyması, Nabucco’nun da Batı Nabucco adını alarak, kısalmasına neden oldu. Batı Nabucco’nun Yunanistan yerine, Türkiye’nin Bulgaristan sınırından başlaması, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya’ya ulaşması planlanıyordu. TAP’ın tercih edilmesinde, İtalya ve Balkan doğalgaz pazarındaki büyüme grafiğinin de etkili olduğu belirtiliyor.

(Yorgo KIRBAKİ / ATİNA -Hürriyet)800 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın